کارخانه ورشکسته بازیکن سازی لیگ ایران

کارخانه ورشکسته بازیکن سازی لیگ ایران

بازیکن سازی و درآمدزایی حرفه ای از آن در لیگ ایران دیده نمی گردد و از این سرمایه به ندرت در فوتبال ایران استفاده می شود.


به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، مدیران باشگاه های فوتبال در سرتاسر دنیا در راه پیشرفت شان برای درآمدزایی مسائل مختلفی همچون حق پخش تلویزیونی، اسپانسر، بلیت فروشی، فروش لباس، بازیکن سازی و فروش بازیکن و... را همواره جزو برنامه های اصلی خود قرار می دهند. باشگاه های اروپایی و لیگ های مختلف این قاره این کار را به خوبی انجام می دهند و از این اصول حرفه ای به خوبی بهره می برند.
یکی از مسائلی که برای یک باشگاه می تواند به درآمدهای هنگفت و پر سود ختم شود، آکادمی های فوتبال، خرید بازیکنان آینده دار و بازیکن سازی است. بازیکن سازی می تواند در راه کسب موفقیت های مختلف به یک باشگاه کمک نماید. کاری که همواره در لیگ های مختلف دنیا انجام می شود.
برزیل از کشورهایی است که سال ها درآمدهای زیادی از پرروش بازیکن و فروش بازیکن به لیگ های مختلف دنیا به دست آورده است. مسئله ای که حتی به اقتصاد این کشور هم کمک می نماید و فراتر از فوتبال به این مسئله رسیدگی می شود. کشورهایی که از چنین استعدادهایی برخوردار می باشند همواره از آن استفاده می نمایند تا پلی برای پیشرفت شان باشد.
ایران هم یکی از کشورهایی است که در فوتبال استعدادهای فراوانی را به خود دیده است و همواره در آسیا خوش نام بوده و درخشش فوتبالیست هایش تحسین همگان را به دنبال داشته است. با این وجود معدود باشگاه هایی هستند که در ایران از این پتانسیل استفاده می نمایند اما همین تعداد تیم توانسته اند به خوبی به تیم ملی ایران و باشگاه های شان کمک کنند تا درآمدزایی داشته باشند و فوتبالیست های مطرحی را معرفی کنند.
در مواردی این بازیکن سازی در باشگاه هایی همچون فولاد، شاهین، نساجی، فجر، سایپا، ملوان و... اتفاق می افتد و تصور کنید اگر در همه تیم های ایران نگاه متفاوت تری نسبت به گذشته وجود داشته باشد و مدیران باشگاه ها از پتانسیل های موجود استفاده کنند، چقدر میتوان شاهد معرفی بازیکنان با استعداد به فوتبال ایران و آسیا بود. کاری که در این سال ها در ژاپن و کره جنوبی انجام شده و نتیجه بخش بوده است.
در سالهای اخیر در قطر تلاش مسئولان کشوری و مدیران فوتبالی آنها سبب شده است فوتبال این کشور پیشرفت فراوانی داشته باشد. تاسیس آکادمی اسپایر و بازیکن سازی آنها منجر به کشف استعدادهای زیادی شده و ایجاد یک شرایط ایده آل سبب شده بازیکنان و مربیان بزرگی به این کشور بیاید. برگزاری جام جهانی در قطر مهم ترین اتفاق فوتبال این کشور است که تاثیرات مثبت آنرا در سالهای آینده در این کشور می بینیم.
باشگاه های حرفه ای اروپایی با خرید بازیکنان آینده دار و استفاده از بازیکنان پایه خود میانگین سنی تیم های شان را پایین آورده اند و همین مبحث در آینده در درآمدزایی و پیشرفت فوتبال در این باشگاه ها کمک خواهد نمود. به صورت مثال در این فصل از رقابت های لیگ های معتبر اروپایی باشگاه های لیگ فرانسه به این مسئله توجه زیادی داشتند و همانطور که در سالهای گذشته بازیکنان زیادی از دل این تیم ها معرفی می شد، باز هم شاهد موفقیت این باشگاه ها در این کار خواهیم بود.


اما اگر بخواهیم این فهرست را با باشگاه های ایرانی مقایسه نماییم، حتی میانگین سنی جوان ترین تیم لیگ ایران هم نمی تواند در مقایسه با این لیست جایی برای خود دست و پا کند. نفت مسجدسلیمان با میانگین سنی ۲۴.۷ جوان ترین و آلومینیوم اراک با میانگین سنی ۲۸.۸ پیرترین تیم لیگ بیستم نامیده شدند. هر چند میانگین سنی لیگ ایران نسبت به سالهای گذشته کم تر شده است اما در مقایسه با لیگ های مختلف اروپایی اختلاف فاحشی وجود دارد. در ادامه میانگین سنی باشگاه های ایران را در لیگ بیستم می خوانید:
۱. نفت مسجدسلیمان، ۲۴.۷
۲. سایپا، ۲۵.۸
۳. پیکان، ۲۵.۸
۴. استقلال، ۲۶.۱
۵. ماشین سازی، ۲۶.۴
۶. شهر خودرو، ۲۶.۴
۷. نفت آبادان، ۲۶.۶
۸. فولاد خوزستان، ۲۶.۷
۹. نساجی، ۲۶.۷
۱۰. تراکتور، ۲۶.۸
۱۱. پرسپولیس، ۲۶.۹
۱۲. ذوب آهن، ۲۷
۱۳. گل گهر، ۲۷.۱
۱۴. سپاهان، ۲۷.۸
۱۵. مس رفسنجان، ۲۸.۵
۱۶. آلومینیوم اراک، ۲۸.۸
اغلب باشگاه های ایرانی برخلاف باشگاه های اروپایی بدون برنامه ریزی به دنبال خرید بازیکن هستند و تنها هدفی کوتاه مدت را در سر دارند که این مورد یکی از مهم ترین مشکلات فوتبال ایران است. رسیدگی به چنین موضوعی می تواند فوتبال ایران را در مسیری درست قرار دهد و شاهد درآمدزایی و وضعیت فوتبالی بهتر در ایران باشیم.
منبع:

1400/06/22
10:44:37
5.0 / 5
215
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری