باز هم پای حق پخش در میان است!

تفاوت نشست های خبری لیگ فوتبال ایران و اروپا

تفاوت نشست های خبری لیگ فوتبال ایران و اروپا

بررسی قوانین برگزاری نشست های خبری قبل از بازی رقابت های مختلف فوتبال اروپایی نشان میدهد که برگزاری این جلسه ها یک روز پیش از مسابقه و آن هم در محلی مشخص مانند سازمان لیگ در تهران یا هیات های فوتبال در شهرستان ها، علاوه بر این که کار مربیان را سخت می کند، افزایش بی نظمی را نیز سبب می شود.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، سازمان لیگ فوتبال ایران چند سالی است که بمنظور دادن شکل و شمایل حرفه ای به لیگ برتر مبادرت به برگزاری نشست خبری قبل و پس از بازی کرده است اما برخی سرمربیان از همان ابتدا بدعت نیامدن به نشست ها را گذاشتند تا امروز که ادامه این روند منجر به تحریم نشست خبری مربیان تیم ها – که در غیاب سرمربیان به نشست خبری می آیند – از طرف خبرگزاری ها شد.

سازمان لیگ هم از همان ابتدا کوشش کرد که به تقلید از رقابت های بین المللی با گذاشتن جرایمی برای سرمربیان خاطی، آنها را ملزم به حضور در نشست های خبری کند اما این کار نتیجه بخش نبود تا اینکه به روال برخی سرمربیان تبدیل شد.

با این حال در این ماجرا باید آن طرف قضیه را هم دید. آیا نحوه برگزاری نشست های خبری توسط سازمان لیگ صحیح است؟ آیا نمی توان راهکاری اندیشید که با گرفتن بهانه هایی چون ساعت پرواز و تمرین، سرمربیان را ملزم به حضور در نشست های خبری کرد؟

قوانین برگزاری نشست های خبری لالیگا، پریمیر لیگ و رقابت های یوفا چگونه است؟ آیا این روند حاکم در فوتبال ایران بی نقص ترین شیوه برگزاری نشست های خبری است یا می توان شکل و روند خودپسندانه آنرا تغییر داد؟

طبق قوانین لالیگا نشست خبری قبل از بازی همانند چیزی که در ایران انجام می شود، یک روز قبل از بازی انجام می شود اما در صورتیکه سرمربی یک تیم به سبب ساعت پرواز یا هر دلیل قابل قبول دیگری نتواند در نشست خبری شرکت کند، کنفرانس دو روز پیش از بازی انجام می شود. ضمن آنکه نشست های خبری در اسپانیا در سالن کنفرانس مطبوعاتی ورزشگاه یا محل تمرین تیم ها برگزار می گردد.

در نتیجه می توان اظهار داشت که برگزاری نشست یک روز پیش از برگزاری بازی در محل سازمان لیگ در تهران یا هیات های فوتبال در شهرستان ها وحی منزل نیست و می توان با کمی انعطاف، هم بهانه عدم حضور در نشست خبری را از سرمربیان گرفت و هم راه را برای حضور آنها ساده تر کرد.همچنین در قوانین پریمیرلیگ زمان بندی خاصی برای نشست های خبری قبل از بازی در نظر گرفته شده است. طبق جدول زمان بندی نشست های خبری، این اختیار به بخش رسانه ای رقابت های پریمیرلیگ داده شده تا در صورتیکه سرمربی تیمی نتواند به خاطر بازگشت از رقابت های اروپایی (چمپیونزلیگ و لیگ اروپا) در موعد مقرر در نشست خبری حاضر شود، زمان نشست خبری باتوجه به شرایط جدید معین شود. البته در نظر گرفتن زمان بندی دقیقی همانند چیزی که در پریمیرلیگ در نظر گرفته شده، نیاز به برنامه ریزی دقیق لیگ برتر دارد.

زمان بندی نشست های خبری در پریمیرلیگ
زمان بازیزمان نشست خبری قبل از بازیشنبه، یکشنبه و دوشنبهپنجشنبه و جمعه، حداکثر تا ساعت ۱۳: ۳۰ (در شرایط خاص توسط مسئول برگزاری بررسی می شود، مانند رقابت های اروپایی)سه شنبهدوشنبه حداکثر تا ساعت ۱۳: ۳۰چهارشنبهدوشنبه و سه شنبه حداکثر تا ساعت ۱۳: ۳۰پنجشنبهچهارشنبه، حداکثر تا ساعت ۱۳: ۳۰جمعهپنجشنبه، حداکثر تا ساعت ۱۳: ۳۰
قوانین یوفا درباره نشست های خبری قبل از بازی مانند قوانین دیگر رقابت های بین المللی مانند رقابت های تحت نظر AFC است. در قوانین یوفا آمده است که نشست خبری قبل از بازی رقابت های اروپایی باید در استادیوم میزبان بازی اجرا شود. البته یوفا این حق را برای تیم میزبان قائل شده که بتواند کنفرانس خبری قبل از بازی اش را در سالن نشست خبری محل تمرینش برگزار کند.

حتی تیم میهمان هم در صورت فراهم نبودن شرایط برگزاری نشست در ورزشگاه محل برگزاری، می تواند نشست خبری اش را بعد از هماهنگی با مسئولان یوفا در محل دیگری برگزار کنند.قوانین نشست های خبری در رقابت های مختلف نشان میدهد که می توان نشست های خبری قبل از بازی را دو روز پیش از بازی هم برگزار کرد و ضرورتی ندارد محل برگزاری این جلسه ها سازمان لیگ یا هیات های فوتبال باشد.

البته باید به این نکته اشاره نمود که تمام این قوانین به خاطر حق پخش تلویزیونی که هم به برگزار کنندگان رقابت ها و هم به باشگاه ها منفعت می رساند، وضع شده است و بنا بر این اهتمام کردند قوانین به شکلی باشد که سرمربی به هر شکلی به نشست خبری بیاید تا هیچ طرف قضیه متضرر نشود. بنا بر این هم در صورت غیبت سرمربی جرایم سنگینی برای آنها در نظر می گیرند اما در فوتبال ایران که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال نه پول تبلیغات محیطی را به باشگاه ها می دهند و نه توان گرفتن حق پخش تلویزیونی را دارند، نباید هم توقع داشت که سرمربیان لیگ برتری پیشیزی برای جرایم سازمان لیگ ارزش قائل شوند.

امید است که سازمان لیگ، باشگاه ها و سرمربیان فوتبال برای فصل آینده به فرمولی در برگزاری نشست های خبری قبل از بازی ها برسند که علاوه بر نظم بخشیدن به حضور سرمربیان در نشست ها، قاعده و قانونی وضع شود که همه مربیان خودرا ملزم به حضور بدانند و طی آن شرایط رفت و برگشت مربیان نیز مدنظر قرار گیرد.
1400/05/20
09:50:39
5.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری