افشاریان:

باید برای حق میزبانی ایران و نصب VAR آماده شویم

باید برای حق میزبانی ایران و نصب VAR آماده شویم

رییس کمیته داوران در واکنش به الزام وجود VAR برای میزبانی بازی های تیم ملی ایران در انتخابی جام جهانی اظهار داشت: هزینه اجرای این سیستم برای هر ورزشگاه حدود 10 تا 15 میلیارد تومان است که برابر اهمیت جام جهانی و فوتبال برای ایران، مساله خاصی نیست.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) بتازگی اعلام نموده است، در دور پایانی مرحله انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ که ۱۲ تیم قاره کهن در آن حضور خواهند دارند، از فناوری کمک داور ویدئویی (VAR) استفاده خواهد شد؛ مسابقاتی که مقرر است از ماه سپتامبر (شهریور) شروع شوند و چهار نماینده مستقیم در کنار یک تیم برای حضور در پلی آف آسیا – کونکاکاف در جام جهانی قطر را معرفی نماید. استفاده از این فنآوری برای نخستین بار از مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا ۲۰۱۹ امارات صورت گرفت و همین طور فصل گذشته از مسابقات مرحله یک چهارم نهایی به بعد لیگ قهرمانان آسیا از VAR استفاده شد.

این بدان معناست که فوتبال ایران یک قدم دیگر از ستاندن امتیاز میزبانی دور خواهد شد چونکه حتی یک ورزشگاه در فوتبال ایران به سیستم VAR مجهز نیست و هنوز راه حل فدراسیون فوتبال برای حل این چالش و چالش های قبلی مطرح شده از طرف AFC برای دریافت میزبانی مسابقات بین المللی پابرجا است.

خداداد افشاریان، سرپرست کمیته داوران و عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در گفت و گو با ایسنا، درباره نامه اخیر AFC جهت استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی و نبود چنین سیستمی در ایران اظهار داشت: من هنوز نامه ای در خصوص این مساله رویت نکرده ام اما سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال فوتبال مصمم هستند در ماه های آتی حداقل چهار، پنج ورزشگاه استاندارد را به این سیستم تجهیز کنند.

وی افزود: این یک واقعیت است که ما از نظر سخت افزاری عقب هستیم اما باید به استقبال این مساله برویم و خودمان را برای بازی های تیم ملی آماده نماییم.

سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال خاطرنشان کزد: در دنیا چندین شرکت معدود هستند که با فیفا کار می کنند و فیفا سیستم ویدویی این شرکتها را تایید می کند. از طرفی من جزئیات فنی این مساله را نمی دانم چونکه هنوز آموزشی در ایران انجام نشده است ولی با توجه به این که مسابقات از طرف داوران مورد تایید فیفا برگزار می شود، هم اکنون باید تجهیزات فیزیکی را فراهم نماییم.

این عضو هیات رئیسه در واکنش به این که آیا فدراسیون فوتبال قادر می باشد در صورت برگزاری بازی ها بصورت رفت و برگشت، سیستم کمک داور ویدویی را حداقل برای یک ورزشگاه فراهم آورد، اظهار داشت: بطور تقریبی، هزینه اجرای این سیستم برای هر ورزشگاه حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان است که برابر اهمیت جام جهانی و فوتبال برای کشورمان، مساله خاصی نیست. ما باید این سیستم را به خاطر میزبانی اجرا نماییم و در آینده هم به کارمان می آید. باید دید چطور می توان با مساله انتقال پول و مسائل تحریمی کنار آمد.

وی افزود: هزینه کلی برای اجرای این سیستم در ایران، حدود ۳ میلیون دلار برآورد شده ولی من اطلاع دقیق از ریز این مبالغ ندارم. با توجه به این که اجرای VAR باید از طرف باشگاه ها صورت گیرد، سازمان لیگ در جریان آخرین روند بررسی امکان خریداری و نصب VAR در ایران است.

افشاریان درباره تعیین سرنوشت سرمربی تیم ملی ایران با تصمیم اعضای هیات ریسه اظهار داشت: هنوز چیزی برای برگزاری جلسه به ما ابلاغ نشده و کارشناسی هم صورت نگرفته است.
1400/04/01
20:58:33
5.0 / 5
196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری