پادشاه ایرانی پورتو

پادشاه ایرانی پورتو

به گزارش بازی فوتبال مهدی طارمی بهترین بازیکن فصل پورتو بود و حالا هم بر حسب عدد و رقم مؤثرترین بازیکن لیگ پرتغال است. دست کم با نگاهی به آمار گل، پاس گل و خلق موقعیت ها مشخص می شود که چرا او را باید «پادشاه ایرانی» لیگ پرتغال نامید.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: ««سال فوق العاده ای را در پورتو با فرصت های عالی داشتم. از خانواده و طرفداران پورتو بسیار سپاسگزارم. ما قوی تر برمی گردیم.» این تازه ترین پیامی است که مهدی طارمی، مهاجم ایرانی باشگاه پورتو، خطاب به هواداران تیمش نوشته است؛ قوی تر برگشتنِ سال آینده هم پیام روشنی دارد: قهرمانی. پورتو در این فصل اگرچه یکی - دو بار فرصت صدرنشینی داشت، نهایتا قافیه را به اسپورتینگ باخت و دستش از رسیدن به جام قهرمانی کوتاه ماند. علاوه بر ازدست رفتن جام قهرمانی، مهدی طارمی فرصت داشت عنوان آقای گلی لیگ پرتغال را هم به دست بیاورد که این مورد هم محقق نشد. با توجه به این خللی در «پادشاهی» مهدی در پورتو رخ نداد. او بهترین بازیکن فصل پورتو بود و حالا هم بر حسب عدد و رقم مؤثرترین بازیکن لیگ پرتغال است. دست کم با نگاهی به آمار گل، پاس گل و خلق موقعیت های مهدی طارمی مشخص می شود که چرا او را باید «پادشاه ایرانی» لیگ پرتغال نامید.

سومین گلزن برتر لیگ

مهدی طارمی ۲۸ ساله، فصل را با ۱۶ گل زده در لیگ به پایان رساند. این تعداد گل، او را پشت سر گونسالوس از اسپورتینگ و سفروویچ از بنفیکا که به ترتیب ۲۳ و ۲۲ گل زده داشتند، در رده سوم برترین گلزنان لیگ پرتغال قرار داد. طبق آمار ثبت شده، مهدی در ۳۴ مسابقه ای که برای تیمش به میدان رفت، نهایتا ۲۰۲۴ دقیقه در ترکیب قرار داشت که با شمارش تعداد گل هایش، میانگین هر ۱۳۸ دقیقه یک گل را در کارنامه ثبت نمود. او به طور متوسط ۰.۴۷ گل در هر بازی داشت. در مقایسه با دو نفر گلزن برتر لیگ پرتغال، مهدی دقایق کمتری بازی کرد که دلیلش هم کاملا مشخص شد: طارمی هفت هفته اول، بازی ها را از روی نیمکت دنبال کرد و دقایق کمی برای بازی در زمین به دست آورد. برای نخستین بار او از هفته هفتم در ترکیب اصلی تیمش قرار گرفت.

سلطان پاس گل

نکته ای که اهمیت مهدی طارمی را دوچندان کرده و کار او را پرارزش جلوه می دهد، در همین بخش است. هیچ بازیکنی در لیگ پرتغال از لحاظ دادن پاس گل به مهدی طارمی نزدیک هم نشده است. او علاوه بر ۱۶ گلی که زد، ۱۵ پاس گل هم در لیگ پرتغال داشت. نزدیک ترین تعقیب کننده اش در این بخش سفروویچ بود که هفت پاس گل داشت. همین مورد مشخص می کند که مهدی طارمی روی ۳۱ گلی که تیمش در این فصل از رقابت های لیگ پرتغال زده، تأثیرگذار بوده است؛ بیشتر از هر بازیکن دیگری. مهدی به تنهایی روی ۴۱ درصد گل هایی که تیمش در این فصل از رقابت های لیگ زد، تأثیرگذار بود.

پنالتی گیرترین!

اسم مهدی طارمی که می آید بسیاری ناخودآگاه به یاد مهارت وی در گرفتن پنالتی می افتند. پدرش می گوید این استعداد از دوران نوجوانی در این پسر بوده و مهدی از همان دوران آغاز فوتبالش خوب از رقبا پنالتی می گرفته است. مهارت در گرفتن پنالتی، برای مهدی دردسرهایی هم داشته و رقبا گاها او را متهم به تمارض کرده اند ولی از آنجائیکه VAR جایش را در فوتبال به دست آورده، مشخص است که نمی توان با تمارض پنالتی گرفت. مهدی سال جاری در لیگ پرتغال هم در زمینه ای که تخصص دارد، خوب عمل کرد و پنج پنالتی برای تیمش گرفت. این تعداد پنالتی او را را در کنار بازیکن سانتاکلارا قرار داد که او هم موفق شده بود پنج پنالتی برای تیمش بگیرد. شاید یکی از مشکلاتی که در این فصل مانع از رسیدن مهدی طارمی بعنوان آقای گلی شد، این بود که خود طارمی پنالتی را نمی زد و سرجیو اولیویرا این وظیفه را در پورتو بر عهده داشت. چه بسا اگر خودش پنالتی های پورتو را می زد، می توانست به سادگی آقای گل شود اما انتهای فصل فرصت پنالتی زدن برای طارمی به بازار آمد و او سه بار از روی نقطه پنالتی موفق به گشودن دروازه رقبا شد.

۶؛ عدد خاموشی

در رقابت های این فصل لیگ پرتغال، مهدی طارمی دو دوره شش هفته ای «خاموشی» داشت؛ یکی اوایل فصل و دیگری اواسط فصل. دوره خاموشی به این معنا که وی در طول شش هفته موفق به گلزنی برای پورتو در لیگ نشد. دوره نخست در ارتباط با هفته اول تا ششم است. در این دوره نمی توان خرده زیادی از مهدی گرفت، چون او کلا به اندازه یک ۹۰ دقیقه هم بازی نکرد. مهدی از هفته اول تا ششم به ترتیب ۳، ۱۲، ۳۶، ۱ و ۱۱ دقیقه برای پورتو بعنوان بازیکن ذخیره به میدان رفت. به غیر از پاس گلی که در هفته اول و در بازی سه دقیقه ای اش برابر براگا داد، در هفته های دیگر نه گلی زد و نه پاس گلی داد. دوره خاموشی دوم هم در ارتباط با هفته بیستم تا بیست وپنجم لیگ پرتغال است. او اگرچه کاملا در ترکیب اصلی پورتو به میدان رفت ولی هیچگاه موفق به زدن گل نشد. در این برهه فشار روانی روی مهدی طارمی زیاد شد و بسیاری نگران خاموش شدن ماشین گلزن ایرانی پورتو شدند. با توجه به این در همین بازه خاموشی دوم، مهدی سه پاس گل داد.

فارنسه، رقیب مورد علاقه

شاید بشود بهترین بازی مهدی طارمی در لیگ پرتغال را به بازی هفته سی ودوم و برابر فارنسه مربوط کرد. طارمی در آن بازی دو بار گلزنی کرد و دو پاس گل هم داد تا در ۶۳ دقیقه حضورش در زمین گردوخاکی فراموش نشدنی به پا کند. در آن دیداری که پورتو ۵ بر یک برنده زمین شد، مهدی ستاره بی چون وچرای تیمش بود. کلا در فصل گذشته، مهدی طارمی سه بار موفق به ثبت دبل شد: ابتدا برابر ویتوریا گیمارش در هفته دوازدهم، سپس برابر فامالیسائو در هفته چهارم و آخرین بار هم برابر فارنسه.

لیگ قهرمانان: بهترین آمار!

این نکته شاید عجیب و غریب باشد ولی باتوجه به تعداد دقایقی که مهدی طارمی برای پورتو در لیگ قهرمانان اروپا به ثبت رسانده، بهترین عملکرد را در همین لیگ داشته است! وی در لیگ پرتغال هر ۱۳۹ دقیقه یک مرتبه موفق به گلزنی شد ولی در لیگ قهرمانان اروپا این آمار برایش به هر ۹۹ دقیقه یکبار رسید! طارمی در مجموع شش بار در لیگ قهرمانان اروپا به میدان رفت که موفق شد دو گل بزند و یک پاس گل هم بدهد. البته او همه بازی ها را فیکس نبود و نهایتا ۱۹۸ دقیقه فرصت بازی به دست آورد ولی از همین فرصت اندک هم نهایت استفاده را برد و توانست گل هایی به یادماندنی بزند. سوپرگلش به چلسی، خیلی از ایرانیها را به وجد آورده که نهایتا جایزه پوشکاش (زیباترین گل فصل) را برد. طارمی به طور متوسط ۲۱ دقیقه در هر بازی لیگ قهرمانان فرصت بازی داشت و روی ۲۰ درصد گل های تیمش در این جام تأثیرگذار بود. پس از لیگ قهرمانان هم بهترین عملکرد طارمی به جام حذفی برمی گردد. در این جام مهدی طارمی شش بار برای پورتو به میدان رفت که پنج گل زد و یک پاس گل هم داد. باتوجه به ۵۱۷ دقیقه حضور در این جام او به طور متوسط هر ۱۰۳ دقیقه یک مرتبه برای پورتو گلزنی کرد. در این جام مهدی فرصت بیشتری برای بازی کردن داشت و در بیشتر از ۸۰ درصد بازی ها را در ترکیب اصلی حضور داشت. نهایتا وی در این جام روی ۴۶ درصد گل های پورتو تاثیر مستقیم داشت.»
1400/03/01
10:00:16
5.0 / 5
514
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری