با علی دایی تا خرداد ۱۴۰۰

با علی دایی تا خرداد ۱۴۰۰

باتوجه به برنامه بازی های تیم ملی پرتغال، رونالدو خطری برای علی دایی تا خرداد همین سال ندارد اما خردادماه پرتغال باید دو دیدار برابر اسپانیا و اسرائیل برگزار کند... بعید نیست وی در همین خرداد باردیگر فاصله اش را با علی دایی کم و کمتر کند. اتفاقی که نهایتا دست به دست هم می دهد تا یکی از بالاترین رکوردهایی که در اختیار یک ایرانی است، از دست برود.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «وضعیت برای فوتبال ایران در ایام جدید از سال ۱۴۰۰ چندان تفاوتی با روزهای پایانی ۱۳۹۹ نداشته است؛ بااینکه به نظر می رسید کوشش های گاه وبیگاه فدراسیون جدید بتواند گرهی از مشکلات موجود در اولین روزهای سال جدید باز کند ولی «در همچنان روی همان پاشنه چرخید» تا چندان خبر خوبی برای فوتبال چه در عرصه ملی و چه باشگاهی به گوش نرسد. فارغ از بازی نه چندان دلچسب تیم ملی با سوریه در ورزشگاه آزادی که در قالب یک دیدار دوستانه رقم خورد و با برتری ملی پوشان ایران همراه بود، بقیه اخباری که در طول این مدت مخابره شد، لبخند رضایتی روی لبان مخاطبان این رشته پرطرفدار در ایران ننشاند. شاید مهم ترین موضوعی که در طول این مدت از طرف مخاطبان پیگیری می شد، وضعیت میزبانی تیم ملی ایران در راه انتخابی جام جهانی بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا آب پاکی را روی دست فدراسیون فوتبال ایران ریخت و آگاهی داد که قرار نیست میزبانی متمرکز از بحرین گرفته و به ایران سپرده شود. در عرصه باشگاهی هم بنظر می رسد تیم های ایرانی خیلی بی سروصدا پذیرفته اند در لیگ قهرمانان آسیا، با وجود پابرجابودن مشکلات دیپلماسی، به عربستان سفر کنند و مقابل نمایندگان این کشور در خاک رقیب به میدان بروند.

در میان این یکی، دو خبر ناامیدکننده شاید تنها موضوعی که از طرف ایرانیها مورد پیگیری قرار|گرفت و فعلا با رضایت آنها همراه بوده، ناکامی کریستیانو رونالدو در امر گلزنی در ترکیب تیم ملی پرتغال است! این مورد اتفاقا بیشترین پیگیری را از طرف هواداران ایرانی دنیای فوتبال داشت؛ چونکه فوق ستاره تیم ملی پرتغال در همین ایام ۱۳ روزه، در سه بازی، فرصت داشت به رکورد بی نظیر علی دایی برسد و از آن عبور کند. کریس که قبل از سال ۱۴۰۰ با زدن ۱۰۲ گل ملی خودش را به علی دایی نزدیک کرده بود، امید زیادی داشت در سه بازی تیم ملی پرتغال به تعداد گل های ملی اش اضافه کند و در نهایت عنوان بالاترین گلزن تاریخ بازی های ملی را از چنگ علی دایی برباید. باتوجه به این که رقبای تیم ملی پرتغال در طول این مدت سه تیم نه چندان مطرح آذربایجان، صربستان و لوکزامبورگ بودند، رسانه های مختلف در سراسر دنیا هم باردیگر با مطرح کردن نام علی دایی و فوتبال ایران، هر روز از این مورد می نوشتند که رونالدو به زودی رکورد علی دایی را خواهد شکست؛ اما بر خلاف انتظار کریستیانو رونالدو در طول این مدت در امر گلزنی چندان موفق نشان نداد؛ هرچند اشتباهات داوری هم در یک بازی به ضرر او شد تا دست آخر به هدفی که در سر داشت نرسد.

رونالدو در بازی نخست برابر آذربایجان که با برتری یک بر صفر تیمش همراه شد، کم فروغ نشان داد. او که قبل تر توانسته بود دو بار برابر این تیم گل زنی کند، در این تقابل که روز پنجم فروردین رقم خورد، زهردار نشان نداد و خیال هواداران علی دایی در ایران را راحت کرد! سه روز پس از آن و در جریان دیدار تیم های پرتغال و صربستان، در شرایطی که بازی ۲-۲ دنبال می شد، رونالدو توپی را وارد دروازه رقیب کرد که به وضوح توپ از خط دروازه عبور کرد ولی در اشتباهی بحث برانگیز، داور مسابقه عبور توپ از خط دروازه را تشخیص نداد تا باز هم کریس رونالدو در گلزنی ناکام بماند. او هم که از این تصمیم داور به شدت عصبانی شده بود، با پرت کردن بازوبند کاپیتانی پرتغال به زمین حسابی جنجال به راه انداخت. با وجود عدم موفقیت رونالدو در گلزنی برابر تیم های آذربایجان و صربستان در ایام پنجم و هشتم فروردین خطر اصلی اما همچنان پابرجا بود، چون پرتغال باید ۱۰ فروردین برابر لوکزامبورگ قرار می گرفت. لوکزامبورگ یکی از تیم های مورد علاقه کریس رونالدو برای گلزنی بود، چون پس از لیتوانی که تا به الان این ستاره پرتغالی هفت بار دروازه اش را باز کرده، لوکزامبورگ در کنار یکی، دو تیم ضعیف دیگر، پنج بار قربانی کریس رونالدو شده بود. در این بازی اما بالاخره طلسم گل نزدن های کریس رونالدو شکست و وی در برتری ۳ بر یک پرتغال مقابل لوکزامبورگ موفق به زدن یکی از گل های تیمش شد. بدین سان رونالدو علاوه بر ثبت ششمین گل دوران حرفه ای اش برابر لوکزامبورگ موفق شد یک گام دیگر به علی دایی نزدیک شود و تعداد گل های ملی اش را به ۱۰۳ افزایش دهد؛ این به آن مدلول است که فعلا شش گل دیگر نیاز دارد تا با رکورد علی دایی برابری و هفت گل می خواهد تا از او عبور کند.

البته که فعلا باتوجه به برنامه بازی های تیم ملی پرتغال، رونالدو خطری برای علی دایی تا خرداد همین سال ندارد اما خردادماه پرتغال باید دو دیدار برابر اسپانیا و اسرائیل برگزار کند. دیدار با اسپانیا به ظاهر و روی کاغذ بازی دشواری بنظر می رسد ولی باتوجه به این که رونالدو قبل از این سه بار موفق شده دروازه این تیم را باز کند، بعید نیست در همین خرداد باردیگر فاصله اش را با علی دایی کم و کمتر کند. اتفاقی که نهایتا دست به دست هم می دهد تا یکی از بالاترین رکوردهایی که در اختیار یک ایرانی است، از دست برود؛ امری که البته بنظر می رسد پذیرشش برای علی دایی راحت شده است. وی در همین ایام گفت وگویی با نشریه کیکر آلمان داشته و از رونالدو بعنوان بالاترین بازیکن تاریخ یاد کرده است: «هیچ کس شایسته تر از رونالدو برای رسیدن به رکورد من نیست. او بدون شک بهترین فوتبالیست همه دوران است و معتقدم این رکورد، نتیجه کار و تلاش سخت وی در این همه سال است. رکورد بهترین گلزن بازی های ملی بهترین پاداش برای مرارت ها و سختی های رونالدو در فوتبال خواهد بود.»

علی دایی، مهاجم سابق تیم ملی ایران، در ۱۴۹ باری که پیراهن ایران را به تن کرد موفق شد ۱۰۹ بار دروازه رقبا را باز کند تا عنوان پرافتخار بالاترین گلزن تاریخ رقابت های ملی را از آن خودش کند. البته که در این راه او با بی مهری هایی هم از طرف ایرانیها همراه شده و عده ای ارزش گل های ملی دایی را به غلط، کم می دانند و می گویند او مقابل تیم های ضعیف گلزنی کرده است. بااینکه علی دایی در مجموع چند دیدار (بر خلاف تصورات، دایی هیچ گاه در یک بازی هشت گل نزده است) توانسته دروازه مالدیو و لائوس را هشت بار باز کند و به تنهایی ۱۶ بار دروازه این دو تیم را بگشاید ولی در کارنامه اش گلزنی به تیم های سرشناس آسیایی، اروپایی و آمریکایی دیده می شود.

البته که اگر کارنامه گلزنی رونالدو هم زیر ذره بین قرار بگیرد، مشخص می شود او هم به تیم های ضعیف کم گل نزده است! کریس رونالدو هفت بار دروازه لیتوانی و شش بار دروازه لوکزامبورگ و به ترتیب پنج بار هم دروازه تیم های آندورا، ارمنستان و لتونی را باز کرده است. شاید نیاز به توضیح زیادی نباشد که تیم های مذکور که رونالدو آمار گلزنی بالایی برابر آنها دارد، چندان در سطح حرفه ای فوتبال شناخته شده نیستند. همین طور با نگاهی دقیق تر به ۱۰۳ گل ملی که کریس رونالدو تا به الان وارد دروازه رقبا کرده، این نتیجه به دست می آید که او نزدیک به ۴۰ گل را به تیم های آندورا، ارمنستان، آذربایجان، نیوزلند، لیتوانی، استونی، جزایر فارو، لتونی، لوکزامبورگ و قبرس زده است. شرایط از این حیث هم برای علی دایی مشابه است، چون او هم نزدیک به ۳۰ گل ملی اش را وارد دروازه تیم های نه چندان مطرحی همچون مالدیو، لائوس، نپال، گوام و سریلانکا کرده و درست مثل رونالدو از فرصتی که برای تقابل با تیم های ضعیف تر داشته، نهایت استفاده را برده است.»
1400/01/14
13:21:41
5.0 / 5
491
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری