با عربستان چه كنیم؟

با عربستان چه كنیم؟

به گزارش بازی فوتبال حالا بهترین گزینه همان رجوع به دیپلماسی است، به این امید که این دفعه، فوتبال نقش اصلی را ایفا کند تا شاید کدورت های به وجود آمده در عرصه سیاست هم کم رنگ تر شود.



به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «میزبان نشدن ایران در رقابت های فوتبال آسیا معضلی چنان جدی شده که حالا فراتر از مسؤلان ورزش، تبدیل به یکی از دغدغه های مهم سیاسی، بخصوص در حوزه دیپلماسی شده است. در این بین، فوتبال ایران اسیر دو اتفاق مهم شده که در هر دو، رقبای سیاسی منطقه یکه تازی می کنند. اولی سپردن میزبانی یکی، دو گروه تیم های ایرانی به عربستان در لیگ قهرمانان آسیا و دیگری هم سپردن میزبانی بازی های مرحله انتخابی جام جهانی تیم ملی به بحرین است. هر دو برای ایران که مدعی است فوتبالش سرآمد آسیاست، شکست سنگینی است، چون اتفاقا در هر دو بخش باشگاهی و ملی، تیم ها و فدراسیون فوتبال ایران، پیشنهاد میزبانی داده بودند. حالا فارغ از مساله سپردن میزبانی گروه تیم ملی به بحرین و سخت شدن صعود ایران به دومین مرحله انتخابی رقابت های جام جهانی، معضل جدی تر، برخورد ورزشی و سیاسی با میزبانی عربستان از تیم های ایرانی است. استقلال از یک سو و فولاد در صورت صعود به مرحله گروهی از طرفی، دو تیم باشگاهی هستند که میزبانی شان به عربستان سپرده شده است. این دو تیم در شرایطی باید مهیای سفر به عربستان شوند که قریب به پنج سال است رابطه دو طرف شکرآب است و طرفین حاضر به فرستادن ورزشکاران شان به کشور دیگر نمی شوند. به همین خاطر است که در چند سال گذشته بازی نمایندگان ایران و عربستان در لیگ قهرمانان آسیا در زمین بی طرف، از قبیل عمان و قطر برگزار شده است. اقدام تازه AFC در سپردن میزبانی به عربستان در حالی رقم خورده که کنفدراسیون فوتبال آسیا هنوز قانون قبلی را که می گفت تیم های عربستانی از سفر به ایران معاف هستند، لغو نکرده است. همین نکته سرآغاز مشکل تازه ورزش و سیاست ایران شده است. اگر آن قانون را AFC لغو نکند، باید با میزبانی عربستان در لیگ قهرمانان آسیا چه کرد؟

تقصیر خودمان است!

قبل از این که به جمله تکراری مسؤلان ورزشی و سیاسی ایران برگردیم که مدام در حال گفتن این هستند که «تصمیم AFC سیاسی است»، بهتر است با منطق بیشتری به مشکل دو کشور رجوع نماییم و بپذیریم که تقصیر خودمان است! دی ۱۳۹۴ عده ای ابتدا در مشهد از ساختمان کنسولگری و سپس در تهران از دیوار سفارت عربستان بالا رفتند و سبب تشدید تنش بین دو کشور شدند. عربستان پس از آن اتفاق، ارتباط دیپلماتیکش با ایران را قطع کرد و به تیم های ورزشی اش دستور داد از سفر به ایران پرهیز کنند. کنفدراسیون فوتبال آسیا هم حق را به عربستانی ها داد و میزبانی از تیم های کشورمان از جانب ایران را به کشور ثالث سپرد. مسؤلان سیاسی ایران با اینکه همان روزها خیلی سریع از این رفتار انتقاد کردند ولی عملا برخوردی با بالاروندگان از دیوار سفارت صورت نگرفت. به صورت مشخص اقدام ملموسی از جانب ایران برای تنبیه این عده که فرستادن پالسی برای برقراری ارتباط مجدد با عربستان باشد، صورت نگرفت. نتیجه آن شد که علاوه بر تیرگی روابط سیاسی، ورزش ایران و فوتبالش به صورت ویژه از این اقدام صدمه ببیند. پس تا اینجا مشخصا اگر رفتاری سیاسی از جانب مسؤلان کنفدراسیون فوتبال آسیا صورت گرفته، بخش زیادی از آن متوجه خودمان است.

آدم های کوچک و صندلی های بزرگ

همان زمان که این رخداد سیاسی در تهران اتفاق افتاد، عربستانی ها با عنایت به نفوذ در AFC تصمیم ضد ایرانی خویش را به کرسی نشاندند اما در عوض نمایندگان ایرانی حاضر در AFC چه کاری کردند؟ هیچ! آنها بدون این که ذره ای بتوانند تأثیرگذار باشند، فقط نشستند و شاهد تصویب این قانون خطرناک شدند. حتی در همین یک سال و نیم اخیر هم با وجود داشتن صندلی در AFC باردیگر از تماشاکردن مطلق و دست روی دست گذاشتن لذت بردند و هیچ کمکی به وضعیت اسفناک فوتبال ایران نکردند. چه بسا اگر می خواستند کمکی هم کنند، نه دانش زبانی اش را داشتند، نه رسما وزنی که بخواهند در این تصمیمات کلان تأثیرگذار باشند. جالب این که همین افراد همچنان روی صندلی هایی که برای شان بزرگ هستند، در AFC به اسم نماینده ایران فعالیت می نمایند.

حالا چه کنیم؟

حالا با عنایت به این که مسبب این اتفاقات عجیب و غریب عده ای خودسر در ایران بوده اند و بعد هم کشور، نماینده ای قابل در AFC ندارد تا از حقش دفاع کند، به جایی رسیده ایم که برای فرستادن تیم های ایرانی به عربستان باید تصمیم جدی گرفته شود؛ تصمیمی که دو راه بیشتر ندارد: رفتن یا نرفتن به عربستان. البته هر کدام از این تصمیمات گرفته شود، به نظر می آید یک جای کار بلنگد!

اگر نرویم...

اگر مسؤلان ورزش ایران به این نتیجه برسند که مثلا استقلال را به علت مشکلاتی که بین دو کشور وجود دارد، به عربستان نفرستد، چه اتفاقی می افتد؟ آن طور که افراد نزدیک به AFC گفته اند، این تیم ها بعنوان تیم های انصراف دهنده در نظر گرفته می شوند. تا اینجای کار شاید ایرادی نباشد ولی از آنجائیکه AFC نشان داده سر ناسازگاری با تیم های ایرانی دارد، احیانا باید منتظر جریمه و محرومیت هم بود. به غیر از این مورد، خطر بزرگ تری هم در راه می باشد. عربستان عزمش را جزم کرده تا میزبانی مرحله نهایی بازی های آسیایی در سالهای آتی را به دست بیاورد یا چه بسا در صورت صعود ایران به مرحله دوم رقابت های انتخابی، عربستان در عرصه ملی هم باردیگر میزبان بازی ها باشد. آن وقت آیا باید از فرستادن تیم ملی به عربستان هم خودداری کرد؟ اگر پاسخ مثبت است؛ یعنی علاوه بر جریمه احتمالی باید قید حضور در جام جهانی را هم زد. پرواضح است که علاوه بر علاقه مندان بی شمار باشگاه استقلال، هواداران فوتبال در ایران هم از این که ایران به سادگی از جام جهانی کنار برود، آزرده خاطر خواهند شد.

اگر برویم...

این یکی هم خطرهای خودش را دارد. اگر بدون این که AFC قانون منع بازی تیم های عربستانی در ایران را لغو کند، به این کشور برویم، آن وقت مشخصا نه تنها در عرصه ورزش بلکه در عرصه سیاست هم شکست خورده ایم! پذیرفته ایم که AFC با فرماندهی و نفوذ عربستانی ها هرچه بلا خواسته، بر سر فوتبال ما آورده و توانی برای دادزدن و اعتراض کردن هم نداشته ایم. درد این یکی، به مراتب از دیگر گزینه ها بیشتر خواهد بود!

مذاکره و پیشنهاد

قبل از نتیجه گیری نیاز است خیلی مختصر اتفاقی که در این پرونده افتاده، مرور شود. اول این که تقصیر خودمان است که AFC ضد ما شده، دوم این که آدمی با دانش و وزن بالا در AFC نداشته ایم که از حقمان دفاع کند. سوم این که نمی گردد به این سادگی تیم های ایرانی را به عربستان فرستاد و چهارم این که جایی برای یک شکست دیگر در حوزه ورزش برای مان باقی نمانده است؛ ازاین رو حالا بهترین گزینه همان رجوع به دیپلماسی است، به این امید که این دفعه، فوتبال نقش اصلی را ایفا کند تا شاید کدورت های به وجود آمده در عرصه سیاست هم کم رنگ تر شود. با عنایت به این که در ادامه مسیر، امکان دارد گذر تیم ملی هم به عربستان بیفتد، بهتر است در همین مرحله به فکر چاره بود. شاید بهترین راه برای حل وفصل کردن این مورد این است که قبل از سفر تیم های ایرانی به عربستان، از یک تیم باشگاهی عربستان دعوت شود به ایران بیاید و یک بازی دوستانه با یکی از تیم ها برگزار کند. البته تضمین های لازم به آنها بابت پروتکلهای بهداشتی داده شود. این اتفاق می تواند یک دیپلماسی برد - برد در حوزه فوتبال و شاید سیاسی برای طرفین باشد.





منبع:

1399/12/26
20:30:49
0.0 / 5
817
تگهای خبر: بازی , باشگاه , بهداشت , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری