رفتار متناقض فدراسیون فوتبال در برخورد با بانوان

سه گانه عجیب ویلموتس، كی روش و تیم ملی فوتسال بانوان!

سه گانه عجیب ویلموتس، كی روش و تیم ملی فوتسال بانوان!

بازی فوتبال: حدود سه سال از قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان می گذرد و وعده پاداش 22 میلیون تومانی به اعضای این تیم که رقمی در حدود 500 میلیون تومان است هم چنان محقق نشده، آن هم در شرایطی که پاداش 450 هزار یورویی صعود تیم ملی فوتبال ایران از مرحله گروهی جام ملت های 2019 به صورت چمدانی در همان زمان پرداخت گردید و بتازگی نیز مطالبه 25 میلیارد تومانی مارک ویلموتس تسویه شده است.


به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، عدم توانایی فدراسیون فوتبال در پرداخت مطالبات مالی مارک ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران، سبب شد تا این فدراسیون با دخالت های افراد ذی نفوذ به دنبال استقراض از شرکت های تابعه شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) باشد و در نهایت از همین طریق، دستمزد سرمربی بلژیکی پرداخت گردید. قرارداد قطعی فردی ویلموتس برای یک سال معادل ۲ میلیون یورو و با احتساب قرارداد دستیارانش کل مبلغ قرارداد چیزی کمتر از سه میلیون یورو بود.
۲۵ میلیارد تومانِ ویلموتس
درنهایت اما فدراسیون فوتبال دست به استقراض دو میلیون یورویی از شستا زد اما نکته قابل تامل پرداخت بدهی این فدراسیون به شستا بود و با واریز مجموعا ۲۵ میلیارد تومان به حساب این هدینگ اقتصادی، تسویه حساب شده است و با وجود اینکه طرفین از تسویه حساب این پرونده خبر دادند، اما سوال اصلی این بود که ۲۵ میلیارد تومان بوسیله چه منبعی تامین شده است؟ مطمئنا برای فدراسیون که هیچ درآمدی بوسیله نهادهای بین المللی مانند فیفا و AFC و همین طور اسپانسرهای خود ندارد، ۲۵ میلیارد تومان مبلغ کمی نبود.


پاداش ۴۵۰ هزار یورویی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های ۲۰۱۹
هم چنین وزارت ورزش و جوانان ۲۵ دی ماه سال ۱۳۹۷ بود که اعلام نمود "محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان با حضور در امارات و پیش از بازی با عراق، پاداش صعود تیم ملی ایران از مرحله گروهی جام ملت های آسیا را پرداخت خواهدنمود و این اعتبار برمبنای تقاضای وزیر ورزش و جوانان و موافقت معاون اول رئیس جمهور خارج از اعتبار سال ۹۷ فدراسیون فوتبال تامین و برای پشتیبانی و هزینه های تیم ملی و همین طور پرداخت پاداش تیم ملی فوتبال در مرحله مقدماتی و پیش از شروع مرحله حذفی جام ملت های آسیا تامین و پرداخت خواهد شد".۵۰۰ میلیون تومان تیم ملی فوتسال بانوان
پرده دیگری از بدهی های فدارسیون فوتبال هرچند ناچیز اما به تیم ملی فوتسال بانوان ایران باز می گردد؛ ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۹۷ بود که تیم ملی فوتسال بانوان ایران برای دومین دوره پی در پی قهرمان آسیا شد و به دنبال این قهرمانی، قرار شد که فدراسیون فوتبال به اعضای تیم ملی، ۲۲ میلیون تومان پاداش بدهد اما از آن زمان تا حالا هنوز این پاداش پرداخت نشده و حتی ملی پوشان در طول این مدت بارها پیگیر حق و حقوق خود بودند که تا حالا نتیجه ای به دنبال نداشته است.
فرزانه توسلی که بعنوان کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان در مجمع انتخاباتی ریاست فدراسیون حق رای داشت، بتازگی در این رابطه بیان کرد که ۲۵ میلیون تومان شاید سه سال پیش به درد می خورد، اما الان پولی نیست. این فدراسیون حاضر نیست همان مبلغ را هم پرداخت کند. ما در سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۸ در شرایطی قهرمان آسیا شدیم که کشورهایی مثل ژاپن امکانات ویژه تری داشتند، همیشه وقتی از مسابقات برمی گردیم، ۲-۳ روز اول مورد استقبال قرار می گیریم و همه برای عکس گرفتن می آیند، اما پس از آن فراموش می کنند، فکر می کنم فدراسیون پاداش ما را فراموش کرده است و آنقدر جابه جایی صورت گرفته که ممکنست رئیس جدید بگوید پرداخت آن به من ربطی ندارد.ماجرای عدم پرداخت بدهی حدود ۵۰۰ میلیون تومانی تیم ملی فوتسال بانوان ایران که نزدیک به سه سال از موعد آن می گذرد و پرداخت بدهی ۲۵ میلیارد تومانی مارک ویلموتس که بتازگی مدنظر قرار گرفته است سوالات مختلفی را به دنبال دارد که در ادامه به قسمتی از آن اشاره می نماییم.
- با وجود شعارهای مختلف در توجه به بانوان، وعده کاهش تبعیض ها و شکوفا شدن ورزش بانوان، اما عدم پرداخت پاداش ۲۲ میلیون تومانی به دنبال قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان به هر یک از اعضای این تیم که نزدیک به سه سال از آن می گذرد، آیا جز بی تفاوتی نسبت به این حوزه و عدم توجه به بانوان ورزشکار از طرف فدراسیون فوتبال است؟
- آیا فدراسیون فوتبال از توان مالی برای پرداخت بدهی ۲۵ میلیارد تومانی مارک ویلموتس برخوردار است، اما توانایی مالی برای پرداخت مبلغ حدود ۵۰۰ میلیون تومانی تیم ملی فوتسال بانوان را ندارد؟
- اگر وزارت ورزش و جوانان در ماجرای پرداخت بدهی دو میلیون یورویی مارک ویلموتس ورود کرده آیا نباید خودرا در حوزه ورزش بانوان نیز مکلف بداند و نسبت به پرداخت پاداش بانوان بعنوان متولی اصلی ورزش کشور، مداخله داشته باشد؟
- مسئولانی که به محض بازگشت تیم ملی فوتسال بانوان، برای استقبال به فرودگاه رفتند و عکس یادگاری گرفتند و برخی دیگر که در تمجید از این اتفاق مصاحبه کردند، برای پرداخت پاداش ۲۲ میلیون تومانی هر یک از اعضای این تیم، کجا هستند؟
- آیا اتفاق صورت گرفته در ماجرای پرداخت بدهی ویلموتس و عدم پرداخت پاداش تیم ملی فوتسال بانوان، جز اجحاف و تبعیض در حق ورزش بانوان است؟
- مبلغی که معادل ۲۲ میلیون تومان برای هر یک از اعضای تیم ملی فوتسال بانوان در نظر گرفته شده بود باتوجه به افزایش نرخ تورم هم اکنون از چه ارزشی نسبت به سه سال قبل برخوردار است؟
- آیا این نوع نگاه و رفتار در قبال ورزش بانوان، جز دلسردی و ناامید شدن ثمره ای به دنبال دارد؟
- تامین رقمی معادل ۵۰۰ میلیون تومان برای پرداخت مطالبات تیمی که قهرمان آسیا شده چه میزان سخت است؟ آیا واقعا ورزش ایران توان مالی پرداخت این مطالبه را ندارد یا اساسا به ورزش بانوان بی توجه بوده و فقط پشتیبانی از بانوان ورزشکار را در قامت وعده های پوشالی می بیند؟
- "اعتقاد دارم فدراسیونی که مجمع به لطف الهی آنرا انتخاب نمود، بتواند با نگاهی تعاملی و پرهیز از التهاب و بحران و با نگاهی توسعه گرا در استانداردسازی، تیم های پایه و بانوان بتوانیم این نگاه ها را تسری دهیم. نگاه ما به بانوان، نگاهی توسعه یافته است و امیدوارم با برنامه ای که ارائه دادیم، قدم به قدم برای توسعه در فوتبال گام برداریم و تمام ذی نفعان فوتبال مثل باشگاه، هیات های استانی و بانوان نفع خودرا در این قضیه ببرند". این قسمتی از جملات رئیس جدید فدراسیون فوتبال در روز مجمع انتخاباتی این فدراسیون است که ۱۰ اسفندماه سال جاری اجرا شد. آیا رئیس جدید به این وعده اش عمل خواهد کرد؟
مهدی تاج و حیدر بهاروند بعنوان رئیس و سرپرست سابق فدراسیون فوتبال نسبت به پرداخت مطالبه تیم ملی فوتسال بانوان بعد از قهرمانی در جام ملت های آسیا بی تفاوت بودند، حال باید منتظر ماند و دید آیا در دوره جدید مدیریت فدراسیون فوتبال که بتازگی و با انتخاب شهاب الدین عزیزی خادم همراه شده بدهی پرداخت خواهد شد یا خیر؟
منبع:

1399/12/14
13:12:38
0.0 / 5
814
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری