VAR و فراری كه همچنان رو به جلوست!

VAR و فراری كه همچنان رو به جلوست!

بازی فوتبال: دوشنبه شب ثابت شد مشکل داوری در فوتبال ایران تنها مربوط به اشتباهات داوران و نبود تکنولوژی نیست. مشکل آنجایی است که برخی افراد می خواهند در مقابل دانستن مقاومت کنند. همین افراد اگر کمک داور ویدیویی هم باشد باز بر مواضع اشتباه خودشان پافشاری می کنند. چرا؟ چون آنها عاشق فرار رو به جلو هستند.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «مدت هاست بحث آمدن VAR در فوتبال ایران مطرح است. گاهی اوقات به مناسبت فرار رسیدن بازی خاصی مثل درابی اظهار نظرها در این مورد افزایش می یابد. حدودا تمامی تیم های حاضر در لیگ ایران معتقدند اگر کمک داور ویدیویی در لیگ به کار برده می شد الان با اختلاف امتیاز بسیار بالا در بالای جدول قرار داشتند. در طول این مدت اشتباهات داوری هم زیاد اتفاق افتاده و به صورتی به این توهم دامن زده است. مدیران فوتبال ایران بیش از دو سال است که می گویند به زودی این تکنولوژی وارد کشور می شود اما آن طور که مشخص است بواسطه قیمت بالای این فناوری و همین طور بحث تحریم بعید است به این زودی ها وار را در لیگ برتر ببینیم.

شکی در این نیست که فوتبال ایران از لحاظ امکانات باید به سطح اول فوتبال دنیا نزدیک شود. VAR هم جزو همین امکانات است که جای خالی اش در فوتبال ایران به شدت احساس می شود. درست مثل نبود زمین با کیفیت یا امکانات تمرینی مناسب. با این وجود مثل بیشتر تکنولوژی هایی که وارد ایران شدند و بعدها بحث فرهنگ استفاده از این ابزارآلات عنوان شد باید پرسید آیا فوتبال ایران می تواند این سیستم را بپذیرد و در خودش حل کند؟ اجازه بدهید این مورد را با یک مصداق عینی که همین دو روز گذشته رخ داد، بررسی نماییم.

تیم های استقلال و پرسپولیس پیش از آخرین داربی قرن حسابی روی بحث استفاده از کمک داور ویدیویی پافشاری کردند و رقیب را به مخالفت برای ورود این تکنولوژی متهم کردند. داربی با هر کیفیتی اجرا شد. یکی از صحنه های بحث برانگیز داوری برخورد توپ به دست وحید امیری بازیکن پرسپولیس در محوطه جریمه این تیم بود. کادر فنی، بازیکنان و هواداران استقلال پس از بازی اعتقاد داشتند که رضا کرمانشاهی داور مسابقه باید یک ضربه پنالتی به نفع تیم شان اعلام می کرد. دقایقی پس از بازی نظرات کارشناسان داوری نیز دراین زمینه منتشر گردید. همه کارشناسان داوری داخل کشور بلا استثنا تاکید نمودند که آن توپ نمی تواند خطای پنالتی باشد.

آخر وقت روز دوشنبه برنامه فوتبال برتر به بررسی اتفاقات داربی پرداخت و آرش برهانی، مربی استقلال، را آورد روی خط. برهانی اگرچه از اظهار نظر کارشناسان باخبر بود، اصرار کرد که آن صحنه پنالتی است. تصاویر باردیگر پخش شدند و سه کارشناس داوری برنامه هم گفتند آن صحنه پنالتی نیست. همزمان یک برنامه فوتبالی در شبکه های ماهواره هم این صحنه را بررسی کرد و کارشناس داوری آن برنامه که خارجی هم هست گفت آن صحنه پنالتی نبوده. اما آرش برهانی به شکل عجیبی در مقابل پذیرش نظر کارشناسان داوری مقاومت کرد و اظهار داشت: «تا فردا بامداد که بحث نماییم من می گویم پنالتی است و قضاوت را به هواداران استقلال واگذار می کنم!» مربی استقلال نظرات تمام کارشناسان را به صورتی جهت دهی شده توصیف کرد و اظهار داشت: آنها می خواهند اشتباهات داوری را لاپوشانی کنند. قبل از این محمود فکری سرمربی استقلال نیز گفته بود که کارشناسان داوری هم جهت دار کارشناسی می کنند. همزمان با بحث مجری برنامه و دستیار محمود فکری داوران دیگری با ارسال پیام به برنامه تاکید نمودند صحنه برخورد توپ به دست امیری پنالتی نیست. برهانی در ادامه بار دیگر به لزوم ورود VAR به فوتبال ایران اصرار کرد.

سوال مهم اینجاست که در چنین شرایطی و با چنین ذهنیتی کمک داور ویدیویی به چه دردی می خورد؟ وقتی کادر فنی یک تیم معتقد می باشد نه فقط داوران بازی که تمام کارشناسانی که با مطبوعات و رسانه ها در ارتباط هستند، سفارش پذیرند و حرف شان سندیت ندارد از VAR چه کمکی ساخته است؟ همین داوران در زمین بازی باید تصمیم نهایی را بگیرند. بازنگری و کارشناسی صحنه ها هم توسط همین داوران انجام می شود. همین داوران هستند که در اتاق VAR می نشینند و به داور راهنمایی می کنند. آیا برخی تصور کرده اند که بازنگری و قضاوت صحنه های داوری به عهده خودشان یا هواداران تیم شان گذاشته می شود؟ شاید هم برخی فکر می کنند وی ای آر وسیله ای هوشمند است که خودش تشخیص می دهد کجا خطا رخ داده و کجا رخ نداده!

مجری برنامه در حین بحث با برهانی اگرچه تلاش می کرد، حرفی نزند که فردا سیبل هواداران دو تیم شود یک جمله خوب بر زبان آورد. او اظهار داشت: «بالاخره ما باید یک متر و معیاری را بپذیریم.» این جمله ختم کلام است. کادر فنی برخی تیم ها با مقاومت در مقابل همین مساله و ملاک قرار دادن نظرات شخصی خودشان مدت هاست، انواع و اقسام حواشی را در فوتبال ایران به راه انداخته اند. هواداران را جری کرده اند و تمام حرمت ها را زیر پا گذاشته اند. وی ای آر یا هر تکنولوژی دیگری آداب و فرهنگ استفاده دارد وگرنه بودش می شود یک مصیبت و نبودش می شود یک مصیبت دیگر.

دو سال پیش در آذر ۹۷ با «محمد فنایی» در مورد وی ای آر که آن موقع مثل حالا بحثش داغ بود، داشتیم. این کارشناس داوری به نکته خوبی اشاره نمود. وی در آن مصاحبه که با تیتر «صحبت از VAR فرار رو به جلوست» انتشار یافت، اظهار داشت: «ما یک بحث فراتر و مهم تر داریم از تشخیص یک صحنه خاص در بازی. آن هم فرهنگ سازی استفاده از این سیستم است. سوال مهم این است که ما در استادیوم های مان می توانیم و اصلا فرصت استفاده از این سیستم را داریم یا نه. داور می تواند در بازی های داخلی بازی را نگه دارد و بعد نظرش را برگرداند یا برنگرداند؟ آیا فکر نمی نماییم که اگر گلی به ثمر رسیده باشد و بعد داور بخواهد نظرش را در ارتباط با آن گل اصلاح کند، واکنش ها چیست؟»

باید گفت آن دغدغه به شکلی رادیکال تر امروز هم وجود دارد. دوشنبه شب ثابت شد مشکل داوری در فوتبال ایران تنها مربوط به اشتباهات داوران و نبود تکنولوژی نیست. مشکل آنجایی است که برخی افراد می خواهند در مقابل دانستن مقاومت کنند. همین افراد اگر کمک داور ویدیویی هم باشد باز بر مواضع اشتباه خودشان پافشاری می کنند. چرا؟ چون آنها عاشق فرار رو به جلو هستند.

با تمام این تفاسیر باید بار دیگر تاکید نماییم که ورود VAR به فوتبال ایران یک ضرورت بسیار بزرگ است و شاید اگر همان سال ۹۷ این تکنولوژی وارد ایران شده بود تا به امروز فرهنگ استفاده از آن نیز جا می افتاد و مشکلات کاهش پیدا می کرد. به هر حال سوءبرداشت برخی افراد نباید موجب مسدود شدن ورود مسیر تکنولوژی به کشور شود.»

منبع:

1399/10/24
23:59:00
0.0 / 5
1061
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری