تولد خیانت تازه در فوتبال ایران

تولد خیانت تازه در فوتبال ایران

به گزارش بازی فوتبال با وجود استفاده از واژه خیانت در فوتبال ایران، حدودا از دو سال قبل به این طرف، این واژه تغییر کاربری داده و دیگر، همنشین کلمه وطن فروشی شده است. اگر قرار باشد تاریخ مشخصی برای تولدش در نظر گرفت باید به شکست پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر کاشیما اشاره نمود.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: « پرسپولیس در شرایطی به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیده که مقرر است روز شنبه یعنی ۲۹ آذر برابر اولسان هیوندای از کره جنوبی به میدان برود تا شاید طلسم ناکامی تیم های ایرانی در فتح لیگ قهرمانان آسیا را بشکند. سرخ های تهرانی پیش از این در سال ۲۰۱۸ هم به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسیدند که در آن فینال در جریان بازی رفت و برگشت به کاشیما باختند و بعنوان نایب قهرمانی بسنده کردند. حالا اما با وجود محرومیت چندین بازیکن کلیدی این باشگاه، پرسپولیسی ها امید زیادی دارند که این دفعه با عبور از سد اولسان برای نخستین بار در تاریخ، نامشان را بعنوان تیمی ایرانی که لیگ قهرمانان آسیا را برده ثبت کنند.

با آن که زمان زیادی تا شروع آن دیدار سرنوشت ساز باقی نمانده، کری خوانی در فضای داخلی به اوج رسیده و هواداران پرسپولیس و استقلال بحث داغ و تا حدودی عجیب به راه انداخته اند که گل سرسبدشان دو واژه نه چندان پسندیده «وطن فروشی» و «خیانت» است. در این مورد خاص، پرسپولیسی ها رسما استقلالی ها را به خیانت متهم می کنند و می گویند با کارهایی که می کنند نه طرفداری از تیم بلکه خیانت به کشور را رواج می دهند. تولد این واژه (خیانت) در حالی در چند ماه اخیر تبدیل به نقل محافل شده که این دفعه کاربردش کاملا متفاوت شده است!

خیانت در فوتبال قدیمی ایران!

واژه خیانت در فوتبال ایران قدمت طولانی دارد. البته که شبیه به کاربرد امروزی اش نبوده ولی رایج و حتی تا همین اواخر هم پرکاربرد بوده است. بیشترین جایی که از واژه خیانت در فوتبال ایران استفاده شده کوچ ستاره های استقلال و پرسپولیس به تیم رقیب است؛ «یاغی هایی» که سودای بازی کردن در دو تیم را به سر انداختند همیشه از جانب هواداران تیم نخست بعنوان خائن قلمداد می شدند. موردی که البته برگرفته از کری خوانی و هواداری سفت و سخت از باشگاه بود. دیگر نمونه هایی که از خیانت در فوتبال ایران رواج پیدا کرده در ارتباط با اتفاقاتی است که درون یک باشگاه رخ داده است. می شود نمونه اش را به دو دسته کلی تقدیم کرد: اولی چیزی شبیه به زیرآبی دستیاران برای گرفتن جای سرمربی است و دیگری هم کم کاری و تبانی بازیکنان برای شکست تیم و دست آخر اخراج مربی! برای این دو فعل، فارغ از این که درستی و نادرستی اش اثبات شده باشد، از واژه خیانت استفاده شده است. مرحوم ناصر حجازی، در یکی از معروف ترین گفت وگوهایش به خیانت بازیکنان برای اخراجش از تیم اشاره نمود. او که آن زمان هدایت استقلال را بر عهده داشت، بعدها فاش کرد که خیانت چند نفر از بازیکنانش سبب شکست استقلال برابر سایپا و در نهایت اخراجش از باشگاه شد: «من همه بازیکنان استقلال را متهم نمی کنم. برخی از شاگردانم واقعا با جان و دل برایم بازی کردند و بعضی از آنها هم اشتباهاتی داخل زمین داشتند که ناشی از خستگی و سهوی بود اما صراحتا می گویم برخی از بازیکنان استقلال در مسابقه با سایپا به من خیانت کردند. آنها تعمدا کم فروشی کردند تا تیم شکست بخورد و من برکنار شوم.»

ظهور پرچم ژاپن در ورزشگاه های ایران!

با وجود استفاده از واژه خیانت در فوتبال ایران، حدودا از دو سال قبل به این طرف، این واژه تغییر کاربری داده و دیگر، همنشین کلمه وطن فروشی شده است. اگر قرار باشد تاریخ مشخصی برای تولدش در نظر گرفت باید به شکست پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر کاشیما اشاره نمود. پس از آن شکست، هواداران رقیب باشگاه پرسپولیس هم زمان با بازی تیم هایشان در ورزشگاه های ایران، پرچم ژاپن را به اهتزاز درآوردند تا از این طریق، خرسندی شان از شکست پرسپولیس در آسیا را نشان دهند. این رفتار با واکنش تند هواداران پرسپولیس همراه بود و آنها رقبا را متهم به وطن فروشی می کردند. به عقیده پرسپولیسی ها حضور تیمشان در فینال نه یک بازی باشگاهی معمولی بلکه یک جدال ملی بود و رفتار آنهایی که با پرچم ژاپن وارد ورزشگاه شده اند، مصداق بارز وطن فروشی است. گرچه هواداران رقیب با این استدلال که اهتزاز پرچم ژاپن اعتراض به تبعیض زیاد به سود پرسپولیس است، تلاش کردند اقدامشان را توجیه کنند ولی هیچگاه اهتزاز آن پرچم با رفتار دوستانه ای از جانب هواداران پرسپولیس روبه رو نشد.

از ژاپن به عربستان

اگرچه پس از چندی، دیگر خبری از اهتزاز پرچم ژاپن در ورزشگاه های ایران نبود و کمتر واژه خیانت هم به گوش می رسید ولی با اتفاقاتی که در دوره جاری لیگ قهرمانان آسیا رقم خورده، این واژه بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ فوتبال ایران به گوش رسیده است. ماجرا در ارتباط با برتری پرسپولیس برابر النصر در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا بود؛ جایی که سرخ ها با برتری برابر رقیب متمول عربستانی جواز صعود به فینال را گرفتند. اندکی پس از آن دیدار اما هواداران منتسب به باشگاه استقلال به صفحات مجازی باشگاه النصر و ای اف سی رفتند و خبر دادند که پرسپولیسی ها در جذب بازیکن تخلف کرده اند و آنها باید از حضور در فینال منع شوند. این مورد آن قدر ابعاد گسترده ای پیدا کرد که بنیانگزار شکایت جدی باشگاه النصر از پرسپولیس شد. حتی همین حالا که چیزی تا شروع فینال لیگ قهرمانان آسیا نمانده است، عربستانی ها امیدوار هستند فینال به تعویق بیفتد تا دادگاه عالی ورزش به شکایتشان از باشگاه پرسپولیس رسیدگی کند. باآنکه پرسپولیسی ها با رد چنین ادعایی شکایت باشگاه عربستانی را پوچ و بی مورد دانستند ولی فراموش نکردند وقت و بی وقت از واژه خیانت استفاده کنند و رقیب سنتی شان را در مظان افترا قرار دهند.

این بار بر خلاف هواداران پرسپولیس، استفاده از واژه خیانت به ادبیات مسؤلان ورزش هم کشیده شد. مهدی علی نژاد، معاون وزارت ورزش، یکی از مسؤلان ورزشی ایران بود که راپرت ها از داخل ایران را خیانت توصیف کرد: «حتما این کار تخلف و خیانت به کشور است و هیچ شائبه ای در آن نیست. من هم از دستگاههای نظارتی می خواهم به این مورد ورود کنند. به صورت کلی وقتی ما در مقابل تیم های عربستانی قرار می گیریم، همه باید پشت هم باشیم و کری های داخلی در ارتباط با خانواده است.»

علاوه بر مسؤلان ورزش این دفعه پیشکسوتان پرسپولیس هم وارد گود شدند و از چنین رفتاری شاکی شدند. کلانی یکی از همان پیشکسوتان مشهوری است که چنین اقدامی را خیانت به کشور توصیف کرد: «یک سری از افراد واقعا نسبت به مملکت خائن هستند؛ نه فقط نسبت به پرسپولیس. یک عده ای که ضد پرسپولیس گزارش می دهند، واقعا خائن به این مملکت و مردمش هستند. نام پرسپولیس در تورنمنت اخیر بعنوان یک باشگاه نبود بلکه نماینده یک ملت ایران بود. همان گونه که استقلال، سپاهان و شهرخودرو نماینده ایران بودند و برای ما حکم تیم ملی را دارند. حالا اگر این کارشکنی ها از جانب خارجی باشند، قابل هضم است اما از خیانت نباید گذشت و کسانی که این کار را انجام داده اند باید تحت پیگیرد قانونی قرار بگیرند.»

عیسی هم قربانی خیانت شد!

پرسپولیسی ها نه فقط شکایت النصر از باشگاه بلکه محرومیت شش ماهه عیسی آل کثیر از فوتبال را هم در ارتباط با همین خیانت های داخلی می دانند. به عقیده آنها هواداران رقیب پرسپولیس با عرضه گزارش های کامل به AFC شادی گل عیسی آل کثیر در لیگ قهرمانان آسیا را سابقه دار توصیف کرده و از مسؤلان این کنفدراسیون خواسته اند مهاجم پرسپولیس را محروم کند. پرسپولیسی ها در یکی، دو نوبت با منتشرکردن اخباری از کانال های مجازی استقلالی ها و ادمین های آنها که شادی های عیسی را «فاشیستی و نژادپرستی» توصیف کرده و خواهان انتشار گسترده عکس هایش در فوتبال ایران و رساندن آن به دست AFC بودند، می خواستند نشان دهند که محرومیت بهترین مهاجم شان هم کار هواداران رقیب و خیانت آنها به این باشگاه بوده است. البته به زعم هواداران پرسپولیس این موارد نه خیانت به پرسپولیس بلکه خیانت به فوتبال ایران است.

حالا نوبت به کره رسیده است!

حالا که داستان شکایت النصر از پرسپولیس حدودا تمام شده است، این دفعه پرسپولیسی ها اعتقاد دارند خیانت استقلالی ها همچنان ادامه دار است. استدلال تازه آنها حمایت هواداران و برخی از پیشکسوتان این باشگاه از تیم اولسان هیوندای کره است. آنها اخیرا با انتشار پست اینستاگرامی مهدی فنونی زاده، یکی از قدیمی های استقلال، باردیگر رفتار خائنانه رقیب را گوشزد کرده اند. مهدی فنونی زاده اخیرا پستی منتشر نموده و با پشتیبانی از تیمِ کره ای رقیب پرسپولیس در فینال آسیا نوشته است: «به امید برد تیم اولسان و باخت تیم سلطانی فر.» انتشار این پست واکنش های منفی گوناگونی را به دنبال داشته و حتی برخی آنرا پست «ضد منافع ملی» توصیف کرده اند.

آیا خیانتی رخ داده است؟

در این که معنای واژه خیانت در فوتبال ایران تغییر کرده و سمت وسوی دیگری گرفته است، شکی نیست ولی نمی گردد اسم کاری را که هواداران رقیب پرسپولیس کرده اند، خیانت به معنای وطن فروشی گذاشت. پرواضح است که آنها دل خوشی از موفقیت پرسپولیس ندارند و در این راه امکان دارد. اعتراضشان را به شیوه های مختلف نشان دهند. همین حالا هواداران تیم پوهانگ کره در دیدار فینال طرفدار پرسپولیس ایران هستند و طبیعی است که استقلالی ها هم نخواهند پرسپولیس قهرمان آسیا شود. البته که پیشتر در همان دیدار جنجالی پرسپولیس - النصر، هواداران تیم الهلال با انتشار پست های مختلف در فضای مجازی از پرسپولیس حمایت کردند و حتی با راه اندازی هشتگ «کلنا_بیروزی» یا «کلنا_بیرسبولیس» در دیدار برابر النصر نشان دادند که هوادار تیم ایرانی هستند.»
1399/09/26
13:18:47
5.0 / 5
961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری