علی دایی و راهی سخت برای ایرانیان!

علی دایی و راهی سخت برای ایرانیان!

به گزارش بازی فوتبال نشریه کیکر در حالی خبر از تمایل به همکاری باشگاه اورتون انگلیس با علی دایی داده که تابحال کمتر ایرانی ای توانسته در سطح اول فوتبال دنیا در سمتی به غیر از بازیکن حضور داشته باشد. آیا دایی که همیشه نشان داده مرد روزهای دشوار می باشد، در راه احتمالی جدیدش می تواند موفقیت چشم گیری برای ایران کسب کند یا نه؟


به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، لژیونرها در فوتبال ایران همیشه از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشند و حتی سرمربیان تیم ملی در بعضی موارد آمارهای خوب داخلی را نادیده می گیرند و فرصت بازی در تیم ملی را به بازیکن هم پستی که در اروپا بازی می کند، می دهد. لژیونرها معمولا توانسته اند توانایی هایشان را در فوتبال ایران به اثبات برسانند و برای بازی در لیگی باکیفیت تر و کسب تجارب بیشتر به کشوری دیگر رفته اند؛ البته این مورد تنها برای مواردی که به کشورهای صاحب فوتبال رفته اند، صدق می کند.
فوتبال ایران در برهه های زمانی مختلف بازیکنان لژیونری داشته که با کیفیتشان توانسته اند به سطح بالایی از فوتبال برسند، مانند علی دایی، مهدی مهدوی کیا، آندرانیک تیموریان، جواد نکونام، وحید هاشمیان، علیرضا جهانبخش و.... با این وجود هیچوقت مربیان ایرانی نتوانستند به اندازه بازیکنان، لژیونرهای خوبی باشند و باید به سختی در میان آنها موارد استثنا پیدا کرد.
در این بین اما نام علی دایی از جانب نشریه معتبر کیکر آلمان برای همکاری با باشگاه اورتون، یکی از باشگاه های متمول و حاضر در لیگ برتر انگلیس مطرح شده است؛ همکاری که هنوز ابعادش معلوم نیست اما در صورت تحقق، اتفاق بزرگی برای فوتبال ایران به حساب می آید.
در این گزارش تلاش شده که به تمام ایرانی هایی که توانسته اند در خارج از فوتبال ایران بعنوان مربی فعالیت کنند، پرداخته شود که در ادامه می خوانید:
الکساندر نوری
نوری هیچوقت در فوتبال ایران فعالیت نداشته و در آلمان زندگی کرده است اما او بعنوان یک ایرانی توانست در بوندسلیگای یک آلمان بعنوان سرمربی حضور پیدا کند. وی در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ بعد از اخراج اسکریپنیک از سمت سرمربی گری وردربرمن به جای او روی کار آمد و توانست با کسب نتایج قابل قبول، وردربرمن بحران زده را در بوندسلیگا نگه دارد. نوری فصل بعد سرمربی انگولشتات در بوندسلیگای دو شد اما بعد از هشت بازی و بدون کسب پیروزی از سمتش اخراج شد.
او فصل پیش دستیار کلینزمن در هرتابرلین بود و بعد از اخراج کلینزمن بعنوان سرمربی موقت روی نیمکت هرتا نشست. نوری تابحال تنها ایرانی است که توانسته در لیگ های معتبر اروپایی بعنوان سرمربی حضور داشته باشد.


حشمت مهاجرانی
حشمت مهاجرانی یکی از بهترین مربیان ملی فوتبال ایران است که توانسته با تیم ملی به جام جهانی ۱۹۷۸ و یک چهارم نهایی المپیک ۱۹۷۶ برسد. او بعد از انقلاب به امارات رفت و هدایت الشعب را برعهده گرفت و بعد از آن سرمربی تیم ملی امارات شد.
مهاجرانی درباره حضور در امارات می گوید: پس از انقلاب به امارات آمدم و کار خویش را با باشگاهی در شارجه به نام الشعب آغاز کردم که این باشگاه حتی زمین تمرین هم نداشت و من تیم را در خیابان تمرین می دادم. با این وجود تیم ما همراه با تیم الاهلی که حسن روشن و حسن نظری را با خود داشت به فینال مسابقات راه پیدا کرد. در همان زمان بود که پیشنهاد مربیگری تیم ملی امارات به من داده شد که بعد از فسخ قرارداد "دان ربی" مربی سابق تیم ملی فوتبال انگلیس، من بعنوان سرمربی تیم ملی فوتبال امارات انتخاب شدم. کار خویش را با جوانان ۱۶–۱۷ ساله آغاز کردم که بلافاصله در همان سال اول قهرمان جوانان غرب آسیا شدیم و بعدها همین تیم، شاید به اضافه یکی دو بازیکن دیگر به جام جهانی فوتبال ۱۹۹۰ ایتالیا راه پیدا کرد.
مهاجرانی بعدها هدایت تیم ملی عمان و الاهلی قطر را هم برعهده گرفت.


افشین قطبی
ایرانی ها پیش از این که قطبی را بعنوان سرمربی پرسپولیس قهرمان بشناسند، او را بعنوان دستیار گاس هیدینگ بزرگ در تیم ملی کره جنوبی می شناختند. قطبی سابقه کار در آمریکا، کره جنوبی، تایلند و ژاپن را داشته و شاید هیچ ایرانی مثل وی در این تعداد کشور مختلف فعالیت مربی گری نداشته است.


امید نمازی
نمازی از همان ابتدا فعالیت مربی گری اش را در آمریکا شروع کرد و سال ۸۹ بعنوان دستیار تنباکوویچ در استیل آذین پرستاره به ایران آمد. او بعد از ناکامی در استیل آذین بعنوان دستیار کی روش در تیم ملی ایران انتخاب گردید اما بعد از صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ به آمریکا برگشت و بعنوان دستیار در تیم ملی فوتبال زنان آمریکا فعالیت کرد. نمازی در سالهای اخیر در تیم های پایه آمریکا فعالیت داشته است.


ناصر حجازی
دروازه بان اسطوره ای فوتبال ایران بعد از آغاز دوران مربی گری اش در استقلال به بنگلادش رفت و هدایت محمدان بنگلادش را برعهده گرفت. او با این تیم توانست نتایج خوبی کسب کند و در جام باشگاه های آسیا با پیروزی مقابل پرسپولیس به یک چهارم نهایی این رقابت ها برسد.


عباس رضوی
رضوی را می توان در جرگه مربیان بازیکن ساز قرار داد که در هر کشور و تیمی حضور داشته به دنبال پرورش جوانان بوده است. وی در کشورهای مجارستان، سوئد و امارات کار کرده و توانسته با تیم جوانان واشاش مجارستان بعنوان قهرمانی جام یوفا برسد.


منصور پورحیدری
پورحیدری یکی از پرافتخارترین فوتبالی های ایران است که هم بعنوان بازیکن و هم بعنوان مربی توانسته بعنوان قهرمانی جام باشگاه های آسیا برسد. او سال ۶۱-۱۳۶۰ برای یک فصل در فوتبال امارات حضور داشت و مربی الاهلی بود.


وحید هاشمیان
هاشمیان قبل از حضور در تیم ملی فوتبال ایران، بعنوان تمرین دهنده و دستیار در تیم های پایه هامبورگ حضور داشته است.
مهدی مهدوی کیا
او هم مانند هاشمیان بعنوان دستیار در آکادمی باشگاه هامبورگ فعالیت داشته است.
فریدون زندی
زندی بعد از حضور مقطعی در سن پائولی آلمان هم اکنون بعنوان دستیار در تیم دینامو درستن حضور دارد که سال جاری به بوندسلیگای ۳ سقوط کرده است.
فرهاد مجیدی
مجیدی دوران مربی گری اش را با دستیاری در تیم زیر ۱۵ ساله های اسپانیول شروع کرد.
داریوش یزدانی
بازیکن اسبق تیم ملی و استقلال نزدیک به ۱۰ سال است که در فوتبال آمریکا مربی گری می کند. او بیشتر در رده های پایه فعالیت دارد.
اصغر شرفی
شرفی یکی از دستیاران مهاجرانی در تیم ملی بود که بعد از استعفای مهاجرانی، او هم از سمتش کناره گیری کرد. وی در دهه ۸۰ که باشگاه استرادای اسلواکی به اسپانسری ایرانیان مدیریت می شد، در این تیم مربی گری کرد.
همایون شاهرخی
او که حتی مقطعی هدایت تیم ملی ایران را برعهده داشت، سال ۱۳۷۶ بعنوان سرمربی تیم ملی عمان انتخاب گردید.
جلال طالبی
سرمربی تیم ملی در جام جهانی ۹۸ و جام ملت های ۲۰۰۰ در سالهای قبل و پس از تیم ملی سابقه مربی گری در کشورهای امارات، سنگاپور، اندونزی و سوریه را داشته است.
حسن حبیبی
سرمربی سالهای دور تیم ملی فصل ۶۶-۱۳۶۵ سرمربی الاهلی امارت بوده است.
ابراهیم قاسم پور
سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال امید ایران در مقاطع مختلف در کشور امارات بعنوان سرمربی فعالیت کرد که بیشتر آن در تیم حتا بوده است.
اردشیر پورنعمت
او که از مدرسان باسابقه AFC بوده، برای یک دوره تحقیقاتی درباره فوتبال نوجوانان در کشورهای ویتنام، تایلند، کره شمالی، کره جنوبی، هند، پاکستان و سریلانکا مربی گری کرده است.
محمود ابراهیم زاده
ابراهیم زاده که سابقه بازی برای ولفسبورگ آلمان را در کارنامه اش دارد، هیچ وقت بعنوان مربی فعالیت نکرد و بیشتر در بخش های مدیریتی حضور داشت. او رئیس آکادمی باشگاه میلان در کشور آمریکا بود و چندین پروژه موفق دیگر را هم با آکادمی های باشگاه های بزرگ دنیا انجام داد. شاید بتوان اظهار داشت که ابراهیم زاده موفق ترین لژیونر ایرانی در عرصه ای غیر از بازیکنی است.


عبدالعلی چنگیز
چنگیز هم اکنون در فوتبال امارات فعالیت دارد و سابقه مدیریت آکادمی باشگاه العین را در کارنامه اش دارد.
علی ربانی
مربی بدنساز فصل گذشته استقلال سابقه حضور در تیم اسپورتینگ لیسبون را در کارنامه اش دارد.
ابوذر نوغانی
نوغانی از مربیان جوان ایرانی است که در کشورهای ولز و پرتغال فعالیت نموده است. وی در تیم زیر ۲۳ ساله های کاردیف ولز، اتلتیکو و الهاننسه پرتغال فعالیت مربی گری داشته است.
پژواک کرمپور
سرمربی کنونی نود ارومیه سابقه سرمربی گری در تیم های رده پایین فوتبال آلمان را داشته است.
بهزاد داداش زاده
داداش زاده که در دوران بازی گری اش هم برای استقلال و هم برای پرسپولیس به میدان رفته بود در اواخر دوران بازی گری اش به فوتبال ساحلی رو آورد و بنابراین در مقطعی هدایت تیم ملی فوتبال ساحلی لبنان را برعهده داشت.
حسین شمس
شمس که یکی از مربیان مطرح فوتسال دنیا به حساب می آید، در ابتدا فوتبالیست حساب می شد اما در ادامه به فوتسال رو آورد. او سابقه سرمربی گری در تیم های ملی فوتبال قطر، بحرین، لبنان و فیلیپین را در کارنامه اش دارد.
بهمن فروتن
فروتن دوره های مربی گری اش را در کشور آلمان گذراند و در همان کشور سرمربی چند تیم در لیگ های منطقه ای شد و توانست آنها را به لیگ های بالاتر بیاورد اما هیچوقت نتوانست در سطح اول فوتبال آلمان مربی گری کند و بنابراین مدرس فدراسیون فوتبال این کشور شد.
مهدی علی
سرمربی موفق امارات در جام ملت های ۲۰۱۵ اصلیتی ایرانی دارد.
احمد طوسی
طوسی حدود ۲۰ سال است که در تیم های دانشگاهی آمریکا مربی گری می کند. وی در برهه های مختلف در صنعت نفت آبادان، راه آهن و تیم ملی ایران مربی گری کرده است.
رجب فرامرزی
او که سابقه مربی گری در تیم های پرسپولیس و بانک ملی را در کارنامه اش دارد، در رده های پایه با فدراسیون فوتبال آلمان همکاری می کند.
کریم قنبری
قنبری بعد از اینکه به همراه سپاهانِ بوناچیچ بعنوان نایب قهرمانی لیگ قهرمانان آسیا رسیدند، به همراه این مربی به النصر امارات رفت و دستیار بوناچیچ در این تیم بود.
اکبر محمدی
مدیرعامل حال حاضر باشگاه پیکان سال ۲۰۱۳ و به مدت یک سال بعنوان سرمربی در تیم ملی فوتبال زیر ۲۱ سال تاجیکستان حضور داشت.
علیرضا مرزبان
دستیار حال حاضر محرم نویدکیا در تیم سپاهان، مربی گری را در لیگ های سطح پایین آلمان شروع کرد. وی همینطور در تیم استرادای اسلواکی و تیم ملی مونته نگرو دستیار زلاتکو کرانچار بوده است.
امید علی دفتری
از دستیار سال جاری فکری رزومه مشخصی در دسترس نیست، از طرفی گفته می شود که او با باشگاه والنسیا همکاری داشته و از سوی دیگر گفته می شود که او مربی تیم زیر ۱۴ ساله ها در مدرسه فوتبال حسن نظری (بازیکن اسبق استقلال) در آمریکا بوده است.
جمشید نصیری
او حد فاصل سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳ در کشورهای هند و بنگلادش سرمربی بوده است.
امیر راشدی
این مربی در تیم های آکادمی فوتبال فنلاند فعالیت دارد.
به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، رزومه مربیان ایران بعنوان لژیونر نشان داده است که آنها نتوانسته اند به اندازه بازیکنان ایرانی در سطح اول فوتبال دنیا خودی نشان دهند و اگر موفقیتی بوده در کشورهای ضعیف از نظر فوتبالی رخ داده است اما احتمال حضور علی دایی در اورتون این فرصت را برای فوتبال ایران فراهم می آورد تا در این حوزه هم بتواند خودی نشان دهد.1399/09/21
14:59:49
5.0 / 5
1303
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری