الماس های فوتبال شادگان در سراشیبی سقوط

الماس های فوتبال شادگان در سراشیبی سقوط

به گزارش بازی فوتبال خوزستان بازیکن سالهای دور فوتبال خوزستان با بیان اینکه استعدادهای فوتبال آن چنان در شادگان موج می زنند که بسان الماس نتراشیده ای می مانند که هنوز درون معدن خام، دست نخورده باقی مانده اند، اظهار داشت: متاسفانه فوتبال این خطه پر استعداد در سراشیبی سقوط قرار دارد.


امین یزدانی اصل در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: در اینکه فوتبال، ورزش اول قاطبه مردم جهان به حساب می آید، هیچ شک و تردیدی وجود ندارد و بطور قطع این عشق و علاقه مندی بی حد و حصر در رگ و ریشه بچه های فقیر، محروم و بدون امکانات شادگانی هم سالیان سال ریشه دوانده تا فوتبال به ورزش اول آنها تبدیل گردد. پس در این علاقه مندی و وابستگی هم کمترین شبهه ای وجود ندارد.
وی با بیان اینکه شادگان مملو از استعدادهای ناب و بکر فوتبال است، اظهار داشت: البته این استعدادها به علت مشکلات مالی، زیرساختی، لجستیکی و عدم توجه مسؤلان شهرستان و حتی استان و همینطور به روز نشدن مربیان پایه و فراگیرنشدن فرهنگ تمرین بین مربیان و بخصوص بازیکنان، نتوانسته اند همچون دهه های ۶۰ و ۷۰ و حتی ۸۰ شکوفا شوند. الان هم فوتبال خوزستان تنها به درخشش یکی دو ستاره از شادگان در تیم های لیگ برتر اکتفا کرده است و متاسفانه سیر نزولی، روز به روز فوتبال شادگان را در می نوردد و متاسفانه کسی هم در این حوزه پاسخگو نیست.
این پیشکسوت فوتبال اظهار داشت: مدت ها است که مسابقات باشگاهی در رده بزرگسالان که سابقا تعداد بی شماری را به ورزشگاه پیر تختی می کشاند، برگزار نمی گردد. کلاس های ارتقای داوری و مربیگری در شهرستان هم برخلاف سایر شهرستان ها برگزار نمی گردد.(هیات فوتبال برگزارکننده چنین کلاس هایی است و باتوجه به وضعیت اقتصادی نامساعد داوران و مربیان شادگانی باید از شرکت کنندگان مبلغ ناچیزی دریافت کند). به هر حال مسائل فوق و برگزاری منظم مسابقات رده های مختلف سنی، یکی از مهمترین وظایف هیات فوتبال شادگان است که متاسفانه کمتر شاهد چنین مواردی هستیم.
وی افزود: استعدادهای فوتبال آن چنان در شادگان موج می زنند که بسان الماس نتراشیده ای می مانند که هنوز درون معدن خام، دست نخورده باقی مانده اند چونکه عدم توجه مربیان، بخصوص در رده پایه به شرکت فعال در دوره ها و کلاس های آموزشی و دانش افزایی متنوع فوتبال سبب شده است که این استعدادهای بالقوه هنوز آنچنان که باید و شاید نتوانسته خویش را در چارچوب بالفعل ببینند.
یزدانی اصل اظهار داشت: مهمترین مسئله در شناسایی استعدادها و سپس پرورش آنها، داشتن مربیان استعدادیاب در زمینه فوتبال پایه است که متاسفانه ما در این حوزه تابحال خوب عمل نکرده ایم چونکه داشتن چنین مربیانی، احتیاج به شرکت در دوره ها و کلاس های ویژه فوتبال است که بیشتر مربیان ما به هر عللی تن به آن نمی دهند. یکی دیگر از عوامل افول فوتبال شادگان را باید در عدم برگزاری مسابقات فوتبال آموزشگاهی در کلیه مقاطع تحصیلی هم جستجو کرد. در گذشته بازیکنان خیلی از درون چنین مسابقاتی بیرون می آمدند و استخراج می شدند و سپس راهی تیم های معروف فوتبال خوزستان می شدند یا به تیم های بزرگسال شهرستان تزریق می شدند.
وی ادامه داد: تیم فوتبال آموزشگاهی شادگان در مقطع دبیرستان و بخصوص مقطع راهنمایی چندین بار با هدایت آقای سعید نعیمی مربی فهیم، کاربلد، پرکار و باتجربه فوتبال شادگان، قهرمان آموزشگاه های خوزستان شد و بازیکنان بزرگی هم از همین طریق به تیم ملی نوجوانان کشور راه یافتند اما متاسفانه سال ها است که دیگر خبری از این مسابقات نیست و این رقابت ها کلا برگزار نمی شوند و بخش تربیت بدنی آموزش و پرورش فقط به مسابقات فوتسال بسنده کرده است. باآنکه برگزاری چنین مسابقاتی هم بسیار مفید و ضروریست و علاقه مندان زیادی هم دارد اما چنان چه برگزاری فوتسال به قیمت نابود کردن مسابقات فوتبال آموزشگاهی باشد، هم فوتبال و هم فوتسال ما از این طریق راه به جایی نخواهند برد و فقط استعدادهای فراوان فوتبالی را به ناکجا آباد روانه کرده ایم.
بازیکن سالهای دور فوتبال خوزستان اظهار داشت: از بین رفتن زمین های خاکی و تغییر کاربری آنها از دیگر علل افت فوتبال شادگان است. استعدادهای بسیاری همچون حبیب زیبایی، فاضل غنوی، حمید غبیشاوی، مسعود یزدانی، ناصر عبدپور، سید مجتبی مرتضوی، طارق پورداودی، کاظم فرحانی، سعید خنفری، نادر معاوی، لطیف جنامی، مجاهد خضیراوی، رحمان مطرودی، جلال کاملی مفرد، علی خضیراوی، کاظم جنامی، ناصر و منصور عنبری، حکیم و حسین خنافره، کریم شاوردی، میثاق شهبارمهر، عدنان غبیشاوی، جعفر آلبوعلی، میثم دورقی، سجاد مشکل پور، جعفر سلمانی، مسلم مجدمی، محمد آشیان، عباس مقدم کیا و... از دل این زمین بیرون آمدند اما حالا دیگر جایی برای بروز و ظهور چنین بازیکنانی در فوتبال شادگان نیست. متاسفانه به علت کمبود امکانات زیرساختی فوتبال و مشکلات شدید مالی، بیشتر جوانان شادگانی فقط خویش را به بازی در سالن ها دلخوش کرده اند که همین سالن ها در عین این که برای ظهور فوتسالیست ها اهمیت بسیاری دارد اما امکان دارد کم کم فوتبال شادگان را در سراشیبی سقوط قرار دهند.
وی بیان نمود: اگر به یک دهه اخیر فوتبال شادگان نگاهی گذرا بیندازیم، متوجه می شویم که تیم های مختلف شادگانی در بیشتر رده های سنی در بالاترین سطح فوتبال خوزستان حضور داشتند اما به علل فوق الذکر هر ساله تعداد تیم های شادگانی در لیگ های مختلف استانی کم و کمتر شد تا جایی که الان فوتبال شادگان در سطح استان حرفی برای گفتن ندارد و استعدادهای درخشان شهرمان یکی بعد از دیگری از چرخه فوتبال در سطح استان کنار می روند.
یزدانی اصل اظهار داشت: هنگامی که زمین های خاکی، معدن فوتبال شادگان را از تیم های سازنده گرفتند و آنها را تغییر کاربری دادند، این وظیفه شهرداری است که با تعبیه و صاف و همواره کردن زمین های خاکی در اطراف شهر و همینطور ایجاد چندین زمین چمن مصنوعی در چند نقطه شهر، جوانان را باردیگر به سمت ورزش و فوتبال بکشاند تا هم مقداری از محرومیت ها را تقلیل دهد و هم از ناهنجاری های اجتماعی در جای جای شهر جلوگیری کند. باآنکه شهرداری اقدام به ایجاد 2 زمین چمن مصنوعی کرده است اما با عنایت به طیف وسیع فوتبالیست و سیل علاقه مندان به این رشته جذاب، این 2 زمین کوچک چمن مصنوعی، پاسخگوی نیاز عشاق فوتبال شادگان نیست.
وی افزود: چنانچه مسؤلان مربوطه مشکلات فوق را نادیده بگیرند و به تیم ها و دسته های ورزشی و فوتبالی کمک و مساعدت مالی، امکاناتی، لجستیکی و... نداشته باشند، فوتبال شادگان که زمانی تغذیه کننده تیم های ملی و باشگاه های خوزستان و ایران بود، به صورت کلی نابود می شود و بیشتر جوانان ِ بیکار شهر هم به جای این که انرژی مثبت خویش را در میادین ورزشی، بخصوص در میادین فوتبال تخلیه کنند، آنها را در کوچه و خیابان و پارک ها تخلیه خواهند کرد و ناهنجاری های اجتماعی، خانواده های زیادی را گرفتار خواهد نمود. یادمان نرود که همواره پیشگیری بسیار باصرفه تر و کم هزینه تر از درمان است.
این پیشکسوت فوتبال اظهار داشت: نکته مهم، راه اندازی مدارس فوتبال در سطح شادگان است و چنانچه مسؤلان امر بیشتر در این حوزه، مدارس را مساعدت و کمک کنند، بطور قطع در سالیان نه چندان دور باردیگر شاهد ظهور نسل جدیدی از بازیکنان مستعد و بروز فوتبال شادگان خواهیم بود. بازیکنانی که می توانند جا پای بازیکنان بزرگی چون سید مجتبی مرتضوی، لطیف و کاظم جنامی، کریم شاوردی، مجاهد و علی خضیراوی، میثم دورقی، سجاد مشکل پور، جلال کاملی مفرد، مسلم مجدمی و جعفر سلمانی بگذارند.
منبع:

1399/09/15
13:31:28
5.0 / 5
1138
تگهای خبر: آموزش , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری