جلالی:

بازیكن بزرگ قرار نیست حتما مربی بزرگی شود

بازیكن بزرگ قرار نیست حتما مربی بزرگی شود

به گزارش بازی فوتبال كارشناس فوتبال ایران می گوید: كمیته آموزشی فدراسیون فوتبال هیچ سرمایه گذاری برای تربیت مربی ایرانی انجام نداده است.


مجید جلالی درگفت وگو با ایسنا، درباره عملکرد کمیته آموزش فدراسیون فوتبال اظهار نمود: من سال هاست به عملکرد کمیته آموزش فدراسیون فوتبال انتقاداتی دارم. ما یک برنامه دراز مدت استراتژیک برای تربیت مربیان نداریم و به غیر از آن هیچ گونه سرمایه گذاری هم روی این مورد نمی گردد. پس از اینکه سرمایه گذاری نمی نماییم تازه می خواهیم از مربیان هم درآمدزایی نماییم. به نظر من این روش کار مغایر با توسعه بحث مربیگری و تربیت نیروی انسانی است. اگر به فدراسیون فوتبال بروید می بینید کل کمیته آموزش در دو اتاق خلاصه شده است. متاسفانه فدراسیون هیچ گونه برنامه ای در این حوزه ندارد و بعد هم می آیند و می گویند که مربی نداریم یعنی مثل این می ماند که شما برای ساخت خانه هیچ اقدامی نکنید و پس از چند سال بیایید و بگویید خانه ندارم.
وی ادامه داد: در خاطرم هست زمانی که دوره های آموزش را در ژاپن پشت سر می گذاشتم در آنجا یک مربی به جهت اینکه بتواند به سطح اول فوتبال ژاپن برسد باید 16 سال مراتب را طی نماید. یعنی یک فرایند 16 ساله نیاز دارد یک مربی از ابتدا کار کند تا به یک مربی حرفه ای تبدیل گردد. در شرایطی که در طول این زمان دائم باید کار کند. الان مربی تیم ملی کامبوج کیسوکه هوندا است چون ژاپن با این کار می خواهد یک مربی تربیت کند و به همین خاطر حقوق مربی اش را می دهد تا در تیم ملی کامبوج فعالیت کند. یعنی روی این مربیان که استعداد دارند سرمایه گذاری می کنند اما در ایران اصلا فرایند ای برای مربی شدن وجود ندارد. کلاس های کوتاه مدت برگزار می گردد و فکر می نماییم با این کار مربی ایجاد می شود. این کار را بیشتر از 30 سال است که انجام می دهیم و عملا سودی برای ما نداشته است و همیشه محتاج این بودیم که از خارج مربی بیاوریم.
جلالی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره مربیانی که در لیگ بیستم مقرر است فعالیت کنند اما مدرک مربیگری ندارند اظهار داشت: کسانی که سال جاری مقرر است مربیگری کنند و بحث مدرک پیش آمده بازیکنانی هستند که واقعا به مربیگری علاقمند هستند و دوست دارند در این حوزه فعالیت کنند. کار آنها را ما نمی توانیم محکوم نماییم اما باید بدانیم یک قانونی وجود دارد که می گوید حتما قرار نیست که بازیکنان بزرگ به مربیان بزرگ تبدیل شوند اصلا چنین چیزی نیست. یک بازیکن ابتدا باید از دوره مربیگری خارج و بعد به مربی تبدیل بشود.
او اضافه کرد: متاسفانه در ایران چون ضابطه مشخصی وجود ندارد قانون به سادگی دور زده می شود. چون در مقوله مربیگری ما هیچ دیدگاهی نداریم. کسی که تا روز گذشته فوتبال بازی می کرد الان سرمربی است و کسی هم که در روز گذشته تمرین وزنه می کرد امروز مربی بدنساز است. اینها نشانه این است که هیچ گونه شناختی از مقوله مربیگری وجود ندارد. ما باید این شناخت را در میان کسانی که تصمیم گیر هستند به وجود بیاوریم. در 20 سال قبل فدراسیون فوتبال میلیون ها دلار صرف حضور مربیان خارجی کردند. در حالیکه یک دلار صرف تربیت مربی ایرانی نشده است. ما نمی توانیم کسانی که الان می خواهند در تیم های لیگ برتری بعنوان سرمربی فعالیت کنند را مقصر بدانیم. چون وقتی ضابطه ای نباشد باید به اینها حق بدهیم که قانون را دور بزنند.
جلالی افزود: الان نمی توانیم به این مربیان تازه کار بگوییم که کار نکنید و کنار بروید. آنها هفته ها است که فعالیت خودشان را شروع کرده اند و برای تیم شان برنامه ریزی داشته اند اما برای آینده احتیاج به یک برنامه دراز مدت داریم تا مربیان بزرگی را تربیت نماییم. اگر مقرر است بگوییم بازیکنان بزرگ فوتبال ایران تبدیل به یک مربی بزرگ شوند باید در این حوزه سهمی هم برای متولیان فوتبال قائل باشیم که عملا هیچ کاری نکردند.
منبع:

1399/08/01
12:38:51
5.0 / 5
1487
تگهای خبر: آموزش , بازی , بازیكن , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری