ضرر ۵۵۵ میلیاردی ویلموتس به ایران

ضرر ۵۵۵ میلیاردی ویلموتس به ایران

به گزارش بازی فوتبال سرمربی بلژیكی به غیر از غرامت سنگین چه هزینه های دیگری به فوتبال تحمیل كرد؟به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «عمق فاجعه قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال هنوز به صورت دقیق برای مردم و جامعه فوتبال تشریح نشده است. همه در حال حساب و کتاب درباره همین پرونده شکایت ۶، ۲ میلیون یورویی او هستند. اما خرابی های به جا مانده از این قرارداد ننگین باز هم برای فوتبال ایران ادامه خواهد داشت. او علاوه بر غرامت سنگینی که خودش از فدراسیون می گیرد، فوتبال کشور ما را در لبه پرتگاه و یک فاجعه اقتصادی دیگر هم قرار داده که آن از دست رفتن درآمد قابل توجه صعود به جام جهانی و جام ملت های آسیاست.

ویلموتس چقدر پول گرفت!

کل پولی که مارک ویلموتس و دستیارانش در مدت زمان کوتاه همکاری از فدراسیون فوتبال دریافت نمودند طبق اعلام رسمی بازجو سازمان بازرسی کل کشور نزدیک به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو بوده است؛ یعنی فدراسیون فوتبال تا دیماه گذشته به این مربی بلژیکی نزدیک به ۳۵ میلیارد تومان پول پرداخت کرده است. تنها برای کمتر از یک ماه حضور فیزیکی در ایران این مبلغ با استقراض از شرکت شستا به ویلموتس و دستیارانش پرداخت گردید. البته پیش از پول شستا مدیران فدراسیون پرداختی های نقدی به سرمربی وقت تیم ملی داشته اند و در نهایت تا زمان ترک تیم ملی در مجموع همان ۳۵ میلیارد تومان پرداختی انجام شده است.

تکلیف مالیات ویلموتس چه شد؟

یک مسأله غیر قابل قبول برای جامعه فوتبال مربوط به مالیات قرارداد ویلموتس است. مدیران فدراسیون در شرایطی که به اداره مالیات بدهی مالیاتی ۹۰ میلیارد تومانی داشتند، در این قرارداد تعهد می کنند که مالیات حدود ۷، ۵ میلیارد تومانی ویلموتس را هم خودشان پرداخت کنند؛ مسأله ای که مسؤلان سازمان بازرسی و کارشناسان حقوقی ایرادهای حقوقی بزرگی از آن گرفته اند. البته مهدی تاج تاکید کرده این کار قانونی انجام شده و بر عهده گرفتن مالیات ویلموتس اشتباه نبوده است. اما هر چه هست این مسأله ۷.۵ میلیارد تومان دیگر به بدهی مالیاتی ویلموتس اضافه کرد.

هزینه اضافه بر محکومیت فیفا!

با شکایت مارک ویلموتس از ایران به فیفا این مربی توانست فدراسیون را به پرداخت ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو محکوم کند. اتفاقی که سروصدای زیادی در محافل ورزشی به راه انداخته و تمام مسؤلان امضاکننده این قرارداد را دادگاهی و پای وزیر ورزش را برای ارائه توضیحات به مجلس باز کرده است. با عنایت به قیمت روز یورو فدراسیون بی پول فوتبال ایران باید رقمی نزدیک به ۱۷۰ میلیارد تومان پرداختی به این مربی داشته باشد. طبق رأی فیفا مهلت پرداخت مبلغ ۳۰ روز است اما مسؤلان فوتبال کشور تصمیم قطعی را برای اعتراض به رأی کمیته تعیین وضع فیفا در شرایطی اتخاذ نموده اند که هر روز زوایای پنهان دیگری از مشکلات حقوقی این قرارداد در رسانه ها منتشر می شود. بدین سان با شکایت فدراسیون مشخص شدن رأی پرونده در چند ماه پس از سوی دادگاه CAS طبیعی است که باز هم فوتبال ایران برای این زمان خریدن یک ضرر مالی ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار یورویی دیگر هم بکند؛ یعنی با احتساب هزینه های دادرسی، دریافت جزئیات رأی، استخدام وکلای جدید و تمامی این داستان ها یک هزینه حدود ۱۳ میلیارد تومانی دیگر هم به فوتبال کشور تحمیل می شود.

فاجعه بزرگ تر می شود

تنها نکته ای که این روزها در فوتبال ایران درباره آن حرف زده می شود همین داستان ۲، ۳ میلیون یورو پرداختی به ویلموتس و ۶.۲ میلیون یورو حکم محکومیت ایران است. هنوز خیلی از اهالی فوتبال نتوانسته ‍ اند عمق این فاجعه را درک کنند. در چنین وضعیتی همه باور دارند که فوتبال ایران توانایی پرداخت این مبلغ به ویلموتس را ندارد و همه امیدوار به شکسته شدن رأی در دادگاه CAS هستند. اما اگر فکر می کنید ضرر مارک ویلموتس برای فوتبال ایران فقط همین ۸.۵ میلیون یورو است، سخت در اشتباه هستید. او با نتایج ضعیفی که با تیم ملی گرفت و فسخ قرارداد به صورت رسمی فوتبال کشور را در لبه پرتگاه قرار داده است. نتایج ضعیف او سبب شده که ایران در اولین مرحله مقدماتی جام جهانی و انتخابی جام ملت های آسیا در رتبه سوم گروه خود پایین تر از عراق و بحرین قرار بگیرد. بدین سان تیم ملی برای صعود به مرحله بعدی محکوم به پیروزی در هر چهار مسابقه پیش روی خود است. اگر این اتفاق رخ ندهد آن وقت شاهد یک فاجعه تاریخی اقتصادی دیگر هم خواهیم بود.

هزینه اسکوچیچ اضافه شد

رفتن ویلموتس سبب شد که دراگان اسکوچیچ که کارنامه مربیگری درخشانی نداشته و در فوتبال جهان هم شناخته شده نیست، هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد. این مربی کروات کار بسیار سختی با تیم ملی دارد و هرچند همه می دانند کار دشوار می باشد اما این انتظار وجود دارد که فوتبال ملی ایران را از بحرانی که در آن گرفتار شده خارج کند. اسکوچیچ قراردادی ۳، ۵ ساله تا آخر جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ با فدراسیون به امضا رسانده و هرچند خیلی از حقوقدان ها تاکید دارند قرارداد خوب ریالی و مرحله ای با او به امضا رسیده اما فدراسیون که حالا به پرداخت کل پول سه سال قرارداد ویلموتس محکوم شده، در مرحله اول باید معادل ریالی ۲۰۰ هزار یورو هم به اسکوچیچ برای مرحله اول قرارداد بپردازد. البته گفته می شود به دلیل تعویق مسابقات ملی اسکوچیچ و فدراسیون مذاکراتی برای دریافت مبلغ بیشتر با فدراسیون انجام خواهند داد. ضمن این که اگر تیم ملی از گروه خود صعود کند قرارداد وارد مرحله دوم می شود و از آن موقع به بعد قطع همکاری با اسکوچیچ هزینه های سنگینی خواهد داشت.

۴۵ میلیارد تومان دیگر می پرد!

حالا اما حسابش را بکنید که در بدترین حالت ممکن تیم ملی به جام جهانی صعود نکند. علاوه بر فجایع فنی و نسل سوزی در فوتبال ایران، این اتفاق سبب می شود که پاداش چند میلیون دلاری جام جهانی قطر که فیفا به تیم های صعودکننده پرداخت می کند را هم از دست بدهیم و اشتباه ویلموتس تاثیر بسیار زیادی در قرارگرفتن تیم ملی در این موقعیت بسیار بد داشته است. با محاسبه درآمدهای فدراسیون از مسابقات مقدماتی جام جهانی و پاداشی که فیفا برای تیم های صعودکننده به جام جهانی در نظر می گیرد، اگر تیم ملی موفق به حضور در جام جهانی نشود، ما شاهد فاجعه از دست رفتن حداقل ۱۲ میلیون دلار دیگر خواهیم بود. اگر این مبلغ را با نرخ امروز دلار محاسبه نماییم حداقل ۲۷۰ میلیارد تومان ضرر دیگر به خاطر عدم صعود به جام جهانی خواهیم داشت. اگر تیم ملی در همین مرحله از انتخابی جام جهانی حذف شود که ایران شانس حضور در جام ملت های آسیا چین و درآمدزایی حداقل ۲ میلیون دلاری از این رقابت ها را هم از دست می دهد. یعنی حذف از این مرحله حداقل یک ۴۵ میلیارد تومان دیگر به فوتبال کشور ضرر می زند.

۵۵۵ میلیارد تومان ضرر کردیم!

تا به همین حالا ضرر رسمی حدود ۲۴۰ میلیارد تومانی از عقد تا فسخ قرارداد با ویلموتس برای فوتبال ایران قطعی است. اما جامعه فوتبال ایران دقت کند که اگر به جام جهانی قطر و جام ملت های آسیا صعود نکنیم هم یک ضرر ۳۱۵ میلیارد تومانی دیگر هم به خاطر فاجعه ویلموتس برای فوتبال کشور اتفاق خواهد افتاد. در نظر داشته باشید که در این موارد تنها مسائل کلی بررسی شده است و وارد مسائل مالی جزئی فوتبال ملی که آن هم هزینه های هنگفتی دارد نشده ایم. در واقع ویلموتس تا به اینجا که در خطر حذف هستیم ۵۵۵ میلیارد تومان به فوتبال ایران ضرر زده است!»
1399/06/03
13:39:45
5.0 / 5
1705
تگهای خبر: پیروزی , تیم , تیم ملی , سرمربی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری