یك كارشناس فوتبال:

رأس كار در فدراسیون به دست افراد فوتبالی سپرده شود

رأس كار در فدراسیون به دست افراد فوتبالی سپرده شود

به گزارش بازی فوتبال اصفهان یك كارشناس فوتبال و مدرس كنفدراسیون فوتبال آسیا اظهار داشت: روند موجود در فوتبال كشور به خصوص در انتخاب سرمربی مناسب برای تیم ملی، اصلاح شدنی نیست، مگر اینكه رأس كار در فدراسیون فوتبال به دست افراد فوتبالی و متخصص سپرده شود.مجتبی توتونی در گفت و گو با ایسنا درباب ضرورتِ انتخاب درستِ سرمربی تیم ملی فوتبال بمنظور جلوگیری از تحمیل هزینه ها، اظهار کرد: در این خصوص باید اول این سؤال را مطرح نماییم که چه کسی سرمربی تیم ملی را انتخاب می کند؟ کسی که سرمربی تیم ملی را انتخاب می کند باید یک مدیر قوی باشد که در زمینه کاری خود دارای تبحر لازم و سرد و گرم روزگار را چشیده و شرایط لازم را در فدراسیون داشته باشد تا بتواند یک انتخاب درست کند.

وی اضافه کرد: آیا چنین شرایطی در فدراسیون فوتبال وجود دارد و آیا فدراسیون فوتبال اختیار تام و استقلال رأی در انتخاب سرمربی تیم ملی را دارد؟ این عوامل سبب می شود که نتوانیم تصمیم های درست بگیریم و دست به انتخاب هایی بزنیم که این انتخاب ها صحیح نیست و منجر به چالش می شود.

این کارشناس فوتبال و مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا، اظهار داشت: روند موجود در فوتبال کشور به خصوص در انتخاب سرمربی مناسب برای تیم ملی اصلاح شدنی نیست، مگر اینکه رأس کار در فدراسیون فوتبال به دست افراد فوتبالی و متخصص سپرده شود. کسانی که فوتبال را در پوست و خون خود لمس کرده اند، باید در رأس فدراسیون فوتبال قرار گیرند و آن قدر تجربه داشته باشند که تشخیص دهند در شرایط حاضر چه کسی برای سرمربی گری تیم ملی مناسب می باشد.

توتونی با اعلان اینکه فوتبال ما یک فوتبال احساسی و بدون سبک مشخص است، اشاره کرد: در این شرایط باید تشخیص دهیم، چه نوع مربی باید به فوتبال کشور بیاید که بتواند کمک نماید و آیا مربیان اروپای شرقی برای فوتبال کشور بهتر هستند یا اروپای غربی؟ کدام مربی با فرهنگ ایرانی سنخیت بیشتری دارد و به فرهنگ فوتبالی ایران بیشتر آشنا است؟ این عوامل سبب می شود که دست به انتخاب درست یا اشتباه بزنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چقدر واجب است که سرمربی تیم ملی خارجی باشد، اظهار داشت: آن چیزی که واضح است آن عده از مربیان داخلی که در فوتبال کشور مربی گری می کنند، به جز تعداد محدود از دانش فنی بالایی برخوردار نیستند. این ادعا را تیم های باشگاهی کشور در جام باشگاه های آسیا بارها ثابت کرده اند، چونکه وقتی در مقابل تیم های عربی قرار می گیریم که از مربی خارجی با دانشی بهره می برند خلع سلاح هستیم.

مربی استخدام نماییم، نه اینکه به استخدام مربی در آییم!

این کارشناس فوتبال و مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا، اضافه کرد: این مشکل نشان میدهد که سرمربی گری تیم ملی باید بر عهده یک مربی با دانش خارجی قرار گیرد که در جمع بهترین مربیان باشد. منتها وقتی یک مربی خارجی را استخدام می نماییم، به این معنا است که استخدامش می نماییم نه اینکه خودمان استخدام آن مربی شویم!

توتونی اشاره کرد: وقتی یک مدیر در فدراسیون فوتبال ضعیف عمل می کند و خودش را در اختیار مربی تیم ملی قرار می دهد و هر شرط و شروطی که مربی خارجی می گذارد قبول می کند نتیجه اش همین می شود که در قضیه «مارک ویلموتس» پیش آمد که هزینه وحشتناکی بر دوش فدراسیون و مردم گذاشته شد و هیچ بازدهی هم حاصل نشد.

مربیان اروپای شرقی بهتر برای تیم ملی جواب می دهند

وی در پاسخ به این پرسش که برای سرمربی گری تیم ملی، مربیان اروپای شرقی مناسب تر هستند یا اروپای غربی؟ اظهار داشت: تاریخ نشان داده است که مربیان اروپای شرقی از منطقه بالکان بیشتر بازدهی داشته اند تا مربیانی که از اروپای غربی آمده اند. کشورهای منفک شده از یوگسلاوی سابق مانند صربستان، کرواسی و بوسنی مهد پرورش مربی در رشته های مختلف هستند که به فوتبال اروپا هم رفته اند.

این کارشناس فوتبال و مدرس کنفدراسیون فوتبال آسیا، اشاره کرد: بعلاوه هزینه و دستمزد مربیان اروپای شرقی در مقایسه با اروپای غربی پایین تر است و در فوتبال کشور ما بهتر عمل کرده اند. البته گاهی انتخاب هایی که از مربیان اروپای غربی کرده ایم جواب داده است، اما این مربیان دارای خاصیت هایی هستند که با شرایط فوتبال ایران منطبق نیست چون کاملاً در دنیای حرفه ای رشد کرده اند و همیشه از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسبی بهره مند بوده اند، پس وقتی به فوتبال کشورمان می آیند با کمبود این امکانات مواجه و گرفتار چالش می شوند.

توتونی اظهار داشت: بدین سبب ممکنست دانش مربیان اروپای غربی از اروپای شرقی بیشتر باشد، اما نتوانند در فوتبال ایران باتوجه به دلایلی که ذکر شد کارایی لازم را داشته باشند. همین طور وقتی یک مربی خارجی به کشور می آوریم باید دقت کنیم که به هر حال با فرهنگ و آداب و رسوم کشورمان بیگانه است و باید فرصت لازم را به این مربی بدهیم که خودش را انطباق دهد که کمی زمان بر است. برای مثال ۸ سال به کارلوس کی روش فرصت دادیم تا او توانست یک موفقیت نسبی برای فوتبال ایران به ارمغان آورد.

منبع:

1399/04/15
17:51:57
5.0 / 5
2225
تگهای خبر: باشگاه , تجربه , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری