فیفا، فوتبال ایران را ثروتمند می كند؟

فیفا، فوتبال ایران را ثروتمند می كند؟

به گزارش بازی فوتبال اگر مدیران فدراسیون راهی برای دورزدن تحریم ها پیدا كنند در آینده ای نزدیك می توانند حدود ۸۰ میلیارد تومان از فدراسیون جهانی دریافتی داشته باشند.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «فدراسیون فوتبال ایران این روزها با مشکلات مالی زیادی دست وپنجه نرم می کند؛ بدهی های پرتعداد به اشخاص و نهادهای مختلف از یک طرف دست مدیران فدراسیون را بسته و از سوی دیگر نگرانی بابت شکایت های انجام شده در فیفا مانند پرونده ویلموتس بحران عجیب اقتصادی برای فوتبال ایران بوجود آورده است. در چنین شرایطی تحریم های ظالمانه ضد ایران هم مزید بر علت شده تا پاداش های فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا هم به حساب فدراسیون نیاید و راهکارهای دیگر برای رسیدن دلار و یوروهای فیفایی و آسیایی هم هزینه بر است و البته پردغدغه. در این اوضاع وخیم اما فدراسیون جهانی فوتبال می تواند با کمک بلاعوضی که به فدراسیون های زیرِ نظرش می کند، فدراسیون فوتبال ایران را نجات دهد اما مسأله اینجاست که باز هم به خاطر تحریم های بانکی چنین کمک خوبی هم در فیفا بلوکه خواهد شد. کمکی که فیفا به فدراسیون های تحت عضوش می کند، مربوط به کشورهای متضرر از شیوع کروناست که مبلغش تعیین شده و بزودی به حساب بانکی فدراسیون های مختلف واریز می شود اما درباره ایران این مسأله ابهام های زیادی دارد.

تصمیم فیفا برای کمک مالی به فدراسیون ها

جیانی اینفانتینو، رئیس سوییسی فدراسیون جهانی فوتبال چندی پیش اعلام نمود که تدابیری خواهد اندیشید تا کمک مالی به فدراسیون های متضرر از کرونا را انجام بدهد. وی در آخرین جلسه مدیران ارشد فیفا مبلغ و نحوه پرداخت این کمک را اعلام نموده و گفته که مبلغ ۱، ۵ میلیارد دلار برای کمک به فدراسیون های متضرر از کرونا در نظر گرفته که آنرا در قسط ها و شرایط مختلف پرداخت خواهد نمود. بدین سان مقرر است به هر کدام از ۲۱۱ فدراسیون عضو این نهاد، یک میلیون دلار بعنوان وام پرداخت گردد و ۵۰۰ هزار دلار برای کمک به فوتبال زنان هم دیگر کمکی است که فدراسیون جهانی می خواهد به فدراسیون های تحت عضوش بکند. بر مبنای اعلام فیفا یک ونیم میلیون دلار سهم هر فدراسیون در سه قسط ۵۰۰هزاردلاری (۵۰۰هزاردلار جولای ۲۰۲۰، ۵۰۰هزاردلار ژانویه ۲۰۲۱ و ۵۰۰هزاردلار کمک هزینه فوتبال زنان هم در جولای ۲۰۲۰) پرداخت می شود.

سهم ایران چقدر است؟

درصورتی که فیفا یک میلیون دلار (با قیمت کنونی دلار در ایران حدود ۱۹ میلیارد تومان)۵۰۰هزاردلار کمک هزینه برای فوتبال زنان (درحدود ۹، ۵ میلیارد تومان) به فدراسیون ها بدهد، مبلغی در حدود ۲۸.۵ میلیارد تومان به حساب فوتبال ایران اضافه خواهد شد. پولی که در وضع کنونی فدراسیون فوتبال بسیار به درد ایران می خورد و مدیران ارشد فدراسیون می توانند بخشی از بدهی هایشان را تسویه کنند. بدهی هایی که انباشته شده و درد سرهای زیادی بوجود آورده است. همین حالا شرکت هایی مثل شستا (بابت پول ویلموتس) و... و اشخاص مختلف از فدراسیون فوتبال طلبکار هستند و اگر کمکِ فیفایی به دست مسؤلان برسد، آنها می توانند با خیال راحت تری کارشان را ادامه بدهند.

تحریم های بانکی، دغدغه اصلی

مهم ترین مسأله ای که در جریان این کمک مالی به فدراسیون ها برای ایران اهمیت دارد، ماجرای تحریم های ظالمانه ای است که آمریکا ضد کشور ما درنظر گرفته است. طی ماه های گذشته تحریم های بانکی سبب شده تا مدیران فوتبالی برای انتقال ارز به مشکلات زیادی بربخورند و نتیجه اش ترکِ ایران توسط مربیان و بازیکنان خارجی پرتعدادی بوده است. از طرفی، فدراسیون فوتبال در دریافت پاداش های فیفایی و آسیایی خود هم به مشکل خورده است. همین حالا گفته می شود فدراسیون مبلغ دو میلیون و ۲۵۰ هزار دلار (حدود ۴۲ میلیارد تومان) از فیفا طلبکار است و از سوی دیگر پاداش های AFC هم به دست مسؤلان نرسیده است. حال این که با عنایت به تحریم های موجود فدراسیون نشینان چطور می خواهند پاداش جدید پس از انتشار کرونا را از فیفا خارج کنند، معلوم نیست.

ماجرای وام همیشگی فیفا به کشورها

یکی از موضوعاتی که از گذشته وجود داشته، وام هایی است که فیفا سالیانه به کشورهای تحت نظر خود می دهد. بر مبنای قوانین و اساسنامه فدراسیون جهانی فوتبال، این نهاد هر ساله می تواند معادل ۳۵ درصد از بودجه فدراسیون ها به آنها وام بدهد. بودجه سال ۹۸ فوتبال ایران از جانب وزارت ورزش ۹۷ میلیارد تومان برآورد شد که ۸۷ میلیارد تومان آن هزینه و ۵ میلیارد بعنوان کسری بودجه در نظر گرفته شد. بر مبنای بودجه سال ۹۸ وامی بیشتر از ۸۰۰هزار دلار(۱۵ میلیارد تومان) به فدراسیون فوتبال تعلق می گیرد.

دعوا بر سر دریافت ۸۰ میلیارد تومان

با این وصف می توان اظهار داشت که مجموع دریافتی های فدراسیون فوتبال ایران از فیفا بابت کمک هزینه پیشگیری از ضررهای شیوع کرونا و وام های سالیانه می تواند به رقمی درحدود ۴۳ میلیارد تومان برسد. از سوی دیگر، اگر ۴۲ میلیارد تومان بلوکه شده را هم در این مورد محاسبه نماییم، بیشتر از ۸۰ میلیارد تومان، پولی است که ایران می تواند برای حل مشکلات مالی موجود از فدراسیون جهانی دریافت کند. مبلغی که در شرایط کنونی برای فدراسیون در نقش یک فرشته نجات عمل می کند اما همان گونه که گفته شد دریافت این مبلغ به شرط رفع تحریم های بانکی است و باید دید مدیران فوتبال چه راهکاری پیدا خواهند کرد.»

منبع:

1399/04/07
14:37:41
5.0 / 5
2914
تگهای خبر: بازی , بازیكن , رشته , فدراسیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری