معاون ورزشی پیشین باشگاه استقلال:

چرا وزارت مناقشه هیات مدیره استقلال را حل نمی كند؟

چرا وزارت مناقشه هیات مدیره استقلال را حل نمی كند؟

بازی فوتبال: معاون ورزشی پیشین باشگاه استقلال می گوید بویان نایدنوف با اصرار وینفرد شفر به جمع آبی پوشان افزوده شد و عدم پرداختی به این بازیكن به او ارتباطی ندارد.


سیدپندار توفیقی معاون ورزشی پیشین باشگاه فوتبال استقلال در گفت و گو با ایسنا، درباره مسائل مختلفی همچون مشکلات کارگزارهای پیشین باشگاه استقلال و اختلافات موجود در هیات مدیره سخن گفت. متن این گفت و گو به این شرح است:
* در سال ۹۴، باشگاه استقلال، با شرکتی جهت بهره برداری از سامانه هواداران خود به توافق می رسد. پس از اتمام این قراداد، هنوز بدهی یا طلب طرفین از همدیگر معلوم نیست. آیا شما از این مساله اطلاعی دارید؟
من در آن موقع دبیر هیات مدیره بودم و تاثیری در تصمیم گیری های هیات مدیره نداشتم. وزیر وزرش وقت، دستور داده بود که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس این قرارداد را به امضا برسانند. قراداد اسپانسرینگ بوده و طرفین نسبت به هم تعهداتی داشته اند و پس برای حل اختلاف و مشخص شدن میزان قصور هر یک از طرفین لازم است هیاتی مرکب از کارشناسان رسمی دادگستری با بررسی مستندات و تعهدات طرفین درباره این قراداد اظهار نظر کنند.
*چه اتفاقات درباب این قرارداد رخ داد؟
ما جلسات زیادی در سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و صدا و سیما درباب این قراداد داشتیم تا تعهداتی که نسبت به این شرکت داشتیم را پوشش دهیم. برخی از آن واقعا از دست ما خارج بود. فضاهای تبلیغاتی در اختیار سازمان لیگ، صدا و سیما بوده و پس باشگاه ها در این خصوص اختیاراتی نداشته اند – پس بعضی از تعهدات باشگاهها به اسپانسر عملی نمی شد و بدیهی است اسپانسر هم قصور مشابه نسبت به مفاد پیمان داشته است. بطور مثال وقتی بازی داربی بود، ما تمام تلاش مان را کردیم که یک ربع بین دو نیمه را برای باشگاه تبلیغ نماییم، اما صدا و سیما این زمان طلایی را به یک شرکت دیگری فروخت. وقتی منبع درآمدی ما را ناکار می کردند باید چه کار می کردیم؟ شما نمی تواند بخش خصوصی را وارد این مساله کنید اما بگویید من هیچ کاری انجام نمی دهم. بخش خصوصی به دنبال سود خودش است اما این را می دانیم باشگاه اختیاراتی در این خصوص نداشته و ندارد.
*طی چه فرایندی استقلال و پرسپولیس با این مشکل مواجه شدند؟
من اگر اشتباه نکنم، غیر از استقلال و پرسپولیس، تراکتور هم با این شرکت قراداد داشت. این سه باشگاه تعهداتی به این شرکت داشتند و آقای شیرازی هم تعهداتی به این سه باشگاه داشت، یک سری عوامل خارجی هم مثل سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و صدا و سیما وجود داشت که از کنترل باشگاهها خارج بودند لدا نمی گذاشتند این تعهدات عملی بشود. مجموع این اتفاقات سبب شد اختلافاتی میان طرفین به وجود بیاید و تعهدات لازم صورت نگیرد. پس بدلیل پیچیدگی موضوع باید در این خصوص کارشناسان صاحب نظر رسمی دادگستری اظهار نظر نمایند. اما پس از آن به دستور وزیر ورزش وقت، با شرکت ایرانسل قرارداد بسته شد و پس از آن با کارگزار های مختلفی سر یک موضوع واحد به نام برند باشگاه استقلال قراداد امضا شده است و به صورتی یک فضا مکررا به چندین مشتری فروخته شده است.
*با این وجود خصوصی سازی می تواند چاره خوبی برای برطرف نمودن این مساله باشد؟
خصوصی سازی به معنا و مفهوم آنچه در واقعیت باید باشد، برای باشگاه های استقلال و پرسپولیس اتفاق نمی افتد. این باشگاه ها سالها قدمت دارند و مسئولیت اجتماعی در مقابل آنها وجود دارد. به نظر من برای واگذاری این دو باشگاه راه های خیلی بهتری وجود دارد و سوال من این است که چطور با ۲۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته، سهام این دو باشگاه را می خواهند به فرابورس منتقل کنند. اگر دوستان چنین کاری را انجام دهند، مثل این می ماند یک مشکلی را به سال های دیگر منتقل کنند. حل مشکلات ساختاری باشگاه ها و اصلاح ساختار مالی و تعیین تکلیف بدهی های احتمالی در زمان ارائه اولیه بسیار مهم هستند که بنظر می رسد متاسفانه توجه ویژه ای نشده است. باشگاهها در حال ورود به فرابورس هستند در حالی که قراردادهای موازی کارگزاری در آنها منعقد می شود و تعهدات جدید ایجاد می گردد.
*با این حال وزارت ورزش باید به این مساله ورود کند؟
من یک سوال دارم، اگر مقرر است که باشگاه استقلال به فرابورس داده شود، چرا با کارگزار جدید قرارداد بسته می شود؟ چرا تعهدات جدید ایجاد می کنید؟ امروز یک مناقشه میان اعضای هیات مدیره باشگاه استقلال وجود دارد و چرا وزارت ورزش وارد این دعوا نمی گردد تا موضوع را حل کند. وقتی وزارت ورزش می آید در ریزترین مسایل باشگاه حتی انتصاب مدیر روابط عمومی استقلال و معاونین ورود می کند، چرا برای حل مناقشه میان مدیران باشگاه دست به کار نمی شود؟ مگر طبق اساس نامه، قراداد نباید به امضای مدیرعامل و رئیس هیات مدیره برسد؟ مگر نه اینکه پیش از انعقاد قرارداد گزارش توجیهی و ترک تشریفات و مجوزهای قانونی از مجمع باید ستاندن شود؟ مگر می شود قرارداد کارگزار جدید باشگاه به تصویب هیات مدیره نرسد؟ اگر باشگاه استقلال می خواهد با کارگزار دیگری قرارداد ببندد، باید اقاله قرارداد با کارگزار فعلی به تصویب هیات مدیره برسد. اختلاف بین اعضای هیات مدیره برای باشگاه استقلال به مثابه سم است و نقش وزارت ورزش در این خصوص چیست؟
*همچنین مساله سوپر جام در دوره حضور شما چنین حاشیه ای را به وجود آورد؟
در مساله سوپر جام بارها عرض کردم که با موافقت وزیر ورزش بنا شد هم باشگاه استقلال و هم پرسپولیس نامه بزنند که سوپر جام به تعویق بیفتد. استقلال در آن موقع نامه زد و پرسپولیس نامه نزد. یعنی وزارت ورزش نمی توانست به پرسپولیس بگوید که این نامه را بزند؟ پس از آن آقای همکاران بعدی طرح موضوع در دادگاه CAS را مطرح نمودند. این ادعا درحالی مدت ها مطرح بود که یک طرف مناقشه، سازمان لیگ، فدراسیون فوتبال و پرسپولیس و وزارت ورزش است و طرف دیگر ماجرا استقلال است. به نظر شما استقلال می توانست همه این ارکان یکدست را در دادگاه CAS شکست دهد؟
* و موضوع شکایت بویان از استقلال؟
بویان با تایید و اصرار شفر به استقلال افزوده شد. متاسفانه پس از انعقاد قرارداد مصدوم گردید و دیگر نتوانست برای استقلال به میدان برود. من معاون ورزشی باشگاه بودم نه مدیرمالی و مسوول اقتصادی. پس درباب عدم پرداخت به بویان سایر دوستان باید توضیح دهند. هم چنین داستانهای عدم تامین مالی توسط آقایان در ترکیه را بارها عرض کرده ام. پس از خروج من ار باشگاه در رسانه ها خواندم که باشگاه با بویان خاتمه همکاری داده است. پس نحوه جدایی نامبرده هم مربوط به مدیران محترم پس از دوران حضور اینجانب می باشد.
منبع:

1399/03/22
20:28:33
5.0 / 5
2401
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری