پروتكل فیفا برای بازگشت به فوتبال در دوران كرونا منتشر گردید

پروتكل فیفا برای بازگشت به فوتبال در دوران كرونا منتشر گردید

بازی فوتبال: متن كامل پروتكل فیفا برای بازگشت به كارهای فوتبالی در زمان كرونا منتشر گردید.


به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا و به نقل از سازمان لیگ، متن کامل پروتکل فدراسیون بین المللی فوتبال برای از سرگیری رقابت های فوتبال در دوران کرونا توسط مرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران ( ایفمارک) ترجمه شد. دکتر زهره هراتیان، مدیر پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران در این مورد اظهار نمود: در ایام گذشته برخی رسانه ها بطور ناقص این پروتکل را منتشر نمودند که ما برای آگاهی اهالی فوتبال متن کامل و دقیق پروتکل بهداشتی فیفا را برای بازگشت به فعالیتهای فوتبالی را ترجمه و منتشر کردیم که می توانید این پروتکل را در زیر بخوانید:
مقدمه
در۱۶ آپریل ۲۰۲۰، فیفا کارگروهی جهت مواجهه باپاندمی بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹ (کووید ۱۹) جهت تدوین ملاحظات پزشکی بازگشت به فعالیتهای فوتبال در همه سطوح در کل دنیا تشکیل داد.
اعضای کارگروه پزشکانی از هر ۶ کنفدراسیون بودند تا معیارهای مورد نیاز برگزاری مجدد ایمن فوتبال و ملاحظات مورد نیاز جهت ارزیابی پزشکی آنرا تدوین کنند.
۶ نماینده علمی پزشکی از هر کنفدراسیون به همراه دو نماینده پزشکی فیفا و یک مشاوره خارج از سیستم کارگروه پزشکی تدوین پروتکل کووید ۱۹ را تشکیل دادند.
مشاوره از این افراد جهت کلیه ملاحظات کلیدی بازگشت به فعالیتهای فوتبال در چارچوب نامحدود انجام شد. پروتکل آماده شده با گروهی خبره در سازمان بهداشت جهانی (WHO) و کمیته پزشکی فیفا به اشتراک گذاشته شده و نظرات آنها در پروتکل نهایی لحاظ شد. همه افراد کارگروه فرصت مناسب برای اصلاح پروتکل را داشتند. این دستورالعمل خروجی بحث های گوناگون اعضای کارگروه بوده که به اتفاق آرا تدوین شده است. هدف از این پروتکل در نظر گرفتن ملاحظات پزشکی در شروع مسابقات فوتبال در زمان پاندمی کووید ۱۹ است. این پروتکل می بایست مطابق با استانداردهای پزشکی بین المللی و دستورالعمل های ملی برمبنای بهداشت عمومی در اجتماعات باشد.

پاسخ فوتبال به کووید ۱۹
سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام نمود کووید ۱۹ یک پاندمی است که تبعات زیادی درزندگی همه بر جا گذاشته است. این پاندمی موجب ایجاد اثرات قابل توجهی مانند عوارض ناشی از بیماری، رکود اقتصادی و تغییر سبک زندگی اجتماعی افراد شد.
قدرت انتقال بالای ویروس، ایجاد سندروم تنفسی حاد و شدید کروناویروس
(SARA-COV-۲) و شدت بیماری آن موجب افزایش میزان کشندگی و عوارض جانبی در مقایسه با سایر عفونت های تنفسی شده است.
اقدامات کاهش دهنده و حمایتی سازمان بهداشت جهانی اجبارات دولت ها، مقامات محلی و سازمان های ورزشی، شرکت ها و افراد جهت، حفظ زندگی ادامه خواهد داشت بااینکه ادامه نامشخص محدودیت های حضور در جامعه و دیگر محدودیت ها در سبک زندگی روزمره نا ممکن است.
اقدامات بهداشتی و اجتماعی فعلی که از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت می باشد یک استراتژی کامل و نهایی نیست بلکه فرصتی برای خرید زمان است.
همکاریهای بین المللی و بین بخشی دولت ها و مقامات بهداشتی برای ایجاد منابع و سیستم های مورد نیاز شامل:
انجام تست: انجام تست هم زمان با راهکارهای پیشگیری موثر در منطقه است.
شناسایی: پیگیری تمام موارد تایید شده مبتلا به کووید ۱۹ و شناسایی موارد مشکوک و پیشگیری از انتقال بیماری.
درمان: کلیه مبتلایان با ظرفیت کافی تیم پزشکی، ونتیلاتور و تیم پزشکی مناسب درمان شوند.
بیشتر قریب به اتفاق مسابقات فوتبال در سطح دنیا در طول همه گیری کووید ۱۹ متوقف شده است. با این وجود فوتبال دارای مزایای سلامتی اجتماعی و اقتصادی برای فرد و جامعه است.
فیفا، سازمان بهداشت جهانی و خیلی از دولت ها برای ارتقای انواع خاصی از فعالیتهای بدنی که می توانند سیستم ایمنی بدن و سلامتی جسم و روان را ارتقاء دهند همکاری می کنند.(مثال کمپین #beactive)
در حالیکه در خیلی از کشورها و مناطق کنترل بیش تری در انتقال کووید ۱۹ ایجاد می شود، زمان مناسبی است که ورزش تیمی چه حرفه ای و چه آماتور مجدداً آغاز شوند که این عمل در کشورهای خاصی دیده شده است.
با عنایت به وضعیت جدید ویروس کووید ۱۹ شواهد علمی کمی در مورد این بیماری و نقش مشارکت ورزشی و فعالیت بدنی در انتقال عفونت وجود دارد، باید بپذیریم که خاصیت های کووید ۱۹ امکان دارد ناشناخته باقی بماند ازاین رو ارزیابی مناسب خطر می بایست توسط مقامات محلی و دستگاه های حاکمیت صورت گیرد و سیاست های کاهشی و تغییرات بنیادی اعمال شود تا خطرات احتمالی برای شرکت کنندگان در فوتبال به حداقل برسد. وظیفه دستگاه های حاکم و فدراسیون های عضو از سرگیری فعالیتهای فوتبال، اقدامات حمایتی جهت تحقیق در مورد انتقال در رابطه با فوتبال و اقداماتی در زمینه تشخیص شناسایی موارد تماس و درمان بیماران و انتشار دانش به دست آمده به جامعه علمی و پزشکی است.
پیشبینی شده که هر کنفدراسیون یک نماینده پزشکی علمی مشخص داشته باشد که سفارش های لازم درباره از سرگیری ایمن مسابقات فوتبال را عرضه کنند.
فوتبال تنها باید زمانی ادامه داشته باشد که تمام مزایای بهداشتی اجتماعی و اقتصادی از خطرات ناشی از کووید ۱۹ فراتر باشد و حداکثر امنیت ورزشکاران، کارکنان، هواداران و جامعه تامین گردد فیفا به این که فعالیتهای فوتبالی در درجه دوم پس از سلامت قرار دارد تاکید ویژه دارد.
تمرکز و پشتیبانی از سلامت جسمی و روانی هر فرد در کل دنیا باید مورد نظر هر نوع تصمیم گیری در بازگرداندن فعالیتهای فوتبال باشد.

عبور از دوره محدودیت های اعمال شده
فوتبال تحت شدیدترین محدودیت ها در طول یک بیماری همه گیر(مانند: lock down) امکان پذیر نیست.
نیاز است که معنای "عادی" به "عادی جدید" تبدیل گردد. کاهش محدودیت ها در یک بازه زمانی و تدریجی اجرا می شود که در کشورهای مختلف متفاوت می باشد و پیشبینی می شود که این دستورالعمل ها مطابق با سفارش های بهداشت عمومی محلی که توسط دولت ها تدوین شده اجرا شود.
موارد زیر قابل پیشبینی است:
- مناطق و فدراسیون هایی که موارد ابتلای کم تری دارند می توانند در یک مدل گام به گام و استراتژیک محدودیت ها را کاهش دهند.
- فاصله فیزیکی و استانداردهای بهداشت فردی در بازه زمانی طولانی افزایش یابد.
- ارزیابی خطر و روش های کاهش مناسب آن از قبل ایجاد و به روز رسانی شده و فعال سازی مناسب طبق سفارش های فیفا و سازمان بهداشت جهانی صورت گیرد.

معیارهای تسهیل بازگشت به شرکت در مسابقات
در این مرحله پررنگ کردن راهنمایی هایی که با هدف پیشگیری از شیوع و یا عفونت مجدد ناشی از کووید ۱۹ و عوارض ناشی از آن است، ضروریست.
اجرای این اقدامات مهمست و به سه دسته تقسیم می شود:
۱) رعایت بهداشت و رعایت فاصله فیزیکی (در یک محیط تمرینی و رقابتی شامل تجهیزات تمرینی و استادیوم ها)
آگاه سازی از دستورالعمل های فعلی مقامات ملی و محلی، سازمان بهداشت جهانی و فدراسیون فوتبال درباره آخرین تحولات مربوط به کووید ۱۹ که شامل سفارش ها و دستورالعمل های بهداشت عمومی جهت کنترل و پیشگیری از انتشار ویروس می باشد.
حفظ فاصله فیزیکی، یعنی فاصله حداقل یک متر
اقدامات بهداشتی و ترغیب کننده مانند:
شستن دست ها، استفاده از مواد ضدعفونی کننده دست.
پیشگیری از لمس چشم، دهان و بینی.
پوشاندن دهان و بینی با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی هنگام سرفه یا عطسه.
دفع دستمال های آلوده در ظرف درب دار.
ضد عفونی مرتب تجهیزات ورزشی و مناطق با رفت و آمد بالا.
اجتناب از اشتراک تجهیزات ورزشی مانند بطری های آب.
استراتژی هایی جهت محدود کردن تماس و ارتباط مثلا استفاده از سیستم درب های یک طرفه در ساختمان ها و باز نگه داشتن درها.
پرهیز از دست دادن، زدن دست ها به یکدیگر و هرگونه تماس بدنی.
برنامه ریزی جهت مراقبت از افرادی که نیاز به مراقبت های بهداشتی خاص و هم زمان فعالیت بدنی دارند. این افراد باید از هم زمان انجام فعالیت بدنی شدید اجتناب کنند مگر این که از نظر پزشکی انجام فعالیت بدنی برای آنها بی خطر باشد.
تامین خواب و تغذیه کافی.

۲) انجام تست و نظارت در صورت لزوم
تحت نظر داشتن بازیکنان از نظر هرگونه علایم شبیه آنفولانزا، جدا کردن افراد مبتلا و تماس فوری با ارگان ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در صورت بروز هرگونه بیماری تنفسی.
اجرای اقدامات محافظتی سفارش شده همچون بررسی های بهداشتی روزانه( چک علایم تنفسی، چک دمای بدن و همین طور تست های آزمایشگاهی کووید ۱۹)
انجام تستهای اختصاصی تنفسی قلبی و عضلانی به روش های سفارش شده توسط متخصصان مراقبت های پزشکی و بهداشتی متناسب با در دسترس بودن، در معرض بودن کووید ۱۹، مسائل مالی و سطح رقابت ها.
انجام تست های آزمایشگاهی شرکت کنندگان فوتبال به قابل دسترس بودن، قابلیت اطمینان و اعتبار کیت های آزمایشگاهی بستگی دارد.
مهمست که نحوه استفاده از کیت های آزمایشگاهی از مسیری غیر از منابع و توانمندی های مقامات بهداشت محلی و ملی و پروتکل های آنها نباشد.
در استفاده از کیت های آزمایشگاهی شرط اعتبار علمی، دسترسی و تایید مقامات بهداشتی محلی و آموزش آشنایی با مراحل تست و تفسیر نتایج آن مهمست.
در آینده آزمایشات منظم( احتمالاً تست پی سی آر و آنتی بادی) قسمتی از تمرینات گروهی، مسافرت و مسابقه خواهد بود.
شواهد حمایت کننده استفاده از تست آزمایشگاهی به سرعت در حال رشد است و اسناد مربوط به آن به روز می شود و بعنوان شواهد تکمیلی ارائه خواهد شد.

* یک روش غربالگری کووید ۱۹ پیشنهادی به شرح زیر است:
کلیه بازیکنانی که به فوتبال حرفه ای باز می گردند باید از نظر بیماری کووید ۱۹ تست شوند تا احساس ایمن بودن، اعتماد به نفس روانی آنها در تیم و محیط اطراف ایجاد شود.
الف ) نخستین تست ۷۲ ساعت پیش از شروع فعالیتهای فوتبالی گرفته می شود تا از حضور افراد منفی کاذب (حامل های بدون علامت ویروس) جلوگیری شود.
ب) آزمایش دوم پیش از شروع نخستین تمرین انجام می شود.
ج) شرکت کنندگان در فوتبال در خانه یا محل های مشخص شده در باشگاه ها توسط پزشکان تیم طبق پیشنهادات بهداشتی و دستورالعملی محافظتی آزمایش می شود.
استفاده از روش هایی مانند ماندن در ماشین در حین ارزیابی هم امکان دارد.
د) شرکت کنندگان در فوتبال که تست مثبت دارند مجاز به شرکت در هیچ فعالیت فوتبالی نخواهند بود و می بایست دستورالعمل مقامات بهداشتی کشور میزبان را رعایت نمایند.
ه)تنها شرکت کنندگان در فوتبال که تست منفی دارند مجاز به شرکت در فعالیتهای فوتبالی خواهند بود.

۳) اقدامات احتیاطی و مسافرت (از جمله اقامت در هتل و خانه ):
ضدعفونی کردن ماشین های حامل بازیکنان به محل مسابقات و محل تمرین
حفظ بهداشت اسکان و تهیه و توزیع مواد غذایی
استفاده از کارمندان محدود جهت به حداقل رساندن ریسک انتقال ویروس
اجرا و حفظ اقدامات منجر به رعایت فاصله فیزیکی

ارزیابی ریسک رویداد های فوتبال
اجتماعات گسترده بطور کلی احتمال انتقال کووید ۱۹ را می افزایند.
مدیران بهداشت عمومی در مورد احتمال رخداد موج بعدی عفونت محتاط هستند.
بدین سبب مهمست که با انجام اقدامات لازم از پیشگیری و کنترل شیوع کووید ۱۹ اطمینان حاصل شود. ادامه فعالیتهای ورزشی وابسته به ارزیابی قوی احتمال خطر و توجه به کاهش آن و توجه به عواملی که امکان دارد به گسترش کووید ۱۹ با وجود اینکه انتقال جهانی کووید ۱۹ در حال حذف باشد، است.
فدراسیون های فوتبال در حال ارتباط با مقامات بهداشت و درمان می باشند تا یک ارزیابی جامع از خطر و یقین امنیت مسابقات فوتبال داشته باشد.

عوامل کلیدی زیر جهت تعیین احتما خطر بسیار مهم هستند:
قوانین ملی و مختص ورزش.
شواهد انتقال ملی/ محلی کوید ۱۹.
نیازمندیهای افراد جهت مسافرت از مناطق شیوع بالا.
سایز اجتماعات گسترده که بهتر است با انجام مسابقات پشت درهای بسته میزان انتقال کاهش پیدا کند حضور افراد با خطر بالا( افراد ای ۶۵ سال افراد با شرایط خاص پزشکی).
زیرساخت های بهداشتی و درمانی در محلی که مسابقه برگزار می گردد.
محدودیت های مسافرتی و سفارش های بهداشتی در منطقه ای که بازیکنان مقرر است سفر کنند.

فیفا منابع زیر را برای استفاده ارزیابی خطر پیشنهاد می کند:
ارزیابی خطر اختصاصی جهت فوتبال
(https: //resources.fifa.com/image/upload/covid-۱۹- footballra-۰۶۰۵۲۰a-final-hsp.xlsx?cloudid=raw/upload/gasm۹۰۱hqp۲n۰zj۴mtsr.xlsx).
چک فهرست نحوه تجمعات سازمان بهداشت جهانی در شرایط کووید ۱۹
(https: //www.who.int/publications-detail/how-to-use-who-risk-assessment- and-mitigation-checklist-for-mass-gatherings-in-the-context-of-covid-۱۹)، ۸
چک فهرست نحوه تجمعات ورزشی سازمان بهداشت جهانی در شرایط کووید ۱۹
(https: //www.who.int/who-documents-detail/guidance-for-the-use-of-the-who- mass-gatherings-sports-addendum-risk-assessment-tools-in-the-context-of-covid-۱۹)، ۹
ملاحظات فدراسیون های ورزشی و مسابقات ورزشی هنگام تجمعات در مواجهه با کووید ۱۹
(https: //apps.who.int/iris/handle/۱۰۶۶۵/۳۳۱۷۶۴)، ۱۰
در صورت بازگشت مسابقات فوتبالی از راهنمایی های سازمان بهداشت جهانی بهره برده و در نظر داشته باشید که ارتباط نزدیک با دولت و مقامات بهداشت عمومی و فدراسیون فوتبال لازم است تا:
احتمال عفونت را به حداقل برسانید.
تلاش کنید تا آزمایشات به سهولت در دسترس باشد و در عین حال مراقب باشید تا ظرفیت سیستم های بهداشتی که نیاز بیشتری دارند را کاهش ندهید.
قادر به ایزوله کردن فرد مبتلا و ردیابی سریع و دقیق و شناسایی فرد یا گروه در معرض مبتلاشدن باشید.
شروع مسابقات باید بعنوان فرصتی جهت یادگیری و بهبود شرایط ممکن تلقی شود، ۶
درس های آموخته شده متعاقباً باید در سازمان مربوطه و فراتر از آن به اشتراک گذاشته شود.

با عنایت به این که جریان و پیشبینی همه گیری کووید ۱۹ دشوار است اطلاعات تکمیلی از منابع زیر قابل استخراج خواهد بود:
گزارش جهانی کووید ۱۹ سازمان بهداشت جهانی
(https: //www.who.int/health-topics/ coronavirus);
آمار کووید ۱۹ برمبنای موقعیت جغرافیایی هر کشور جهت ارزیابی خطر
(https: //www. worldometers.info/coronavirus/#countries);
گزارش روزانه سازمان بهداشت جهانی و گزارش اختصاصی هر کشور
(https: //www.who.int/emergencies/ diseases/novel-coronavirus-۲۰۱۹/situation-reports);
گزارشات ملی و منطقه ای کووید ۱۹ هر کشور
وب سایت مرکز پیشگیری و کنترل کوبید ۱۹ در اروپا
(https: // www.ecdc.europa.eu/en/novel-coronavirus-china).


ملاحظات سلامت بدنسازی و لطمه بازیکن
تاثیر دوران ایزوله و تمرین نکردن بازیکنان در مطالعات قبلی به شکل پراکنده مورد بررسی قرار گرفته است. لازم است ملاحظاتی جهت بدنسازی های مختلف برای فوتبالیست ها به هنگام بازگشت به مسابقات و تمرینات جهت جلوگیری از افزایش ریسک لطمه در نظر گرفته شود.
توجه به نکات زیر ضروری است:
آیا بازیکن قبلا به کووید ۱۹ گرفتار شده و اگر مبتلا شده گرفتار عوارض شده یا خیر.
مدت زمان قرنطینه و عدم تمرین.
سطح میزان فعالیت بدن که بازیکن در دوران محرومیت حفظ نموده است.
مدت زمان مورد انتظار جهت بازگشت به تمرین /مسابقه.
بدین سبب طبق هر یک از نکات فوق، بسیار مهمست که زمان کافی جهت بازگشت به تمرین و مسابقه داده شود به طوری که:
در زمان از سرگیری فعالیتهای ورزشی غربالگری و آزمایش مناسب پزشکی از نظر جسمی و روحی صورت گیرد.
زمان مناسب در دوره قبل از مسابقات جهت تدوین یک برنامه تمرینی کامل هوازی و قدرتی وجود داشته باشد.
زمان مناسب جهت ایزوله کردن تمرینات، تمرینات گروه های کوچک، تمرینات تیمی و تمرینات تخصصی فوتبال وجود داشته باشد.
باید به بازیکنان الزامات و تعهدات مربوط به مصرف مواد ممنوعه و خطر استفاده از آنها به خصوص مصرف داروها یا مکمل هایی که امکان دارد جهت مقابله با کووید ۱۹ مصرف کننده گوشزد شود.

فوتبال آماتور و پایه
دستورالعمل فوق که برای فوتبال حرفه ای کاربرد دارد برای فوتبال آماتور و پایه نیز قابل اجرا می باشد.
ارزیابی بهداشت شخصی، ایزوله کردن فرد علامت دار، حفظ فاصله فیزیکی، محدود کردن تعداد افراد یک گروه و محدود کردن سفرهای غیر ضروری موثرترین ابزار جهت جلوگیری از انتشار ویروس است.
جهت پیشگیری از در معرض قرار گرفتن و شیوع باید احتیاطاتی در محیط تیمی اعمال شود.
از سرگیری فعالیتهای فوتبال می تواند مزایای سلامتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیاری را برای جامعه متاثر از کووید ۱۹ به دنبال داشته باشد.
با این وجود تمام تصمیمات مربوط به بازگشت باید با رعایت دقیق دستورالعمل های بهداشت عمومی منطقه ای و ملی اتخاذ شود.
اصل مهم دستورالعمل این است که از سرگیری فعالیتهای فوتبال نباید سلامت افراد یا جامعه را به خطر بیندازد. علاوه بر این از سرگیری فعالیتهای فوتبال باید برمبنای اطلاعات سلامت و اطمینان از ایمن بودن و عدم افزایش ریسک انتقال کووید ۱۹ باشد.
از سرگیری فعالیتهای فوتبال آماتور و پایه باید به صورت مرحله ای و در مرحله اول فعالیت گروه های کوچک به صورت غیر تماسی پیش از فعالیت در گروههای بزرگ صورت پذیرد. پیشرفت و عبور از هر مرحله می بایست توسط دستورالعمل های فردی و محلی با در نظر گرفتن اپیدمیولوژی ملی و محلی، استراتژی های کاهش خطر و ظرفیت و توانایی سیستم بهداشت عمومی تعیین شود.
این برنامه شامل از سر گیری فعالیتهای ورزشی در فضای باز برای کودکان همراه با اقدامات محدودیت فاصله فیزیکی برای غیر شرکت کنندگان مانند والدین آنها می باشد.
یادآوری این نکته حائز اهمیت می باشد که فوتبال حرفه ای و تفریحی باید به بخشنامه های مسئولان بهداشت عمومی مربوطه پاسخگو باشد.
افزایش ریسک انتقال کووید ۱۹ در آینده امکان دارد مسئولان محلی را مجبور به اتخاذ تصمیمات محدودکننده فعالیت نماید. تشخیص یک مورد مثبت کووید ۱۹ در یک باشگاه فوتبال تفریحی یا یک سازمان منجر به پاسخ بهداشت عمومی شود. این پاسخ می تواند شامل قرنطینه یک تیم کامل یا یک گروه بزرگ و یا افراد در تماس برای یک دوره معین شود.
در نبود واکسن، هنگام برنامه ریزی هر فعالیت ورزشی تفریحی باید نکات زیر مورد توجه قرار گیرد:

بهداشت فردی
میزان شستشوی دست با صابون یا ضدعفونی کننده های دستی همراه با ضدعفونی منظم سطوح و مناطق مختلف هم در خانه و هم در مناطق تفریحی را افزایش دهید. از لمس سطوح پر تماس مانند دستگیره های در، دیوارها یا پنجره ها و غیره خودداری نمایند. بطری های آب را به اشتراک نگذارید، یا از بطری های تیمی استفاده نکنید و همین طور هنگام سرفه و عطسه با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی جلوی دهان خودرا بگیرید و سپس دستمال را درسطل درب دار دور بیندازید.
باید از تف کردن اجتناب کرد چونکه حالت اصلی انتقال ویروس در ترشحات تنفسی است.
دستورالعمل استفاده از ماسک در میان مردم کشورهای مختلف متفاوت می باشد. سفارش های اولیه استفاده از ماسک نبود، با این وجود خیلی از کشورها در حال پشتیبانی از استفاده از آنها هستند خصوصاً اینکه عرضه ماسک نیز افزایش یافته است.
ماسک جراحی امکان دارد از مبتلاشدن و شیوع بیماری جلوگیری کند.
با این وجود باید توجه داشت که ماسک هایی از این دست در سطح جهانی کمبود دارند و استفاده از آنها نباید اثربخشی و توانایی های مقامات بهداشت محلی و ملی را کم کند.

حفظ فاصله فیزیکی
انجام این کار در خانه، محل کار و هنگام مسافرت در جهت فعالیتهای فوتبالی آسان تر است.
با کاهش محدودیت های حضور در مجامع و مجاز شدن فعالیتهای فوتبال لازم است که این ملاحظات را در زمین و در ذهن خود هم داشته باشیم.
جهت حفظ فاصله فیزیکی نیاز به طراحی تمرینات خاص است. استفاده از جلسات تمرینی گروهی کوچکتر یا مسابقات منطبق با مشاوره های محلی و ملی در آن زمان، خطر مبتلاشدن به عفونت را محدود می کند و در صورت بروز عفونت بطور بالقوه تعداد افرادی که موظف به خود قرنطینگی هستند محدود می شوند.
به علت مبادله دائمی هوا فعالیت های فضای باز ایمن تر تلقی می شود.
با عنایت به امکانات فضاهای بسته احتمال پراکنده شدن قطرات تنفسی به وسیله تهویه وجود دارد.
در صورت امکان مناطق عمومی باید به خوبی تهویه شود.
از تماس فیزیکی مانند دست دادن یا در آغوش کشیدن باید خودداری شود.
استفاده از رختکن ها و دوش ها می بایست منتفی شود. سفارش می شود بازیکنان تعویض لباس را در منزل انجام داده و به سر تمرین یا مسابقه آمده و پس از آن هم در منزل به حمام بروند.

خودآزمایی ها
خودآزمایی جهت پیشگیری از انتقال بیماری توسط افرادی که از ناقل بودن خود آگاهی ندارند بسیار مهمست.
تشخیص این موارد در صورت تب بالا (بالای ۵/۳۷ درجه سانتیگراد)، سرفه، تنگی نفس، گلودرد یا احساس ناخوشایند کمک کننده است.
نشانه های فوق علایم احتمالی عفونت ویروس کووید ۱۹ می باشد و شما را مجبور به ایزوله کردن خود و تماس با پزشک و مراقبتهای اولیه می کند.
همه ی ما موظفیم از سلامت ملت ها و همدیگر مراقبت نماییم.
اقدامات شما به مراتب مهم تر از آنچه که به روی کاغذ آورده شده است می باشد و نه فقط بر سلامتی شما بلکه برای خانواده، همکاران و هم تیمی های شما نیز تاثیر گذار خواهد بود.

نتیجه گیری
محافظت از سلامتی و رفاه هر فرد در سطح جهانی برای فیفا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
ادامه انجام اقدامات زیر بسیار مهم است:
ارتقاء بهداشت، حفظ فاصله فیزیکی، انتخاب سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب و اجتناب از سفرهای غیرضروری.
برنامه ریزی برای بازگشت فوتبال با عنایت به مزایای سلامتی، اجتماعی و اقتصادی بازی در سطح دنیا باید از الان شروع شود. فدراسیون های فوتبال باید در کنار هم با احتیاط و انتخاب شیوه صحیح برای بازگشت بعد از همه گیری فعالیتهای فوتبال آماده شوند.
تا زمان کشف واکسن برای کووید ۱۹، محیط تیم کاملا متفاوت خواهد بود. هر شخص که در یک تیم حضور دارد یا در بازی فوتبال شرکت می کند وظیفه دارد تا از انتشار کووید ۱۹ جلوگیری کند.

تماس
فیفا کاملاً متعهد است تا با عنایت به ملاحظات پزشکی مربوط به مشارکت فوتبال دراین زمان خاص به فدراسیون های عضو و ذینفعان فوتبال در سراسر دنیا کمک نماید. بنابراین یک خط ویژه جهت هرگونه سوال یا سوالاتی در مورد محتوای این دستورالعمل و تاثیر آن در عملکرد های روزانه خود در اختیار شما قرار گرفته است. شما می توانید درباره مسائل پزشکی در سایت medical@fifa.org با ما در تماس باشید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ابتکارات و برنامه های فیفا در زمینه همه گیری کووید ۱۹ با ما تماس بگیرید.
منبع:

1399/03/13
23:20:51
5.0 / 5
2703
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری