حق با كیست، سازمان لیگ یا تیم ها؟

حق با كیست، سازمان لیگ یا تیم ها؟

به گزارش بازی فوتبال اختلاف سازمان لیگ و بعضی از باشگاه ها در مهلت سه هفته ای برای شروع مسابقات لیگ برتر و نگاهی به سابقه شروع تمرینات تیم ها پیش از فصل، حاكی از احتمال بروز یك بحران در آغاز مجدد مسابقات فصل جاری بعد از فروكش كردن كرونا دارد.


به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، ویروس کرونا تمام تصمیمات کوچک و بزرگ را تحت تأثیر خود قرار داده و بازگشت روال ها به شرایط عادی نیازمند برخی هماهنگی ها و برنامه ریزی هاست. حداقل این مورد درباره فوتبال صدق می کند. در واقع پس از تعطیلی فوتبال ایران از اواسط اسفند ۹۸، همچنان مسابقات در حالت تعلیق به سر می برد.
با فروکش کردن موج مبتلا شدن به ویروس کرونا، این احتمال می رود که ستاد مقابله با ویروس کرونا اجازه آغاز رقابت های لیگ برتر از خرداد بدهد اما این مورد نیازمند برخی هماهنگی هاست. به دلیل خانه نشینی فوتبالیست ها، تیم ها برای بازگشت به کوران مسابقات نیازمند برگزاری تمرینات آماده سازی هستند چون که حداقل هر بازیکنی از حدود ۵۰ روز قبل تابحال روی زمین چمن پا به توپ نشده و تمام تحرکات آنها مربوط به فضای کوچک و بسته منازل است.
* نسخه سازمان لیگ برای شروع مسابقات
سازمان لیگ برای جبران آماده نبودن بازیکنان برای شروع مجدد رقابت ها، یک فرجه سه هفته ای را در نظر گرفته است و انتظار دارد تیم ها با استفاده از این مهلت ۲۰ روزه آمادگی خویش را به حدی برسانند که مسابقات قابلیت برگزاری مجدد را داشته باشد. البته مسؤلان این سازمان بارها اعلام نمودند که نباید انتظار داشته باشیم که مسابقات کیفیت گذشته خویش را داشته باشد و بطور قطع اتفاقات اخیر روی مسائل مختلفی تأثیر منفی گذاشته است.
مهلت سه هفته ای برای برگزاری تمرینات تیم ها از زمانی عنوان شد که در سالیان گذشته هم برخی مربیان معتقد بودند که برای شروع هر فصل، تیم ها احتیاج به سه هفته تمرین بدنسازی دارند.
حدودا مبحث مهلت سه هفته ای به تیم ها برای شروع تمرینات در محافل مختلف مورد پذیرش قرار گرفته اما با نزدیک شدن به زمان شروع احتمالی رقابت ها، رفته رفته صدای اعتراض مربیان نسبت به این مهلت کوتاه شنیده می شود و گویا یک اعتراض نهفته بزرگتری در بین تیم ها وجود دارد که تابحال آنرا به صورت علنی بیان نکرده اند.
* اعتراض مربیان به مهلت سازمان لیگ برای آغاز تمرینات
به صورت مشخص، سازمان لیگ با مشکلاتی در برنامه ریزی و اتمام لیگ برتر رو به رو است و هر فرصتی را برای ادامه زودهنگام لیگ برتر پرارزش می داند اما برای تیم ها، مسائل دیگری در ارجحیت قرار دارند. بعضی از تیم ها که در کورس قهرمانی و کسب سهمیه آسیا و یا همین طور فرار از انتهای جدول قرار دارند، آمادگی نسبی اهمیت ندارد؛ بلکه آنها به دنبال داشتن مهلت لازم برای رسیدن به بهترین شرایط جسمانی هستند در رقابت با رقبای خود کم نیاورند.
پرسپولیسی که در این مدت زمان با بسیاری از شایعات همچون نیمه تمام ماندن مسابقات بدون تعیین قهرمان و از این قبیل شایعات دست و پنجه نرم کردند، حالا یکی از معترضان هستند. فنایی، مربی این باشگاه مهلت سه هفته ای را عادلانه نمی داند و می گوید بازیکنان رباط نیستند که در این مهلت کوتاه آماده شوند. او اعتقاد دارد برخی دنبال سودجویی از این برنامه ریزی برای قهرمان نشدن این تیم هستند.
محمود فکری، مربی نساجی هم برنامه ریزی سازمان لیگ را برای شروع تمرینات مناسب نمی داند. به اعتقاد او به دلیل حضور بیشتر از ۴۵ روزه بازیکنان در منزل و نداشتن تحرک فعال، آنها نیازمند بیشتر از ۴۰ روز تمرین هستند.
اعتراض ها به همین جا خلاصه نمی گردد و حدودا مربیان معتقدند سه هفته تمرین سبب مصدومیت بازیکنان می شود و صدمه های جدی تری در ادامه فصل به دنبال خواهد داشت.
*تیم ها برای شروع فصل چند روز تمرین می کنند؟
شواهد و قراین نشان داده است که اغلب تیم ها در فصول گذشته با حدود ۴ تا ۵ هفته تمرین آماده رقابت ها لیگ برتر شدند. البته این مدت زمان در شرایطی بود که بسیاری از بازیکنان در دوران آخر فصل هم امکان برگزاری تمرینات شخصی خویش را در خارج از محیط منزل داشتند و این طور نبود که به مدت دو ماه از خانه جم نخوردند.
با عنایت به تاخیر یک ماهه در شروع لیگ نوزدهم، بعضی از تیم ها حدود دو ماه در فصل آماده سازی به سر بردند و حدودا قاعده همیشگی را بهم ریختند. به همین علت نگاهی به دوران آماده سازی پنج تیم پرسپولیس، استقلال، سپاهان، تراکتور و ذوب آهن در لیگ شانزدهم، هفدهم و هجدهم خواهیم داشت.
*لیگ شانزدهم: شروع فصل ۴ مرداد ۹۵
شروع تمرینات
پرسپولیس: ۲۵ خرداد ( ۴۰ روز تمرین)
استقلال: ۲۷ خرداد ( ۳۸ روز تمرین)
سپاهان: ۲۵ خرداد (۴۰ روز تمرین)
تراکتور: ۲۹ خرداد ( ۳۶ روز تمرین)
ذوب آهن ۲۹ خرداد (۳۶ روز تمرین)
*لیگ هفدهم: شروع فصل ۳۰ تیر ۹۶
پرسپولیس: ۳۰ خرداد (۳۱ روز تمرین)
استقلال: ۲۹ خرداد (۳۲ روز تمرین)
سپاهان: ۲۴ خرداد (۳۷ روز تمرین)
تراکتور: ۲۷ خرداد ( ۳۴ روز تمرین)
ذوب آهن: ۲۷ خرداد (۳۴ روز تمرین)
*لیگ هجدهم: شروع فصل ۴ مرداد ۹۷
پرسپولیس: ۲۶ خرداد ( ۳۹ روز تمرین)
استقلال: ۵ تیر (۳۱ روز تمرین)
سپاهان: ۲۷ خرداد (۴۰ روز تمرین)
تراکتور: ۵ تیر (۳۱ روز تمرین)
ذوب آهن: ۲۷ خرداد (۴۰ روز تمرین)
به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، شواهد و قراین حاکی از این است که تمرینات تیم ها پیش از شروع فصول مختلف با فاصله ای حدود ۵ هفته شروع شده و در این مدت زمان توانستند چندین بازی تدارکات را هم انجام دهند.
از طرفی، شروع زودهنگام تمرینات تیم ها به این مفهوم نیست که همه بازیکنان و مربیان در تمرینات حضور داشتند و معمولا تمرینات بدنسازی در سه هفته از این مدت زمان انجام شده است. از طرفی این مشکل برای تمام کشورهای دنیا به وجود آمده و سازمان لیگ ایران می تواند با الگو گرفتن از برخی کشورهای صاحب نام مانند انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و... تمرینات پیش فصل را آغاز کند.1399/02/05
21:03:27
5.0 / 5
3099
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری