گفت وگوی بازی فوتبال با یك كارشناس حقوقی

آیا با تعطیلی لیگ، بازیكنان تمام مبلغ قراردادشان را می گیرند؟

آیا با تعطیلی لیگ، بازیكنان تمام مبلغ قراردادشان را می گیرند؟

به گزارش بازی فوتبال حالا كه به خاطر شیوع بیماری كرونا بحث تعطیلی لیگ نوزدهم مطرح شده، برای برخی این سوال بوجود آمده كه آیا بازیكنان و كادرفنی تیم ها باید تمام مبالغ قرارداد خویش را دریافت نمایند، یا راه دیگری باید در پیش گرقت. دراین باره یكی از كارشناسان حقوقی فوتبال به اظهار نظر پرداخته است.


احمدرضا براتی در گفتگو با ایسنا در پاسخ به این سؤال كه با توجه با تعطیلی مسابقات فوتبال به علت شیوع بیماری كرونا، تكلیف قراردادهای مربیان و بازیكنان فوتبال چه خواهد شد؟ اظهار نمود: با عنایت به این كه هنوز ابعاد و دامنه این بیماری به صورت كامل مشخص نشده است ازاین رو به صورت قطعی نمی توان در این خصوص اظهار نظر كرد اما بنده نظرات شخصی خویش را با عنایت به اصول كلی حقوقی برای شما خواهم گفت و باید تاكید كنم كه این ها صرفا نظرات شخصی من هستند و امكان دارد نظر مسئولان تصمیم گیرنده در فدراسیون و سازمان لیگ با نظرات بنده موافق نباشد.
او اضافه كرد: در تفسیر قراردادها و حل اختلافات، علاوه بر مقررات و آئین نامه ها، باید به مفاد قرارداد و اراده واقعی دو طرف قرارداد توجه كرد. یعنی باید بررسی كرد كه خواست و توافق دو طرف واقعا چه بوده است؟ آیا دو طرف قصد داشته اند تا آخر فصل با هم همكاری كنند یا روز و تاریخ مشخصی را در نظر داشته اند. در غالب موارد، خواست و اراده مشترك مربی، بازیكن و باشگاه، همكاری تا آخر فصل است و بنا براین باید این گونه قراردادها تا تاریخ جدیدی كه برای ادامه رقابت ها و خاتمه آن مشخص می شود تمدید شده فرض شوند.
براتی هم چنین در مورد تعهدات مالی باشگاه ها در قبال مربیان و بازیكنان در شرایط فعلی خاطرنشان كرد: اصل كلی حقوقی كه در اغلب نظام های حقوقی دنیا مورد پذیرش قرار گرفته این است كه اشخاص در قبال كار و خدمتی كه عرضه می كنند باید حقوق و دستمزد دریافت نمایند و خلاف آن قابل پذیرش نمی باشد و اگر كسی بدون انجام كار و عرضه خدمت، پول یا امتیاز مالی دریافت كند به آن استفاده بلاجهت یا دارا شدن ناعادلانه می گویند كه مورد تایید و حمایت قانون نخواهد بود. از دیگر سو باید به قرارداد و حقوق بازیكنان و مربیان هم توجه كرد و احترام گذاشت؛ ازاین رو باید چاره بینابینی را در نظر گرفت تا كم ترین ضرر متوجه دو طرف شود.
او افزود: در شرایط موجود به نظر می آید بهتر آن است كه اجرای تعهدات مالی باشگاه ها موقتا و تا هنگام عادی شدن شرایط متوقف شود. البته این تعلیق، نباید شامل تعهدات قبلی باشگاه ها یعنی تعهداتی كه موعد اجرای آنها پیش از انتشار كرونا و تعطیلی مسابقات بوده است بشود و صرفا باید ناظر به تعهداتی باشد كه سررسید و تاریخ اجرای آنها مربوط به دوره زمانی توقف و تعطیلی مسابقات بوده است.
این كارشناس حقوقی در ادامه تصریح كرد: البته باید توجه كرد بهترین چاره این است كه باشگاه ها، مربیان و بازیكنان این مورد ویژه را در چارچوب تفاهم و توافق با یكدیگر حل و فصل كنند چون كه این بحران و آثار آن برای هیچ كس قابل پیشبینی و پیشگیری نبوده است و شكی نیست كه كرونا مصداق بارز و غیرقابل انكار فورس ماژور است كه تعهدات دو طرف در اجرای قراردادها را تحت تأثیر خود قرار می دهد. تأثیر كرونا در فوتبال حرفه ای مطمنا خیلی بیش تر از این دو مبحث خواهد بود و موضوعاتی از قبیل دعوت بازیكنان به اردوهای ملی، قراردادهای اسپانسری، قراردادهای راجع به حق پخش تلویزیونی و بسیاری دیگر از موضوعات تحت تأثیر این بحران خواهد بود.1399/01/14
00:17:53
5.0 / 5
3213
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری