ورزش ایران در سالی كه گذشت

از تراژدی فوتبال تا افتخارآفرینی زنان تیرانداز ایران در ۹۸

از تراژدی فوتبال تا افتخارآفرینی زنان تیرانداز ایران در ۹۸

بازی فوتبال: ورزش زنان ایران در سال 1398 شاهد اتفاقات تلخ و شیرنی بود كه همچون آن می توان به حذف تیم های ملی فوتبال بانوان از مسابقات بین المللی و كسب چهار سهمیه المپیك در تیراندازی اشاره نمود.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، ورزش زنان در سال ۹۸ شاهد اتفاقات تلخ و شیرین گوناگونی بود كه شاید تا مدت ها در ذهن اهالی ورزش باقی بماند. در شرایطی كه كل ورزش ایران به المپیك ۲۰۲۰ چشم دوخته بود، نجمه خدمتی نخستین سهمیه را كسب نمود تا زودتر از هر ورزشكاری دیگری حضور خود در توكیو را قطعی كند. در ادامه سه بانوی تیرانداز دیگر سهمیه خودرا قطعی كردند و مسافر توكیو شدند. علاوه بر این در بسكتبال و كشتی مدال هایی تاریخی به دست آمد و یك مربی فوتبال زن ایرانی برای نخستین بار كاندیدای برترین مربی سال آسیا شد. البته ورزش زنان در سالی كه گذشت روزهای تلخی نیز داشتند كه حذف دختران فوتبالیست از انتخابی المپیك و قهرمانی آسیا همچون آنها بود.

در ادامه مهمترین اتفاقات ورزش زنان در سال ۹۸ را مرور می نماییم.

فوتبال و رویاهای از دست رفتهزنان فوتبالیست ایران كه برای بار دوم در تاریخ به مرحله دوم انتخابی المپیك صعود كرده بودند، فروردین ماه با دو شكست و یك پیروزی از صعود به مرحله نهایی بازماندند تا رویای حضور در المپیك برای آنها خیلی زود به اتمام برسد. تیم فوتبال دختران جوان نیز در اردیبهشت ماه با یك تساوی، یك شكست و پیروزی در سه بازی و به سبب كارت زرد بیشتر از صعود به مرحله نهایی قهرمانی آسیا بازماندند. كتایون خسرویار(سرمربی وقت تیم دختران) بعد از این مسابقات به آمریكا بازگشت و هدایت تیم پایه باشگاهی آمریكایی را برعهده گرفت.

لیگ برتر فوتبال بانوان هم در سال قبل شاهد حواشی و اتفاقات گوناگونی چون زد و خوردهای لیگ، محرومیت چند هفته ای ۳۰ داور زن به سبب اعتراض به عدم پرداخت دستمزدها و شكسته شدن ركورد گل نخوردن فوتبال ایران توسط زهرا خواجوی بود. علاوه بر این كتایون خسرویار كاندیدای برترین مربی زن در آسیا شد اما در نهایت این عنوان را كسب نكرد. این نخستین بار بود كه یك مربی زن ایرانی كاندیدای چنین عنوانی می شد. تیم زیر ۲۳ سال نیز در تورنمنت آسیای مركزی موسوم به كافا نایب قهرمان شد.

جام جهانی فوتبال زنان دیگر اتفاق مهم سال ۹۸ بود كه با قهرمانی آمریكا به انتها رسید.

سیل مشكلات در راه قهرمانی آسیا فوتسالتیم ملی فوتسال بانوان، ۱۶ اردیبهشت ماه بدون سرمربی و با مشاوره فنی علی رعدی به تورنمنت روسیه اعزام شد و با سه شكست پی در پی به ایران بازگشت. نتایجی كه به دنبال بی توجهی چند ماهه به بانوان فوتسالیست رقم خورد. علاوه بر این تیم ملی در یك سالگی قهرمانی آسیا هنوز درگیر و دار دریافت پاداش ۲۲ میلیونی خود بود، پاداشی كه هنوز هم پرداخت نشده است!

فدراسیون فوتبال بعد از ۱۶ ماه تعلل در نهایت شهناز یاری را بعنوان سرمربی تیم ملی انتخاب نمود و كار تیم ملی برای حضور در قهرمانی آسیا شروع شد اما به سبب شیوع كرونا، بازی های دوستانه تیم ملی در اسفند با چین و روسیه، حضور در تورنمنت روسیه و پلی آف لیگ كنسل شد و شرایط تیم ملی برای قهرمانی آسیا معلوم نیست. البته سال ۹۸ برای فوتسال بانوان با چند اتفاق خوشایند به انتها رسید. تیم جوانان در نخستین دوره تورنمت كافا قهرمان شد و گلاره ناظمی، فرزانه توسلی و سارا شیربیگی به ترتیب در بخش داور، دروازه بان و بازیكن بین برترین های سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند.

بسكتبال و طعم خوش نخستین مدال هابسكتبال بانوان در سال ۹۸ مدال های گوناگونی را به دست آورد. نقره گروه بهمن در غرب آسیا، اعزام تاریخی تیم ملی پنج نفره به غرب آسیا و كسب برنز تیمی، برنز شادی عبدالوند در بخش مهارت های انفرادی جام جهانی سه نفره، برنز تیم سه نفره دانشگاه آزاد در رقابت های دانشجویان جهان و نایب قهرمانی این تیم در رقابت های دانشجویان آسیا عناوین و مدال هایی بود كه در كارنامه بانوان بسكتبالیست ثبت گردید. البته برای بسكتبال بانوان در این سال شكست هایی هم چون حذف تیم سه نفره بزرگسالان درانتها مرحله گروهی كاپ آسیا و جام جهانی و حذف تیم سه نفره زیر ۲۳ سال در دور اول جام جهانی رقم خورد.

علاوه بر این بانوان در بخش سه نفره شانس المپیكی شدن داشت اما تنها چهار تیم برتر رنكینگ به صورت مستقیم به المیپك ۲۰۲۰ صعود كردند و تیم ایران در جایگاه ششم قرار گرفت. البته دو تورنمنت دیگر برای رسیدن به المپیك وجود دارد كه فعلا به سبب شیوع ویروس كرونا لغو شده است. فینال لیگ برتر هم به سبب شیوع ویروس كرونا لغو و به سال ۹۹ موكول شد.

تیراندازی پیشتاز المپیكی شدننجمه خدمتی نخستین سهمیه المپیك ایران را كسب نمود و مسافر توكیو شد. بعد از او آرمینا صادقیان، فاطمه كرم زاده و هانیه رستمیان هم المپیكی شدند اما الهه احمدی كه سابقه حضور در دو المپیك را دارد، موفق نشد بوسیله مسابقات سهمیه كسب كند و امیدوار است كه بوسیله رنكینگ به توكیو برسد هر چند كه شانس كمی دارد.

از سكون تا قهرمانی كشتیبا انتخاب علیرضا دبیر بعنوان رئیس فدراسیون كشتی شائبه تعلیق كشتی بانوان به گوش رسید و در ادامه كم توجهی به این بخش، عدم اعزام به بازی های هنرهای رزمی، عدم برگزاری مسابقات داخلی و استعفای مریم منظمی(نایب رئیس وقت بانوان) این شائبه را پررنگ تر كرد اما تیم ملی آلیش دی ماه در قهرمانی جهان شركت كرد و با طلای هانیه عاشوری، نقره فاطمه فتاحی و برنز زهرا یزدانی برای نخستین بار در تاریخ قهرمان این رقابت ها شد. گفتنی است كه طلای عاشوری نخستین طلای جهانی تاریخ آلیش بانوان ایران بود.

والیبال در سال حذف شدن هااولین رویداد سال ۹۸ جام باشگاه های آسیا بود كه تیم ذوب آهن بعنوان نماینده ایران از حضور در این مسابقات انصراف داد. در دیگر رویداد مهم مسابقات قهرمانی آسیا به میزبانی كره جنوبی اجرا شد. مهرگان(مشاور فنی سابق تیم ملی) و بازیكنان هدف خود از حضور در این مسابقات را قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر آسیا عنوان كردند اما در جریان مسابقات با چهار شكست و دو پیروزی در جایگاه هفتم قرار گرفتند. با این وجود جواز حضور در انتخابی المپیك توكیو را به دست آورند.

مسابقات انتخابی المپیك دی ماه انجام شد و ایران با تلفیقی از بازیكنان جوان و با سرمربیگری میترا شعبانیان راهی تایلند شد اما با شكست در سه دیدار مرحله گروهی، حذف شد. در این مدت مسابقات لیگ نیز در حال برگزاری بود كه در نهایت به سبب شیوع ویروس كرونا لغو و سایپا(صدرنشین لیگ) بعنوان تیم قهرمان معرفی گردید.

نگاهی به سایر اتفاق های مهم در ورزش زنان:

سومی فرانك پرتوآذر در رقابت های دوچرخه سواری كوهستان قهرمانی آسیا

مهاجرت كیمیا علیزاده، میترا حجازی پور و شهره بیات به خارج از كشور

قهرمانی تیم ملی تكواندو نوجوانان در آسیا

المپیكی شدن حمیده عباسعلی در كاراته

كسب نخستین سهمیه جام جهانی داخل سالن زنان دونده ایران توسط فرزانه فصیحی

قهرمانی تیم تكواندو نونهالان در جهان با ۶مدال طلا و یك نقره

كسب سهمیه المپیك سارا بهمنیار در كاراتهمنبع:

1399/01/08
14:12:49
5.0 / 5
3511
تگهای خبر: المپیك , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری