خطیر:

تاج ۵ نامه فیفا را جواب نداد

تاج ۵ نامه فیفا را جواب نداد

به گزارش بازی فوتبال معاون سابق باشگاه استقلال می گوید تمام آدم هایی كه چهار سال فوتبال ایران را هدایت كردند و به این بن بست كشاندند باید پاسخگوی عملكردشان باشند.علی خطیر معاون سابق باشگاه استقلال و معاون سابق دبیركل فدراسیون فوتبال در گفتگو با ایسنا، درباره تغییر اساسنامه و به رسمیت نشناختن انتخابات فدراسیون فوتبال توسط فیفا اظهار داشت: باید بگونه ای پیش برویم كه نتیجه بگیریم. در نامه فیفا به بند ۱۴ و ۱۵ اساسنامه این نهاد اشاره شده است. فیفا به فدراسیون فوتبال ایران تذكر می دهد كه اساسنامه شما متناسب با اساسنامه ما نیست و با اشاره به بند ۱۵ اساسنامه فیفا می گوید كه تمام ایرادات اعلام شده در سال ۲۰۱۷ و ارسال اساسنامه توسط فدراسیون فوتبال به فیفا هنوز پابرجا می باشد. من در آن زمان معاون دبیركل بودم كه نامه فیفا ارسال شد.

وی افزود: فیفا حتی این فرصت را هم به فدراسیون داده است كه چند كارشناس را مامور كند تا در ماه آگوست به ایران بیایند و اساسنامه مد نظر فیفا را اصلاح كنند. این نهاد بین المللی واژه به واژه اساسنامه ما را بررسی كرد و حتی نسخه اول آن در سال ۲۰۱۸ فرستاده شد اما پیگیری صورت نگرفت. در ماده ۱۵ اساسنامه فیفا یك سری اصول مثل مستقل بودن اركان قضایی فدراسیون، تقسیم قدرت و مسئولیت در ساختار فدراسیون، شفافیت مالی و چند مورد دیگر آمده است كه اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران باید آنها را دارا باشد. نامه آخر فیفا می گوید اگر یكی از مواد زیر را رعایت نكنید. امكان دارد فیفا شما را تعلیق كند و یا حتی به رسمیت نشناسد. حتی در این نامه به بند ۱۹ اساسنامه فیفا اشاره شده است كه در آن آمده شخص ثالث (دولت و یا وزارت ورزش و جوانان) نباید در كارهای فدراسیون اثرگذار باشند. فدراسیون باید مستقل باشد و بدون دخالت كسی چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم اداره شود. در حالیكه در اساسنامه فدراسیون فوتبال ما این نكته وجود دارد كه دولتی ها می توانند رای بدهند و عضو مجمع باشند. این تذكر قبلا هم به فدراسیون فوتبال داده شده بود اما آنها به خاطر مصلحتی كه می دانستند و یا ترس از قطع بودجه توسط وزارت ورزش، پاسخ درستی به فیفا ندارند اما حالا فیفا محكم ایستاده است و می گوید اگر انتخابات با این شرایط برگزار گردد ما آنرا به رسمیت نمی شناسم.

وی افزود: فدراسیون در تاریخ ۹ فوریه به فیفا نامه زده بود كه می خواهیم انتخابات را برگزار نماییم اما فیفا اتفاقات پیش از این نامه را به آنها خاطرنشان كرد و اعلام نمود شما دو سال وقت تلف كردید و به بهانه اصلاح اساسنامه جواب نامه های ما را ندادید. ما حتی ۳۰ آگوست برای شما نماینده فرستادیم و پنج بار هم نامه زدیم. حالا كه می خواهید با این شرایط انتخابات برگزار كنید مخالف آن هستیم. اول باید اساسنامه را اصلاح و در یك مجمع فوری تصویب نماییم. در این راستا فیفا می گوید كه فدراسیون باید برنامه و نقشه راه منظمی به این نهاد ارسال نماید كه مثلا چه زمانی اساسنامه و آیین نامه را تغییر می دهد، آنرا در مجمع فوری تصویب می كند. چه زمانی برای اعلام حضور كاندیدا برای ثبت نام در انتخابات مشخص می كند و حتی چه زمانی انتخابات را برگزار می نماید.

خطیر اضافه كرد: دوستان در وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال می خواهند انتخابات هر چه زودتر برگزار گردد تا بتوانند اهداف مدنظرشان را پیش ببرند و گزینه های انتخابی خویش را بر مسند قدرت بنشانند. آقای تاج حتی جواب پنج نامه فیفا را هم نداد تا اصلاح اساسنامه را به دور دوم حضور خود در فدراسیون بكشاند. حالا بین وزارت و فدراسیون تنشی پنهان اتفاق افتاده است. وزارت ورزش باید از افرادی آگاه در این عرصه استفاده نماید تا عملكرد وزارت ورزش در این عرصه، دخالت دولت در فوتبال محسوب نگردد.

معاون سابق دبیركل فدراسیون فوتبال درباره دخالت دولت در این ورزش به علت تأمین بودجه فوتبال اظهار داشت: ماده ۱۹ اساسنامه فیفا صراحتا می گوید كه دولت حق دخالت در فوتبال را ندارد ولو اینكه بخواهد به آن پول دهد و یا حتی اسپانسر آن باشد. ما این مورد را قبول كردیم و دولت هم باید قبول كند كه فدراسیون فوتبال یك نهاد عمومی مستقل است و شامل قوانین كشور می شود اما شامل دخالت های وزارت ورزش نمی گردد. رئیس فدراسیون فوتبال كارمند وزارت ورزش نیست.

خطیر خاطرنشان كرد: ما در فوتبال به بن بستی رسیدیم كه باید بتوانیم از آن خارج شویم. تنها راه خروج، تعامل و همكاری است. اعتقاد دارم تمام آدم هایی كه چهار سال این فوتبال را هدایت كردند و به این بن بست كشاندند باید پاسخگوی عملكردشان باشند و از آنها توضیح بخواهیم، هرچند با وضعیت حاد كنونی، باید تعامل و گذشت داشته باشیم تا مشكلی برای فوتبال پیش نیاید. وزارت ورزش بعنوان متولی ورزش باید گذشت كند. دوستان محترم در فدراسیون فوتبال گذشت كنند و به علت بازنشستگی كنار بروند تا به قانون كشور احترام بگذارند. این فوتبال به آدمی از بدنه خودش نیاز دارد تا خانواده فوتبال روی آن اجماع داشته باشند. اجماع روی فردی كه به منافع فوتبال اعتقاد داشته باشد و برای فوتبال قدم بردارد.

معاون سابق باشگاه استقلال در انتها خاطرنشان كرد: آقایان فدراسیون شما هشت سال در راس كار بودید و نتوانستید اتفاق مثبتی را رقم بزنید. راه را برای نخبگان و جوانان با انگیزه باز كنید. اساسنامه باید اصلاح گردد تا راه برای گردش نخبگان در فوتبال باز شود.
1398/12/20
18:15:45
5.0 / 5
3806
تگهای خبر: باشگاه , برنامه , تیم , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری