كروات هایی كه به برانكو می نازند

كروات هایی كه به برانكو می نازند

بازی فوتبال: بررسی كارنامه ۱۳ مربی اهل كرواسی در فوتبال ایران ما را به ۱۲ جام قهرمانی و ۲ صعود به جام جهانی می رساند؛ هرچند كه ۷ افتخار مهم با ایوانكوویچ بوده است.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند نوشت: «از دهه ۷۰ بود كه پای مربیان كروات به فوتبال ایران باز شد. عملكرد نسبتا قابل قبول آنها موجب شد سیر ورود مربیان بلوك شرق به ایران چندبرابر شود؛ تا جایی كه بسیاری از تیم های لیگ برتری هم برای این كه موفقیتی كسب كنند، سراغ مربیانی از كشور كرواسی رفتند. نایب قهرمانی كرواسی با یك مربی بومی در جام جهانی ۲۰۱۸ مهر تأییدی بر شایستگی مربیان این كشور بود؛ اتفاقی كه البته در جام جهانی ۱۹۹۸ نیز با هدایت بلاژویچ و برانكو برای كروات ها بعنوان یك شگفتی ساز و تیم سوم جام رقم خورد. حالا كه برای چندمین بار فدراسیون فوتبال ایران برای هدایت تیم ملی به مربیان كروات اعتماد كرده، بد نیست نگاهی به كارنامه مربیانی بیندازیم كه در دو، سه دهه اخیر از كشور كرواسی وارد ایران شدند و در تیم های مختلف مربیگری كردند؛ مربیانی كه تعدادشان فعلا روی عدد ۱۳ متوقف شده است.

استانكو پوكله پوویچ؛ دوران درخشان در پرسپولیس

این مربی باتجربه كروات كه حالا دیگر به حیات خود اختتام داده، نخستین مربی از كشور كرواسی بود كه سابقه كار در تیم ملی ایران و باشگاه پرسپولیس را دارد. حضور او روی نیمكت تیم ملی خیلی كوتاه بود و در چهار دیداری كه استانكو هدایت ایران را بر عهده داشت، یك برد، دو تساوی و یك باخت به دست آمد. با این وجود اوج كار این مربی كروات در پرسپولیس بود كه دو قهرمانی را با سرخ ها در لیگ آزادگان در دهه۷۰ كسب كرد؛ بااینكه چند هفته پیش از دومین قهرمانی جای خودرا به حمید درخشان داد.

تومیسلاو ایویچ؛ خاطره تلخ بازی با رم

هنوز هم ماجرای بركناری او پس از شكست عجیب به تیم رم ایتالیا حرف و حدیث های زیادی را به همراه دارد. از ایویچ با وجود حضور كوتاه مدت روی نیمكت تیم ملی ایران همواره به نیكی یاد می شود.

میروسلاو بلاژویچ؛ خاطرات تلخ بحرین و ایرلند

بعد از كسب یك نتیجه تاریخی در تیم ملی كرواسی و قرارگرفتن در رده سوم جام جهانی ۱۹۹۸ میروسلاو بلاژویچ به استخدام فدراسیون فوتبال ایران درآمد. به اعتقاد بسیاری از كارشناسان، تیم تحت هدایت بلاژویچ یكی از بهترین تیم های تاریخ فوتبال ایران با حضور بازیكنانی همچون علی دایی، علی كریمی، مهدی مهدوی كیا، خداداد عزیزی، كریم باقری و... بود كه همگی در اوج قرار داشتند. با این وجود بلاژویچ به سبب آن باخت های كذایی برابر بحرین و ایرلند نتوانست تیم ملی ایران را راهی جام جهانی ۲۰۰۲ كند و با خاطرات تلخی، تهران را ترك كرد. چند سال بعد این مربی كه لقب چیرو را هم یدك می كشید، بعنوان سرمربی مس كرمان به ایران بازگشت كه این دفعه هم نتایج او ضعیف بود و بركنار شد.

برانكو ایوانكوویچ؛ پرافتخارترین

بعد از جدایی چیرو از تیم ملی، برانكو ایوانكوویچ، دستیار او هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفت. برانكو در ابتدا با تیم امید ایران در بازی های آسیایی ۲۰۰۲ یك قهرمانی شیرین را كسب نمود و تجربه بعدی او حضور در جام ملت های ۲۰۰۴ بود كه در آنجا نیز تیمش با نمایشی قابل قبول به مقام سوم دست پیدا كرد. ماموریت بعدی برانكو هدایت تیم ملی ایران در راه صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ بود. این دفعه هم این مربی كروات سربلند از آزمایش بزرگ بیرون آمد و تیم ملی یك بازی مانده به انتها مرحله مقدماتی بلیت آلمان را برای خودش رزرو كرد. البته كه برانكو اختتام خوشی در تیم ملی نداشت و پس از كسب یك امتیاز از سه بازی مرحله گروهی جام جهانی، دیگر به ایران بازنگشت. پس از گذشت كمتر از ۱۰ سال برانكو، این دفعه در قامت سرمربی پرسپولیس وارد تهران شد. اوایل حضور او وضع بحرانی بود و حتی كار به جایی رسید كه زمزمه های بركناری اش شنیده می شد. در همان روزهای سخت، برانكو و تیمش استارت یك دوران طلایی را زدند؛ دورانی كه در آن فصل به نایب قهرمانی و در سه فصل بعدی به قهرمانی در لیگ برتر ایران انجامید. نخستین راهیابی پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا نیز با هدایت برانكو بود؛ بااینكه به قهرمانی ختم نشد. برانكو در مقطعی خودش را بهترین مربی كروات تاریخ فوتبال ایران نامید؛ ادعایی كه البته باتوجه به فتح ۶ جام (۳ قهرمانی در لیگ، یك قهرمانی در جام حذفی و ۲ قهرمانی در سوپرجام) كاملا درست بشمار می رود.

وینگو بگوویچ؛ ۲ دهه ماندگاری

حالا دیگر با قاطعیت می توان وینگو بگوویچ را باسابقه ترین مربی كروات فوتبال ایران نامید. وینگو پیش از سال ۲۰۰۰ هدایت فولاد را بر عهده گرفت، با حضور روی نیمكت پرسپولیس چهره شد و حالا نزدیك به ۲۰ سال است كه در لیگ برتر و لیگ دسته اول فوتبال ایران فعالیت می كند. البته در این میان وی در مقطعی هدایت تیم فوتبال امید ایران را هم بر عهده داشت. شاید بزرگ ترین دستاورد بگوویچ در فوتبال ایران را بتوان لیگ برتری كردن گل گهر سیرجان دانست.

ملادن فرانچیچ؛ قهرمانی با فولاد

حضور دوساله ملادن فرانچیچ در لیگ ایران بعنوان سرمربی فولاد با قهرمانی وی در لیگ ۸۳-۸۴ همراه شد. فرانچیچ نخستین مربی خارجی در لیگ برتر بود كه توانست قهرمانی را تجربه كند. او با توجه به این موفقیت، دیگر هیچ وقت به ایران بازنگشت.

لوكا بوناچیچ؛ پركار اما نه چندان موفق

یكی دیگر از مربیان پركار و باسابقه كروات در فوتبال ایران لوكا بوناچیچ است. او برای نخستین بار هدایت فولاد را در سال ۲۰۰۳ بر عهده گرفت و پس از آن در تیم های مختلفی همچون استقلال اهواز، سپاهان، مس كرمان، ذوب آهن و گسترش فولاد كارش را پیش برد. شاید بهترین دوران لوكا در مس كرمان بود كه در لیگ قهرمانان توانست به دور دوم راه یابد.

زلاتكو، نیكولیچ و میاچ؛ حضور بی اثر

شاید برخی یادشان نباشد كه زلاتكو ایوانكوویچ، برادر برانكو دورانی خودش بعنوان سرمربی تیم برق شیراز در فوتبال ایران فعالیت می كرد و اصلا هم موفق نبود. البته او بعدا همراه با برادرش روی نیمكت پرسپولیس نشست. نناد نیكولیچ در دورانی كه باشگاه فولاد علاقه زیادی به كار با مربیان كروات داشت، در چند مقطع هدایت این تیم را برعهده گرفت. این مربی كروات كه حضور در تیم فوتبال جوانان و امید ایران را هم در كارنامه دارد، را نمی توان جزو مربیان موفق وارداتی به ایران دانست. ژلكو میاچ هم كه در چند مقطع بعنوان دستیار علی دایی در تیم های مختلف ازجمله پرسپولیس در ایران حاضر شد، یك دوره هم هدایت راه آهن را برعهده گرفت.

زلاتكو كرانچار؛ ناكام در پرسپولیس، موفق در سپاهان

ورود كرانچار به فوتبال ایران با پرسپولیس و كاملا پرحاشیه بود. این مربی كه زندگی شخصی اش هم سوژه برخی رسانه ها شده بود، پس از مدت كوتاهی از هدایت سرخپوشان كنار رفت اما در سپاهان توانست یك قهرمانی در لیگ و یك قهرمانی در جام حذفی را به نام خود ثبت كند. كرانچار البته در سال های اخیر هدایت تیم امید را هم بر عهده گرفت، اما به شكل عجیبی كنار گذاشته شد.

ایگور استیماچ؛ پرسروصدا و ناموفق

با این كه استیماچ قرار بود در ابتدا سرمربیگری تیم استقلال را بر عهده بگیرد، اما پس از حضور در تهران این پروژه كنسل شد؛ در نهایت او را روی نیمكت سرمربیگری سپاهان دیدیم. این حضور كاملا پرسروصدا بود، اما در نهایت با نتایج ضعیفی همراه شد تا استیماچ خیلی زود ایران را ترك كند.

دراگان اسكوچیچ؛ از ملوان تا تیم ملی

وقتی دراگان اسكوچیچ هدایت ملوان انزلی را برعهده گرفت و یكی از بهترین نتایج این تیم در تاریخ لیگ را كسب نمود، شاید كسی فكر نمی كرد او به آرزویش كه نشستن روی نیمكت تیم ملی بود، برسد. دراگان در سال های اخیر هدایت تیم هایی همچون فولاد، خونه به خونه و نفت آبادان را هم در اختیار داشته و حالا جدیدترین سرمربی تیم ملی ایران و پنجمین كروات تاریخ نیمكت تیم ملی بشمار می رود.

منبع:

1398/11/24
00:55:08
5.0 / 5
4520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری