گفت وگوی بازی فوتبال با مدیر موفق فدراسیون فوتبال

شهریاری: اگر مرد بودم بیشتر دیده می شدم

شهریاری: اگر مرد بودم بیشتر دیده می شدم

بازی فوتبال: فدراسیون فوتبال ایران شاید - آن طور كه رئیس پیشینش همیشه می گفت - 5 ستاره نباشد اما با قاطعیت می توان یك ستاره درخشان را در آن دید؛ فوتبال ساحلی با ملی پوشان توانا و غیرتمندش، با سختی ها و افتخاراتش، با تلاش و پشتكار فراوانش و البته با مدیر سخت كوش و موفقش.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، بیشتر علاقه مندان به رشته فوتبال ساحلی در ایران احیانا این رشته را بیشتر با قیچی برگردان های محمد احمدزاده و شیرجه های پیمان حسینی می شناسند و خیلی ها نمی دانند پشت موفقیت های ایران در این رشته یك زن موفق وجود دارد. پریا شهریاری كه ۱۷ سال است كه در فدراسیون فوتبال حضور دارد، از یك كارمند ساده به مدیری موفق تبدیل گشته كه نهادهایی مثل AFC و FIFA برای نظارت مسابقات بین المللی روی او حساب ویژه ای باز می كنند. او كارشناسی ارشد مدیریت ورزش دارد و بعنوان نخستین زن در تاریخ، ناظر مسابقات جام جهانی فوتبال ساحلی بوده است.

او یك مدیر موفق است اما هنوز هم به آینده نگاه می كند و قصد ندارد مسیر پیشرفت را به این زودی ها ترك كند. به فدراسیون فوتبال رفتیم تا با او درباره مسائل مختلف این رشته، تیم ملی و خودش صحبت نماییم.

* خیلی ها نمی دانند پشت موفقیت رشته فوتبال ساحلی در ایران یك زن قرار گرفته است. این شما را ناراحت نمی كند؟

سال ۸۸ مسئولیت فوتبال ساحالی بانوان به من واگذار شد و سال ۹۱ بعنوان مسئول كمیته فوتبال ساحلی در بخش آقایان انتخاب شدم و كارم را از آن زمان آغاز كردم. افرادی كه پیش از من حضور داشتند زحمات بسیار زیادی كشیدند. اگر فوتبال ساحلی ما به این شرایط رسیده، اساسا از ابتدا زحماتی برای این رشته كشیده شده است. زمانی كه ما به این رشته وارد شدیم كوشیدیم برنامه ریزی دقیقی داشته باشیم. یعنی یك برنامه ریزی كوتاه و میان مدت. در آن زمان آقای اوكتاویو بعنوان سرمربی آغاز به كار كرده بود. ایشان هم زحمت بسیار زیادی برای فوتبال ساحلی ایران كشیدند. كاری كه ما برای فوتبال ساحلی كردیم ایجاد یك نظم و انضباط بود و طبق برنامه كادر فنی تیم ملی عمل می كردیم. مهم ترین چیزی كه من در بحث مدیریت اعتقاد دارم به دور بودن از حاشیه ها و ایجاد یك محیط امن و آرام برای كادر و بازیكنان تیم ملی بود كه خوشبختانه طی این سال ها تمام تمركز تیم روی مسائل فنی بود و آرامش در تیم ملی وجود داشت. در این رشته از نظر مالی شرایط خوبی وجود نداشت و الان بهتر شده است. باشگاه های فوتبال ساحلی همراه ما بودند و همه این موارد موجب شد كه این رشته به موفقیت برسد.

* فكر می كردید با آمدن اوكتاویو تیم ملی چنین نتایجی بگیرد؟

آقای اوكتاویو مربی بزرگی است. ما به مدت هشت سال او را بعنوان سرمربی در تیم ملی حفظ كردیم. در زمان حضور ایشان مقام های مختلفی به دست آمد كه می شود به قهرمانی در بازی های بین قاره ای و آسیایی و جایگاه خوب تیم ملی در جام جهانی اشاره نمود. كار مهم دیگری كه انجام دادیم آقای عباس هاشم پور را كه الان بعنوان سرمربی در تیم ملی فعالیت می كند، به مدت هشت سال بعنوان دستیار در كنار اوكتاویو قرار دادیم. ما می دانستیم آقای اوكتاویو روزی ایران را ترك می كند و ما هاشم پور را كنار ایشان گذاشتیم تا آموزش های لازم را ببیند و خوشبختانه الان بعنوان یك سرمربی موفق در تیم ملی حضور دارد.

* اوكتاویو خیلی ناگهانی تیم ملی را ترك كرد. چرا؟

او فروردین ۹۸ پس از بازی های آسیایی به ایران برگشت و كارش را مجدداً شروع كرد و پس از یك ماه حضور در ایران، درخواست جلسه فوری كرد. وی گفت به سبب مشكلاتی كه برای خانواده اش به وجود آمده قصد ترك ایران را دارد و نمی تواند تیم ملی را همراهی كند. همان موقع جلسه كمیته فنی سریعا انجام شد و با درخواست آقای اوكتاویو موافقت كردیم.

* درباره صعود نكردن تیم ملی به جام جهانی خیلی ها صحبت كرده اند. شما بگویید چرا این اتفاق افتاد؟

برنامه ریزی یك طرف قضیه است و با اهمیت تر از آن اجرای آن است. در آن مقطع زمانی متاسفانه برنامه های تیم ملی دقیقا اجرا نشد و ما ضربه اش را خوردیم و تیم ملی به جام جهانی نرفت. در آن مقطع لیگ ما تعطیل بود و بازیكنان در جریان مسابقات نبودند. همین سوژه و همین طور اجرا نشدن برنامه ها موجب شد تیم ملی آماده سازی خوبی برای مسابقات آسیایی نداشته باشد و نتواند به جام جهانی صعود كند. فوتبال ساحلی هم در آسیا و هم در سطح جهان به سرعت در حال پیشرفت است. شما می بینید تیم هایی مثل ژاپن، عمان و امارات در مسابقات آسیایی خوش درخشیدند. گرچه فوتبال ساحلی ایران الان در كل دنیا جزو تیم های برتر است اما اجرا نشدن برنامه های آماده سازی موجب می شود از تیم های دیگر جا بمانیم و نتوانیم درخشش داشته باشیم. دیدیم كه در مسابقات بین قاره ای و بازی های جهانی ساحلی كه مقام های بسیار خوبی را كسب كردیم، به سبب اردوی آماده سازی مناسبی بود كه كه فدراسیون تدارك دید و موجب شد تیم ملی در بازی های جهانی به مقام سوم و در جام بین قاره ای مقام قهرمانی را بین ابر قدرت های دنیا كسب كند.

عباس هاشم پور را كه الان بعنوان سرمربی در تیم ملی فعالیت می كند، به مدت هشت سال بعنوان دستیار در كنار اوكتاویو قرار دادیم. ما می دانستیم آقای اوكتاویو روزی ایران را ترك می كند و ما هاشم پور را كنار ایشان گذاشتیم تا آموزش های لازم را ببیند و خوشبختانه الان بعنوان یك سرمربی موفق در تیم ملی حضور دارد.

* لیگ ایران چه شرایطی دارد؟

من به لیگ خیلی اعتقاد دارم چون همیشه تجربه نشان داده در مسابقاتی كه بلافاصله پس از اتمام لیگ داشتیم، تیم ملی نتایج بسیار خوبی كسب كرده است. بازیكنان شش ماه درگیر برگزاری مسابقات هستند و این موجب آماده سازی می شود. همین طور در طول برگزاری لیگ، اردوهای تیم ملی موجب می شود تیم به هماهنگی خوبی برسد. لیگ فوتبال ساحلی ایران تنها لیگی است كه در دنیا به صورت رفت و برگشت انجام می شود. نمی گویم لیگ بسیار پویا و حرفه ای داریم، نه چون هنوز نیاز به كار داریم و سرمایه گذاری بیشتری باید صورت گیرد. باشگاه های قوی مثل استقلال و پرسپولیس و دیگر باشگاه ها اگر وارد این رشته شوند موجب بهتر شدن لیگ فوتبال ساحلی شود. یكی از دلایلی كه برگزاری لیگ فوتبال ساحلی را به سازمان لیگ واگذار كردیم این بود كه بتوانند باشگاه های فوتبالی را وارد فوتبال ساحلی كنند. ما به جایی رسیدیم كه احساس كردیم این لیگ نیاز دارد پویاتر شود. پیشنهاد دادیم كه لیگ توسط یك سازمان تخصصی اجرا شود. سازمان لیگ هم زحمات بسیار زیادی می كشد و خیلی منظم لیگ را برگزار می نماید.

* وضعیت مالی تیم های لیگ چگونه است؟

این نیاز وجود دارد كه اسپانسر وارد لیگ فوتبال ساحلی شود. اگر بخواهیم اسپانسر بیاوریم باید پخش تلویزیونی داشته باشیم. یكی از نقاط ضعف لیگ ما پخش نشدن مسابقات لیگ به صورت زنده است. مسابقات بین قاره ای به صورت زنده از شبكه سه پخش و موجب رشد و توسعه این رشته شد. الان مردم ما این رشته را بیشتر از قبل می شناسند. پس پخش مسابقات خیلی تاثیر دارد. امیدوارم تدابیری اندیشیده شود تا مسابقات لیگ به صورت زنده پخش شود. اگر این اتفاق بیفتد اساسا اسپانسرها وارد می شوند و موجب ارتقا لیگ می شود.* آیا با صدا و سیما برای پخش مسابقات رایزنی شده است؟

در گذشته، لیگ شرایط نا به سامانی داشت. ما در ابتدا تمركزمان را روی استانداردسازی ورزشگاه ها گذاشتیم. یعنی سیستم مجوزدهی به باشگاه ها را حدود هفت سال پیش وارد فوتبال ساحلی كردیم. توپ استاندارد فوتبال ساحلی در لیگ ما وجود نداشت. ما واقعا از صفر كار را شروع كردیم و خیلی سخت بود. تیم ها با توپ فوتبال بازی می كردند. پس از این استانداردهایی را برای ورزشگاه ها تدوین كردیم. یكی از موارد خیلی مهمی كه انجام شد نصب پروژكتور در ورزشگاه ها بود. در سال های گذشته فوتبال ساحلی در فصل گرما برگزار می شد و این كیفیت مسابقات را پایین آورده بود اما پس از آن بازی ها در شب انجام شد و سطح لیگ ارتقا یافت. زمانی رسید كه ما احساس كردیم باید لیگ را به یك سازمان تخصصی واگذار نماییم. كارهای بسیار بزرگی انجام شد زمانی كه ما لیگ را برگزار می كردیم شبكه ورزش حداقل پنج بازی لیگ را در هر فصل به صورت زنده پخش می كرد كه باید تشكر كنم. در آن زمان آقای شیعه خیلی با كمیته فوتبال ساحلی همكاری داشت و همین پخش مسابقات خیلی به ارتقا لیگ كمك كرد. در این دو سال با عنایت به اینكه برگزاری مسابقات به سازمان لیگ واگذار شده، همكاران ما در این سازمان زحمت می كشند تا لیگ را جذاب تر كنند. همین طور با تیم ملی خیلی همكاری دارند كه برنامه های لیگ طبق برنامه های تیم ملی تدوین شود. این همكاری وجود دارد اما مقرر است جلساتی با سازمان لیگ داشته باشیم و پیشنهاداتی بدهیم تا لیگ جذاب تر شود. امیدوارم این اتفاق رخ دهد.

* برای میزبانی مسابقات بین المللی برنامه ای دارید؟

ما چند سال میزبان مسابقات بین المللی پرشین كاپ و یوروآسیا بودیم. این ها اتفاقات خوبی بود كه تیم های قدرتمندی وارد ایران شدند. مثل اسپانیا، ایتالیا و اوكراین و... خود مسئولان سازمان جهانی فوتبال ساحلی پیش از اینكه به ایران بیایند ذهنیت خوبی نسبت به ایران نداشتند. وقتی شرایط ایران را دیدند ذهنیت شان تغییر نمود. همین الان هم از ما درخواست می كنند كه این مسابقات را باردیگر برگزار نماییم. شرایط اقتصادی موجب شد برگزاری این مسابقات متوقف شود. یكی از اهداف فدراسیون میزبانی مسابقات آسیایی است كه امیدوارم بتوانیم میزبان مسابقات آسیایی باشیم.

احساس می كنم اگر یك مرد بودم می توانستم خیلی پیشرفت كنم و بعنوان یك زن آنقدر نتوانستم دیده شوم. این جا تفاوت ها بین مرد و زن به چشم می خورد. احساس می كنم با این سوابق اگر یك مرد بودم اساسا بیشتر دیده می شدم.

* وضعیت بانوان در این رشته به چه صورت است؟

سال ۸۸ بود كه فوتبال ساحلی بانوان را راه اندازی كردیم. متاسفانه هر سال قول هایی از جانب AFC و فیفا داده می شود كه می خواهند فوتبال ساحلی بانوان را راه اندازی كنند. تا الان این رشته توسط AFC و فیفا اتفاق نیفته است. سازمان جهانی فوتبال ساحلی به صورت تورنمنتی مسابقاتی را برگزار می نماید اما ما منتظر راه اندازی این رشته از جانب AFC و فیفا هستیم. امیدواریم یك روز این اتفاق بیفتد چون در بخش بانوان پتانسیل خوبی داریم و هر سال لیگ ما بدون هیچ دستاوردی برگزار می گردد چون انگیزه قهرمان لیگ این است كه بتواند در مسابقات رسمی شركت نماید.

* چرا ملی پوشان ما خیلی مواقع به خاطر نگرفتن پاداش هایشان ناراحت هستند؟

فدراسیون فوتبال ۱۸ تیم ملی دارد. اگر عادلانه نگاه نماییم اجرای برنامه ها، حضور در اردوهای خارجی، همیشه هزینه بر هستند. امسال به سبب شرایط مالی ناشی از تحریم ها، شرایط اقتصادی كشور به این صورت است. فدراسیون فوتبال هم جدا از این بخش نیست و مشكلات مالی وجود داشته است ولی خوشبختانه امسال كه تیم ملی فوتبال ساحلی توانست موفق شود تمام برنامه های ما از جانب فدراسیون فوتبال اجرایی شد. ما اردوهای خوبی را هم در داخل و هم خارج از كشور داشتیم كه موجب موفقیت تیم ملی شد. شانسی كه ما داریم این بود كه آقای تاج خیلی به فوتبال ساحلی علاقمند بودند و خودشان شخصا این رشته را دنبال می كردند و اهتمام می كردند در بیشتر مسابقات ما حضور داشته باشند. ایشان در طول مسابقات جهانی و همین طور در طول مسابقات بین قاره ای و بازی های جهانی پاداش هایی را به تیم ملی اهدا می كرد و همین موجب می شد كه تیم ملی انگیزه پیدا كند. مقداری پاداش معوقه وجود دارد اما در كوران مسابقات قسمتی از پاداش ها پرداخت گردید كه جا دارد از آقای تاج تشكر كنم.* گفته بودید پس از اتمام دوران تحصیل وارد فدراسیون شدید. آن زمان به فوتبال علاقه داشتید؟

مادر من نقشه كش ساختمان بود و همیشه میز كارش در منزل و در حال نقشه كشی بود. این حس در من به وجود آمده بود كه اولویت من پس از اتمام دوران تحصیل، پیدا كردن كار است. خوشبختانه این اتفاق برای من افتاد. تحصیلات دانشگاهی ام را در زمینه ورزش ادامه دادم و دارای لیسانس تربیت بدنی و فوق لیسانس مدیریت ورزشی هستم. كنار این ها زبان انگلیسی را تكمیل كردم. همین طور در دوره های مدیریت فیفا كه از كشورهای زیادی در آن حضور داشتند، شركت كردم و بین ۳۵ شركت كننده، نفر اول شدم و بعنوان مدرس رسمی مدیریت فوتبال فیفا انتخاب شدم. همین علاقه من موجب شد كه شبانه روز كار و تلاش كنم و متوقف نشوم. قوانین این رشته را به روز مطالعه می كردم و می كنم. همین طور در این سال ها توانستم بعنوان ناظر مسابقات بین المللی (فیفا ) هم انتخاب شوم.

* آیا برای رسیدن به جایگاه های بالاتر آینده نگری می كنید؟ چه مشكلاتی در این رابطه داشتید و دارید؟

با توجه به اینكه توانستیم همراه با گروهی كه كنارم بودند یك رشته كم نام و نشان را به این جا برسانیم، احساس می كنم اگر یك مرد بودم می توانستم خیلی پیشرفت كنم و بعنوان یك زن آنقدر نتوانستم دیده شوم. این جا تفاوت ها بین مرد و زن به چشم می خورد. خوشبختانه در بخش های بین لمللی AFC و فیفا دیده شدم. من در AFC شش سال بعنوان ناظر مسابقات فعالیت داشتم و مهم ترین رویدادهای این نهاد به من ابلاغ گردید و ناظر برگزاری مسابقات AFC بودم كه مهم ترینش فینال مسابقات جام ملت های فوتبال بانوان، زیر ۱۶ سال و زیر ۱۹ سال فوتبال آسیا و در مسابقات داخل سالن تركمنستان در بخش آقایان و خانم ها مسئول برگزاری مسابقات فوتسال بودم. همین طور در مسابقات آسیایی جاكارتا بعنوان هماهنگ كننده كلی مسابقات فوتبال فعالیت كردم. دو سال هم است كه با فیفا همكاری می كنم و آن جا هم بعنوان ناظر برگزاری مسابقات المپیك جهانی فوتسال در آرژانتین حضور داشتم و همین طور در جام جهانی فوتبال ساحلی كه بتازگی انجام شد ناظر برگزاری بودم. در داخل كشور مسئولان فدراسیون فوتبال من را دیدند و به من اعتماد كردند و من را مسئول یك رشته مردانه كردند. بسیاری از آقایان ممكنست ادعا كنند این فضا برای آن هاست. من در فدراسیون دیده شدم ولی احساس می كنم با این سوابق اگر یك مرد بودم اساسا بیشتر دیده می شدم. انسان ها با هدف زنده هستند و من هم اهداف بزرگی دارم. امیدوارم كه بموقع این اتفاق خوب برای من بیفتد و بتوانم به فوتبال كشور بیشتر كمك كنم.

در دوره های مدیریت فیفا كه از كشورهای زیادی در آن حضور داشتند، شركت كردم و من بین ۳۵ شركت كننده، نفر اول شدم و بعنوان مدرس رسمی مدیریت فوتبال فیفا انتخاب شدم. همین علاقه من موجب شد كه شبانه روز كار و تلاش كنم و متوقف نشوم.

* معاون امور اجرایی دبیركل فدراسیون فوتبال، به حضور در دیگر پست های مدیریتی فدراسیون هم فكر می كند؟

به هر حال همیشه پیشرفت لازم است و شاید در زمان مناسب و در صورتیكه شرایط و اختیارات لازم برقرار باشد، همانطور كه در بخش مدیریت چندین ساله ام در فوتبال ساحلی رخ داد، این اتفاق هم دور از نظر نخواهد بود.

* از تجربه تان در مسابقات جام جهانی بعنوان ناظر مسابقات بگویید.

این افتخار نصیب من شد. هدف نهایی هر ناظر این است كه بتواند به جام جهانی برود. زمانی كه این ابلاغ را از جانب فیفا دریافت كردم، آن هم مسابقاتی كه عاشقانه در این سال ها برایش زحمت كشیدم، خیلی خوشحال شدم. از طرفی هم ناراحت بودم كه چرا ایران در این مسابقات حضور ندارد ولی این افتخار نصیب من شد و طبق اعلام فیفا نخستین زنی بودم كه به مسابقات جام جهانی فوتبال ساحلی دعوت شدم. ناظران دیگری هم در این مسابقات حضور داشتند كه از بین آنان، بنده بعنوان ناظر فینال مسابقات انتخاب شدم. احساس می كنم بالاتر از اینكه اسم خودم مطرح باشد اسم ایران در دنیا عنوان شد كه یك زن ایرانی توانست به فینال این مسابقات راه پیدا كند.* یكی از مشكلاتی كه ملی پوشان در این سال ها داشتند بحث كار بود. برخی از آنها در مقاطعی در برخی از ادارات استخدام شدند اما آن هم دوام نداشت. فكری برای حل این مشكل كرده اید؟

ما از مسابقات جهانی و بازی های بین قاره ای كه برگشتیم مكاتباتی را با آقای صالحی امیری، رئیس محترم كمیته ملی المپیك و آقای سلطانی فر، وزیر محترم ورزش و جوانان داشتیم. خوشبختانه آقای صالحی امیری خودشان در قطر حضور داشتند و مسابقات را از نزدیك دیدند و خیلی به این رشته علاقمند شدند. غیرت و تعصبی كه بازیكنان در زمین نشان دادند موجب شد آقای صالحی امیری خیلی جذب این رشته شود. در همان قطر جلساتی را با ایشان به همراه بازیكنان داشتیم. بازیكنان دغدغه هایشان را اعلام نمودند و قرار شد پس از مسابقات به این مشكلات رسیدگی شود. ما مكاتباتی را با این دو مقام داشتیم و از آنها درخواست كردیم كه سه مشكل اصلی بازیكنان حل شود. یكی از اشكالات كه استفاده از قانون سرباز-قهرمان است، دومی معرفی به صندوق پشتیبانی از قهرمانان و سوم هم بحث استخدام بازیكنان در شهرهایشان است. مهم ترین خواسته بازیكنان پس از سال ها كار در تیم ملی این سه مورد است. قول هایی داده شده و آقای صالحی امیری این هفته مقرر است وقتی را به تیم ملی اختصاص بدهند و مستقیما به این مشكلات رسیدگی كنند. با آقای سلطانی فر هم مكاتباتی داشتیم و درخواست برگزاری یك جلسه با ایشان و ریاست محترم جمهوری كردیم. فكر می كنم این كمترین خواسته یك ورزشكار است كه در دوبی برابر بهترین تیم های دنیا - كه با بهترین امكانات حضور داشتند - با شایستگی در فینال برابر اسپانیا با یك نمایش زیبا قهرمان مسابقات بین قاره ای شد. ما بعنوان مسئول باید این دغدغه ملی پوشان را حل نماییم. مسابقات دیگری هم پیش رو داریم. در چشم به هم زدنی باید در اسفند ماه ۹۹ برای سهمیه جام جهانی بجنگیم. اگر الان این مشكلات حل نشود یك ملی ‍ پوش چه انگیزه ای دارد؟ هر چند سال هاست كه این مشكلات باقی است و بازیكنان وقتی به زمین رفتند با غیرت و تعصب جنگیدند و بهترین نتایج را گرفتند ولی پس از این همه سال الان زمان حل شدن این مشكلات است.

* حرف پایانی؟

خبرگزاری ایسنا یكی از رسانه هاییست كه در این چند سال نگاه حمایتی به فوتبال ساحلی داشته است. زمانی كه تعداد معدودی از خبرگزاری ها فوتبال ساحلی را پوشش می دادند، یادم است كه خبرگزاری ایسنا از همان ابتدا كوچك ترین اخبار این رشته را پوشش می داد. واقعا از شما به خاطر دید مثبت تان به فوتبال ساحلی تشكر می كنم. اساسا اخبار شما نیز یكی از دلایلی بود كه موجب شد مردم این رشته را بیشتر بشناسند و فوتبال ساحلی اگر الان مطرح است به خاطر زحمت هایی است كه تك تك شما می كشید.

منبع:

1398/10/13
12:10:47
5.0 / 5
4569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری