علی كفاشیان:

دعواهای من و كی روش ساختگی بود

دعواهای من و كی روش ساختگی بود

به گزارش بازی فوتبال رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با اشاره به اینكه مارك ویلموتس سرمربی بلژیكی تیم ملی آب زیركاه بود، اظهار داشت: با كاری كه مربیانی مثل استراماچونی كردند باید قدر كارلوس كی روش را بدانیم.به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، علی كفاشیان درباره استعفای مهدی تاج از ریاست فدراسیون فوتبال اظهار داشت: تاج آدم توانمندی بود و تجربه بالایی داشت. انتقادات همیشه هست ولی حدود ۲۰ سال تجربه پشت ایشان بود. ضمن اینكه اتفاقاتی كه می افتد شاید ۸۰ یا ۹۰ درصدش به فدراسیون مربوط نیست. وقتی من رئیس بودم درگیر بلیت فروشی برای لیگ بودیم تا الان كه این داستان ادامه دارد. این بحث ها یك صاحب ندارد. صاحب استادیوم یك نفر است، صاحب بلیت یك نفر دیگر. فدراسیون آخرین بخش است.
قرارداد كی روش را با یك حقوقدان چك كردیم
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره قرارداد مارك ویلموتس و فسخ این قرارداد، اظهار داشت: قرارداد ویلموتس را هم حتما بررسی كردند. زمانی كه می خواستیم قرارداد كی روش را امضا نماییم، غیر از اینكه خودمان بررسی كردیم، یك فرد حقوقی در قوه قضاییه قرارداد را نگاه كرد. یكسری موارد از دست فدراسیون خارج است. مثلا می گفتیم آقای كی روش پول شما را سر ماه می دهیم ولی حالا امكان حواله نبود. خارجی ها به پولشان خیلی حساس هستند.
دعوای من و كی روش دعوای زن و شوهری و گاهی ساختگی بود!
وی درباره درگیری هایش با كارلوس كی روش اشاره كرد: دعوای ما زن و شوهری بود! برخی از دعواها هم ساختگی بود! گاهی اوقات زورمان به ارگان بالاتر نمی رسید و با این دعواهای ساختگی پول می گرفتیم. عملكرد كی روش خوب بود و نازش خریدار داشت. گاهی اوقات این ناز یقه ما را هم می گرفت!
تغییر ویلموتس چیزی جز آزار به تیم ملی نیست
كفاشیان درباره بركناری مارك ویلموتس اشاره كرد: ویلموتس باید می ماند. تغییر مربیان جز آزار خوردن چیزی ندارد. یك مربی باید از اول تا آخر در ماموریتش باشد. ویلموتس اگر جام جهانی نمی رفت قراردادش فسخ می شد.
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینكه ویلموتس دو بازی شكست خورده بود و ملی پوشان از او حرف شنوی نداشتند، اشاره كرد: به هر حال او باید ادامه می داد.
به من هم می گفتند باید بروی
كفاشیان در واكنش به این جمله كه همواره برای تغییرات لجبازی كرده است، اظهار داشت: این اعتقاد من به مدیریت بود. یكی دو بار مربی عوض كردیم كه درست نبود. یك مربی یا مدیر باید ۴ سال بماند. به من هم می گفتند كه باید بروم. زمانی كه تیم امید نتیجه نمی گرفت از وزارت ورزش به می گفتند باید بروی ولی من در جواب می گفتم حالا كه شما می گویید، نمی روم!

موافق ماندن علی دایی بودم
وی درباره بركناری علی دایی از تیم ملی و اینكه آیا آن زمان هم مخالف بركناری این مربی بوده است؟ اظهار داشت: من موافق ماندن علی دایی بودم ولی در هیات رئیسه به این نتیجه رسیدیم كه به خاطر فضایی كه بوجود آمد، دایی برود. الان باتجربه شده ام و آن اوایل تجربه نداشتم. دایی باید می ماند و ادامه می داد.
رئیس جمهور علی دایی را بركنار نكرد
كفاشیان در پاسخ به این پرسش كه آیا بركناری علی دایی با دستور رئیس جمهور وقت (محمود احمدی نژاد) صورت گرفت؟ اشاره كرد: نه ما با رئیس جمهور جلسه ای نداشتیم. آن موقع سازمان تربیت بدنی بود كه جلسات آنجا برگزار می شد. هیات رئیسه تصمیم گرفت ولی نظر آنها هم مثبت بود!
مایلی كهن در سازمان تربیت بدنی سرمربی تیم ملی شد
وی درباره انتخاب محمد مایلی كهن بعنوان سرمربی تیم ملی در آن مقطع زمانی، تصریح كرد: جلسه ای با ریاست وقت سازمان تربیت بدنی داشتیم. آنجا بحث مربیان مختلفی شد و نهایتا با رای گیری به مایلی كهن رسیدیم. انتخاب مایلی كهن دستوری نبود. خود رئیس سازمان تربیت بدنی هم بود. علی آبادی به فوتبال علاقه داشت ولی اعمال نظر نمی كرد.
مایلی كهن تلفنی بركنار شد
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباب اینكه آیا برداشتن مایلی كهن هم نظر هیات رئیسه فدراسیون فوتبال بود؟ اظهار نمود: نه دیگر؛ آن را تلفنی گفتند بردارید!
كفاشیان درباره اینكه چرا شفاف نمی گوید چه كسی دستور بركناری مایلی كهن را داد؟ اظهار داشت: صحبت شد دیگر. آن موقع نظر بر این شد كه با این مسائل بهتر است مایلی كهن نباشد.
نمایندگان مجلس می خواستند بركنارم كنند اما پشیمان شدند
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینكه هر وزیر و رئیس سازمان تربیت بدنی به دنبال بركناری اش بوده اما وی مقاومت كرده است، اشاره كرد: خاصیت فوتبال همین است. یك زمانی در فدراسیون دو و میدانی بودم. به رئیس فدراسیون هاكی می گفتم چرا شما را عوض نمی كنند. آن بنده خدا هم در جواب اظهار داشت كه مسئولان اول سراغ فوتبال و دیگر فدراسیون ها می روند و تا به ما برسند، خودشان باید بروند. وقتی در فدراسیون فوتبال بودم آقای سعیدی می گفت باید من عوض شوم. یك روز گفت همه نمایندگان مجلس گفته اند كفاشیان باید عوض شود ولی بعدا پشیمان شدند چون سر انتخاب نفر بعد دعوایشان شد!
به فوتبال علاقه نداشتم
كفاشیان كه در برنامه «سلام بامداد بخیر» حاضر شده بود، درباره اینكه به فوتبال علاقه ای نداشته است، تصریح كرد: من فوتبال بازی كرده بودم ولی علاقه ای نداشتم. وقتی از دو و میدانی به سازمان تربیت بدنی آمدم، دیدم ۹۵ درصد ورزش ما فوتبال و بیشتر آن استقلال و پرسپولیس است. باید كاری می كردیم كه مردم دوست دارند.
پروین را می شناختم اما به او پاسخگو نبودم
«شما زمانی كه در كمیته ملی المپیك بودید در مصاحبه ای گفتید علی پروین را نمی شناسم. آیا واقعا او را نمی شناختید؟» كفاشیان در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: آن زمان معاون سازمان تربیت بدنی بودم. پروین را می شناختم. از این دیدگاه گفته بودم كه به او پاسخگو نیستم كه به مرجع بالاتر پاسخگو هستم. هنوز هم بسیاری از پیشكسوتان را نمی شناسم و حافظه ام در شناخت افراد ضعیف است.
كی روش از طرف دولت ها حمایت می شد
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش كه آیا برای بركناری كارلوس كی روش هم با او تماس گرفته می شد؟ اظهار داشت: بله چند بار تماس گرفتند كه كی روش نماند. كی روش از طرف دولت ها حمایت می شد. می گفتند طرفدار دارد و خوب است. ما هم فهمیده بودیم و دعوای ساختگی می كردیم.

گودرزی گفت كی روش برود؛ بالاتر از گودرزی كی روش را نگه داشت
كفاشیان در پاسخ به این پرسش كه كدام وزیر خواستار بركناری كی روش شده بود؟ اشاره كرد: یكبار زمان وزارت محمود گودرزی بود كه ایشان گفت كی روش باید برود. پیش از عید نوروز بود و ما هم تفاهم كردیم كه كی روش برود. قرار شد كی روش به مسافرت برود و پس از عید به ایران بیاید تا قراردادش را فسخ نماییم ولی وقتی برگشت باردیگر از وزارت ورزش گفتند كه بماند. این دستور را مقام بالاتر از گودرزی داده بود.
ناز كی روش خریدار داشت و ما را اذیت می كرد
وی درباره اینكه پیام های مردم در صفحات دولت و رئیس جمهور چقدر در ماندن كی روش اثر داشت، اشاره كرد: اساسا آنها هم اثر داشت. یكسری در دولت حامی ایشان بودند كه درست هم بود. كی روش مربی بهادار ای بود ولی ما را هم اذیت می كرد. او می دانست نازش خریدار دارد و ما را اذیت می كرد.
كفاشیان درباب اینكه شنیده شده كی روش یكبار سر او داد زده است، اظهار داشت: خیر اینطور نیست. كی روش سر من داد نمی زد. او ادب داشت و محترمانه صحبت می كرد.
دلیل عصبانیت كی روش از فدراسیون در برزیل و استرالیا
وی با ذكر دو خاطره جنجالی از زمان كی روش، اشاره كرد: وقتی ما هیچ راه و چاره ای نداشتیم كی روش یقه ما را می گرفت. مثلا یكبار در جام ملت های استرالیا هاشم بیك زاده مصدوم گردید و ما گفتیم این بازیكن به ایران برگردد ولی كی روش گفت باید همینجا برود بیمارستان و خرجش را بدهیم. یكبار هم در برزیل گفته بودیم اهتمام می نماییم پاداشی را به جواد (نكونام) و آندو (تیموریان) بدهیم كه كی روش گفت چرا به من این مساله را نگفتید. در این دو اتفاق آنقدر از دست كی روش عصبانی بودم كه اگر یك مربی ایرانی داشتم همانجا كی روش را بركنار می كردم.
ماجرای رختكن پس از بازی ایران و آرژانتین
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره اینكه پس از بازی با آرژانتین در جام جهانی برزیل با كی روش قهر بوده و حتی در رختكن هم با هم دست نداده اند، اظهار داشت: ما در رختكن پس از بازی با آرژانتین دست دادیم. سخت ترین جا هم كه قهر بودیم به هم كه می رسیدیم آشتی می كردیم.
همسر كی روش به پیام من شك كرده بود
به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، كفاشیان در ادامه صحبت هایش به ذكر خاطره دیگری از كی روش پرداخت كه حساسیت همسرش را به دنبال داشت. وی اظهار داشت: یكبار من و آقای كی روش با هم دعوا و قهر كرده بودیم. پس از چند روز برای او پیام فرستادم «كارلوس آی میس یو» یعنی كارلوس دلتنگت هستم. همان موقع تلفن همراه كی روش دست همسرش بود. چند دقیقه بعد با تلفنم تماس گرفته شد و دیدم یك خانم است كه به من می گوید شما؟ نگو كه همسر كی روش شك كرده بود چه كسی به شوهرش پیام داده است. من جا خوردم و گفتم كه رئیس فدراسیون ایران هستم. همسرش هم تلفن را قطع كرد. كی روش بعدا گفت همسرش از این پیام ناراحت شده و فكرهای دیگری كرده بود. از آن به بعد هر موقع كی روش تهدید می كرد می گفتم برایت از این پیام ها می فرستم!
پولی ناپدید نشده بود
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباب محرومیتش از طرف كمیته اخلاق در پرونده حق پخش شركت ام. پی. سیلوا و گم شدن ۷۰ هزار دلار اظهار داشت: نمی دانم چه اتفاقی افتاد؛ چه پرونده هایی درست كردند و چه مداركی دادند. چیزی ناپدید نشده بود. مثل اینكه شما معامله می كنی و چك می گیری اما چك وصول نمی گردد. آن شركت در مرتبه دوم قراردادش در مرحله انتخابی جام جهانی باید ۷۰ هزار دلار به ما می داد كه نداد و ما هم پیگیری كردیم. این شركت خارج از كشور بود و اگر می خواستیم پیگیری نماییم باید به اندازه همین ۷۰ هزار دلار، پول وكیل می دادیم. در كنفدراسیون فوتبال آسیاو فیفا هم پیگیری كردیم كه به جایی نرسید ولی این را تبدیل به پرونده كردند.
پشت پرده این قضیه را نمی دانم
كفاشیان در پاسخ به این پرسش كه چرا كمیته استیناف رای دادخواستش را اعلام نمی كند؟ اظهار نمود: ما مشكلی نداریم. پشت پرده این قضیه را نمی دانم و برایم مهم نیست. آنقدر به خودم اطمینان دارم كه همیشه سرم را بالا نگه دارم.
بازگشت به فدراسیون؟ عاقل از یك سوراخ دوبار گزیده نمی شود
او همینطور به احتمال بازگشتش به فدراسیون فوتبال واكنش نشان داد و اظهار داشت: عاقل از یك سوراخ دوبار گزیده نمی گردد. اگر به فدراسیون بروم یعنی ایراد دارم! علاقه ای ندارم به فدراسیون برگردم. من بازنشسته هستم. كمیته اخلاق هم رای داده بود ۵ سال فعالیت فوتبالی انجام ندهم.

یوزپلنگ پیراهن تیم ملی تبدیل به گربه شده بود!
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال همین طور دو خاطره دیگر از زمان كارش در فدراسیون را بازگویی كرد و اظهار داشت: پیش از جام جهانی لباس هایی به بازیكنان داده بودند كه وقتی شسته شده بود، آب رفته بود. ما هم گفتیم خب لباس ها را نشویید. آن موقع یوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی تبدیل به گربه شده بود! یكبار هم با چین در ورزشگاه آزادی بازی داشتیم كه باختیم (كفاشیان درباره نام حریف ایران شك دارد) آقای نبی دبیر وقت فدراسیون خیلی ناراحت بود. به نبی گفتم یك و نیم میلیارد آدم با این نتیجه خوشحال شدند ولی ۸۰ میلیون ناراحت هستند!
مسیر پرداخت پول كی روش؛ چین، تركیه و سپس دبی
در قسمتی از این برنامه، تصاویری را برای علی كفاشیان به نمایش در آوردند تا وی نظرش را نسبت به آنها بگوید. نخستین تصویر مربوط به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا بود. كفاشیان با اشاره به تحریم هایی كه دامن فوتبال را هم گرفته است، اظهار داشت: خیلی چیزها دست فدراسیون نیست. باید مسیر را كلی دور بزنید. برای پرداخت پول كی روش، از بانك مركزی خواستیم آن را به چین، سپس به تركیه و پس از آن به دبی منتقل كند و در این میان كلی كارمزد هم كم می شد. در دبی هم هوشنگ مقدس پول كی روش را داد و كارمزد نگرفت و حسابش را بستند.
واكنش به قهر آندره استراماچونی سرمربی استقلال
كفاشیان پس از نمایش تصویر آندره استراماچونی سرمربی استقلال، به قهر این مربی اشاره نمود و اظهار داشت: باید همینجا قدر كی روش را بدانیم. ۶ یا ۸ ماه می شد پول كی روش را به خاطر مشكلاتی نمی دادیم. به كی روش می گفتیم پول هست ولی در راه گیر كرده كه او قبول می كرد ولی این مربیان با ما همراه نمی گردد.
ویلموتس آب زیركاه بود
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره مارك ویلموتس سرمربی بلژیكی تیم ملی هم اظهار داشت: او حرفی نمی زد (كم حرف بود) ولی آب زیركاه بود اما كی روش دادش را می زد و كارش را انجام می داد.
با پروین دوست هستم
كفاشیان پس از نمایش تصویر علی پروین ابتدا به شوخی اظهار داشت: چهره ای كه نمی شناسم و سپس افزود: پروین از پیشكسوتان بزرگ فوتبال ایران است و ما با هم دوست هستیم. آن زمان او از ما شاكی شده بود و گفته بود كفاشیان عكس با شورت ورزشی ندارد در صورتیكه من فقط پایم به توپ نخورده بود و عكس با شورت ورزشی داشتم.
فیلم های طنز تماشا می كنم
وی درباره رابطه اش با موسیقی و سینما اظهار نمود: یك وقت هایی در رادیو موسیقی گوش می كنم. اهل سینما نیستم و تلویزیون هم اگر فیلم طنز داشته باشد، تماشا می كنم.
دایی حق داشت شاكی باشد
كفاشیان درباره مصاحبه اش درباب علی دایی و اینكه گفته بود از دایی نمی ترسد، اظهار داشت: دایی كه ترس ندارد. (كفاشیان مصاحبه خودرا به یاد نمی آورد) البته دایی حق داشت پس از بركناری از تیم ملی شاكی باشد. آن موقع كم تجربه بودیم و پخته نشده بودیم. روزی كه به فدراسیون آمدم حتی هیات رئیسه را هم نمی شناختم. نه اینكه نشناسم ولی نخستین بار بود آنها را در این قالب می دیدم.


منبع:

1398/10/11
12:14:27
5.0 / 5
4972
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری