اتفاق تلخ در فوتبال ایران؛

حراج نیمكت به بهانه اسپانسر

حراج نیمكت به بهانه اسپانسر

به گزارش بازی فوتبال اتفاق عجیب و تلخی كه در فوتبال ایران مرسوم شده، رد و بدل شدن پول برای نشستن مربیان روی نیمكت تیم های لیگ دسته اول و لیگ دسته دوم است.به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، شرایط بد اقتصادی كشور مدتهای زیادی است در فوتبال هم نمود پیدا كرده و خیلی از تیم های فوتبال از لیگ برتر گرفته تا لیگ های پایین تر، از تیم های بزرگسالان گرفته تا تیم های پایه را درگیر كرده است.
مشكلات مالی موجود در فوتبال سبب شد تا بعضی از مدیران بخصوص در بخش های خصوصی و نیمه خصوصی از یك راهكار عجیب برای درآمدزایی بهره برده و بخشی از درآمدزایی تیم شان را بر عهده مربیان بگذارند. این دسته از مدیران نیمكت تیم شان را نه بر مبنای شایستگی كاندیداهای مربیگری و نه بر مبنای برنامه ریزی، بلكه بر مبنای توان درآمدزایی مربیان به آنها واگذار می كنند.
این مدیران بعضاً به صورت رسمی و علنی و بعضاً به صورت غیر رسمی اعلام می كنند مهمترین ملاك شان برای انتخاب آورده مالی سرمربی است. این مدیران رسماً نیمكت های خویش را مانند یك كالا به حراج می گذارند و فردی كه بیشترین آورده مالی را برای مدیر داشته باشد، بیشترین شانس را برای بر تن كردن جامه سرمربیگری هم دارد.
در همین فصل در لیگ دسته اول كم نیستند تیم هایی كه نیمكت شان را به حراج گذاشته و مربیان منتخب شان را اینگونه معرفی كرده اند. یكی از تیم های دسته اولی كه سالهای زیادی از عمر آن نمی گذرد و از تیم های كم سابقه فوتبال ایران به حساب می آید، از آغاز فصل گذشته تابحال ۵ بار دست به تغییر سرمربی زده و هر بار از مربیانش آورده های مالی طلب كرده و از این طریق یك منبع درآمد برای مالك آن بوجود آمده است.
تیمی دیگر در لیگ دسته اول هست كه به صورت رسمی به جای اینكه از كاندیداهای مربیگری برنامه بگیرد، پیشنهاد مبلغ در پاكت دربسته می گیرد تا انتخاب مربی اش بی شباهت به مزایده نباشد.
یكی از تیم های شهرستانی در لیگ دسته دو كه مدیریت آن بر عهده شاغلان در صنف مصالح و آهن آلات ساختمانی است، از مربی استفاده می نماید كه تنها چیزی كه در رزومه اش ندارد فوتبال است، اما به جای آن آورده مالی خوبی برای مدیر این مجموعه دارد و این در شرایطی است كه در همان تیم مردانی كه مدرسان رسمی كلاس های مربیگری هستند دستیار می باشند.
در تیمی دیگر از لیگ دسته دوم فردی بعنوان مربی دروازه بانان كار می كند كه بیشترین آشنایی اش با فوتبال پیش از عقد قرارداد با این تیم، راننده در اختیار بودن همان باشگاه و سرویس ثابت بازیكنان و مربیان آن تیم بوده است. گفته می شود این مربی دروازه بانی هم درآمدزایی خاصی برای مدیران آن باشگاه داشته است.
و اما این مورد سبب شده تا بعضی از مربیان و به خصوص مربیان جوان و تازه كار، به راهكاری تازه برای نشستن روی نیمكت تیم های لیگ یكی و لیگ دویی بعنوان سرمربی دست یابند.
این دسته از مربیان كه بعضاً در تیم های بزرگی بازی كرده و در بُعد فوتبال اسم و رسم خوبی هم دارند، به مدیران طمع كار كه به دنبال این چنین مربیانی هستند اعلام می كنند اسپانسر دارند و در صورتیكه سرمربی تیم مزبور شوند اسپانسر آنها در آن تیم سرمایه گذاری می نماید.
این مربیان كه خودشان بهتر از همه می دانند اسپانسری در كار نیست و از مطرح كردن اسپانسر تنها بعنوان یك ابزار برای فریب مدیران و مالكان باشگاه ها استفاده می نمایند، روی نیمكت این تیم نشسته و با چند هفته تا چند ماه «سرِ كار گذاشتن» مالك یا مدیر، بدون آنكه اسپانسری بیاورند به كارشان ادامه می دهند.
این افراد خود بهتر از همه می دانند عمر مربیگری شان در این تیم ها بسیار كوتاه است و با این فلسفه كه همین چند هفته سبب می شود «برچسب سرمربیگری» روی پیشانی آنها خورده و برای شان رزومه می شود، دست به این فریب كاری ها می زنند.
بعضاً هم دیده شده این قبیل مربیان به جای آنكه با خود اسپانسر بیاورند چند بازیكن متمول را به نفرات شان اضافه كرده و مبلغ مورد نظر مدیران را از این محل تامین می كنند.
یكی از مربیان جوان كه از اسم و رسم بسیار خوبی در زمان بازیگری اش برخوردار بود و پس از سالهای زیادی حضور در لیگ برتر اخیرا به جرگه مربیان پیوسته، با همین ترفند هر چند هفته روی نیمكت یك تیم لیگ یكی بعنوان سرمربی می نشیند. این مربی به مدیران باشگاهش وعده اسپانسر می دهد تا مربی تیم شان شود و تابحال حتی یك هزار تومانی هم از اسپانسرهای خیالی اش برای باشگاه ها درآمدزایی نكرده است.
این مربی جوان فصل را با یك تیم شهرستانی با همین وعده و وعید شروع كرد و وقتی برای مدیر باشگاه مسجل شد وعده های این مربی توخالی است، او را از كار بركنار كرد. همین مربی پس از چند هفته بیكاری، عین همین وعده را به تیم دیگری داده و این دفعه توانسته مدیران تیم جدیدی را مجاب كند كه اسپانسری در آستین دارد كه در صورت مربیگری در این تیم لیگ یكی، هزینه های آنرا پرداخت می كند.
یك مربی جوان دیگر كه تا چندی قبل هدایت تیم های پایه را بر عهده داشت، با وعده همراه داشتن اسپانسر روی نیمكت یك تیم شهرستانی نشست و پس از چند هفته مشخص شد این مربی جوان هیچ اسپانسری ندارد و برای همین مدیران این تیم خصوصی او را اخراج كردند.
این پدیده هم مدتهاست در كنار پدیده های نامیمون شرط بندی، زد و بند و خرید و فروش امتیازات بازی در اواخر فصل به فوتبال ایران اضافه شده تا چرخه معیوب لیگ های داخلی را معیوب تر كند. این اتفاقات در رشد منفی فوتبال ایران بی تأثیر نیست و اگر سالهاست در عرصه فوتبال باشگاهی گرفتار پَسرفت كیفیت هستیم، از تأثیر این عوامل نمی توان به راحتی عبور كرد.

1398/10/05
15:24:25
5.0 / 5
4192
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری