ماركوپولو روی نیمكت تیم ملی

ماركوپولو روی نیمكت تیم ملی

بازی فوتبال: «قرار بود مهدی تاج از قرارداد كارلوس كی روش و فدراسیون فوتبال عبرت بگیرد و از آن در توافق با مارك ویلموتس استفاده نماید اما انگار چنین اتفاقی رخ نداده و مربی بلژیكی هم راهی را می رود كه كی روش 8 سال رفت و انتقادها هم به جایی نرسید. از روز امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال، دقیقاً 89 روز گذشته اما این مربی فقط 32 روز در ایران بوده كه قسمتی از آن هم مربوط به انجام دو بازی تداركاتی با سوریه و كره جنوبی می شود. ویلموتس در این مدت، 57 روز در مرخصی بوده و مشخص هم نیست تاریخ دقیق بازگشت او به ایران چه روزی است.»به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه ایران ورزشی نوشت: «برای فوتبال ایران كه حدود ۸ سال تحت امر كارلوس كی روش بود، انتخاب سرمربی جدید و فرار از شرایط عجیب گذشته یك اتفاق ویژه قلمداد می شد؛ اتفاقی كه می توانست به بهبود روابط كادر فنی تیم ملی با باشگاه ها و مربیان لیگ برتری ختم شود و همه چیز را از زیر سلطه سرمربی جدید خارج كند. حضور مارك ویلموتس و مصاحبه های گوناگون مسئولان فدراسیون فوتبال درباره بندهای قرارداد مربی بلژیكی نوید روزهای خوب را می داد؛ روزهایی كه می توانستیم به اصلاح ایرادهای گذشته خوش بین باشیم و تیم ملی را باردیگر حمایت كنیم؛ تیمی كه از حدود دو هفته دیگر باید بازی های خودرا در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های آسیای ۲۰۲۳ آغاز كند.

اگر اولین حضور مارك ویلموتس و بازدید او از امكانات تیم ملی كه در روز ۲۵ اردیبهشت ۹۸ انجام شد و البته مذاكره مهدی تاج با وی در بلژیك را فاكتور بگیریم و به تاریخ امضای قرارداد – ۸ خرداد – رجوع نماییم، حدود ۸۹ روز از مربیگری ویلموتس در تیم ملی می گذرد. یعنی چیزی در حدود ۳ ماه است كه مربی بلژیكی هدایت تیم ملی را بر عهده گرفته و بعنوان نفر نخست كادر فنی انجام وظیفه كرده.

در این مدت، تیم ملی دو اردوی تداركاتی و كوتاه را پشت سر گذاشته و دو بازی نیز انجام داده. اولین اردو از تاریخ ۱۳ خرداد برگزار شده و دومی هم ۱۷ تیر. ویلموتس البته در بدو حضور و پس از امضای قرارداد رسمی با فدراسیون فوتبال، روز ۹ خرداد سری هم به اردوی تیم های پایه زد و جلسه ای نیز با آنها برگزار كرد. این جلسات و البته برگزاری دو بازی رسمی و دو اردوی حدود یك هفته ای، تمام فعالیت مارك ویلموتس در سه ماه اخیر را شامل می شود.

اردوی نخست تیم ملی روز ۱۳ خرداد شروع شد و تعدادی از ستاره های فوتبال ایران در كمپ گرد هم آمدند تا توانایی های خودرا به مربی بلژیكی نشان بدهند. این اردو به بازی با سوریه در تاریخ ۱۶ خرداد و كره جنوبی در روز ۲۱ خرداد ۹۸ ختم شد. ویلموتس پس از این دو بازی، تا روز دوم تیرماه در ایران ماند و سپس مرخصی ۱۵ روزه او كه اولین تعطیلاتش بود، شروع شد.

ویلموتس دومین اردوی تیم ملی را با حضور اسامی جدید و بعضاً ناشناخته در تاریخ ۱۷ تیر آغاز كرد؛ اردویی حدود یك هفته ای كه با بازی مقابل تیم امید به انتها رسید. از آخرین روز این اردو - ۲۴ تیرماه - تا امروز اثری از مارك ویلموتس در ایران ندیده ایم. او نه تنها به ایران نیامده بلكه هیچ یك از بازی های اروپایی لژیونرها را ندیده و حتی سری هم به آنها نزده.

نكته جالب تر این كه قرار بود مارك ویلموتس پیش از آغاز لیگ به ایران بیاید و بازی های مهم را از نزدیك تماشا كند كه چنین اتفاقی هم رخ نداد. تنها ارتباط ویلموتس با لیگ برتر پیغامی بود كه او فرستاد و از چشم هایی در بازی صحبت كرد كه مقرر است عملكرد بازیكنان را ببینند؛ چشم هایی كه خلاصه شد در حضور وحید هاشمیان در یكی دو ورزشگاه و تماشای بازی های مهم توسط مربی ایرانی تیم ملی.

حدود ۸ سال، یكی از انتقادها به كارلوس كی روش همین بود كه حالا می بینیم. او بازی های لیگ را نمی دید و اغلب در مرخصی به سر می برد. كی روش هم شبیه ویلموتس، دستیارهای خود شامل ماركار آقاجانیان، اوسیانو كروز، آنتونیو لوپز و دن گاسپار را برای تماشای بازی ها به ورزشگاه های مختلف می فرستاد و خودش هیچ گاه به ایران و شهرهای مختلف آن سفر نمی كرد؛ موضوعی كه به چالشی جدی میان كی روش و منتقدان تبدیل شد و گروهی او را بنا بر این نقد می كردند و مقابلش موضع می گرفتند.

قرار بود مهدی تاج از قرارداد كارلوس كی روش و فدراسیون فوتبال عبرت بگیرد و از آن در توافق با مارك ویلموتس استفاده نماید اما انگار چنین اتفاقی رخ نداده و مربی بلژیكی هم راهی را می رود كه كی روش ۸ سال رفت و انتقادها هم به جایی نرسید. از روز امضای قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال، دقیقاً ۸۹ روز گذشته اما این مربی فقط ۳۲ روز در ایران بوده كه قسمتی از آن هم مربوط به انجام دو بازی تداركاتی با سوریه و كره جنوبی می شود. ویلموتس در این مدت ۵۷ روز در مرخصی بوده و مشخص هم نیست تاریخ دقیق بازگشت او به ایران چه روزی است. آن هم در شرایطی كه هفته نخست لیگ تمام شده، هفته دوم در راه می باشد و البته تیم ملی ۱۹ شهریور باید مقابل هنگ كنگ بازی كند.

یادمان نمی رود مارك ویلموتس و فدراسیون فوتبال حدود دو هفته مذاكره كردند و پس از گفت وگوهای مفصل سرانجام به توافق رسیدند. نكته اصلی ماجرا همان اقامت ویلموتس در ایران بود كه حتی وبسایت بلژیكی hln. be، اواخر اردیبهشت ماه به آن اشاره نمود و ادعا نمود علت امضا نشدن قرارداد مارك ویلموتس و فدراسیون فوتبال ایران اختلاف نظر درباره نحوه اقامت وی در ایران است.

این اتفاق همین حالا رخ داده و ویلموتس بجای حضور در ایران و تماشای بازی های لیگ، معین نمی باشد كجاست و چه می كند. از مانو فررا و اسپینوسی هم خبری در دست نداریم كه چرا به ایران نمی آیند تا فعالیت خودرا آغاز كنند. چنین اتفاق هایی هیچ گاه با مصاحبه های سه ماه قبل مهدی تاج و بندهایی كه بگفته خودش در قرارداد ویلموتس گنجانده، همخوانی و سنخیت ندارند. به قسمتی از این بندها اشاره می نماییم كه در این مدت از جانب ویلموتس و همكارانش رعایت نشده اند.

مهدی تاج حدود سه ماه پیش از این بندها رونمایی نمود تا نشان بدهد چه قرارداد سفت و محكمی امضا كرده: «اواخر سرمربیگری كی روش در تیم ملی، ۱۰ یا ۱۱ دستیار خارجی در تیم ملی حضور داشتند كه در قرارداد با این مربی بلژیكی، تعداد دستیارها به ۲ یا ۳ دستیار كاهش یافته. همین طور تعداد دستیارهای ایرانی او افزایش پیدا كرده و فدراسیون آنها را به ویلموتس معرفی كرده است كه تا چند روز دیگر نهایی می شود. همین طور قرارداد مارك ویلموتس دو برابر قرارداد كارلوس كی روش بند خواهد داشت و تمامی سفرها و اعزام های وی با دستور فدراسیون فوتبال انجام می شود.»

هیچ كدام از این بندها رعایت نشده و فدراسیون فوتبال باردیگر غائله را به سرمربی تیم ملی باخته. نمونه اش یك دستیار ایرانی بجای ۴ دستیار و یا ۴ كمك خارجی بجای ۲ یا ۳ همكار. ماجرای سفرها هم مشخص است. نزدیكان فدراسیون فوتبال از مرخصی ۸ هفته ای ویلموتس در سال خبر می دهند اما همین حالا او یك روز بیشتر از مرخصی های یك سال خود بهره برده و طبق توافق تا آخر سال نباید از ایران بیرون رود. همه اینها مباحثی جدی است كه البته از جانب فدراسیون فوتبال جدی گرفته نمی گردد. در سئول كسی نیست كه بگوید مارك ویلموتس كجاست و چرا برای تماشای هفته اول لیگ برتر به ایران نیامده. انگار همه تیم ملی را رها كرده و مشغول بیزینس های مختلف خود هستند. دور از هیاهو و فقط به این امید كه ویلموتس چند روز دیگر می آید، اردو را آغاز می كند و تیم ملی هم هنگ كنگ را شكست می دهد. بقیه اش مهم نیست، بویژه برای مهدی تاج كه می گفت از قرارداد كی روش درس گرفته است.»

منبع:

1398/06/04
14:12:27
5.0 / 5
5444
تگهای خبر: اقامت , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری