باشگاه خصوصی در ایران یك برزخ ابدی

باشگاه خصوصی در ایران یك برزخ ابدی

به گزارش بازی فوتبال بخش عجیب كمك خواهی بی وقفه باشگاه های خصوصی از دولت، آنجاست كه مالكان چنین باشگاه هایی معمولا ژست كامل و شش دانگ تصدی گری بخش خصوصی می گیرند و از مواهب و امتیازات آن برخوردار می شوند، اما هنگام هزینه كرد، دنبال كمك خواهی از بخش های مختلف دولت مثل شهرداری یا استانداری می روند.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: باشگاه پدیده شهر خودرو كه حالا دیگر با تغییر اسم رسمی عنوان «پدیده» را هم از كنار نامش حذف كرده، یكی از معدود تیم های خصوصی لیگ برتر ایران به شمار می آید كه دی ماه ۹۷ سهامش در یك نقل وانتقال جنجالی و كشدار به شركت شهرخودرو منتقل شد. بدین سان مبحث روشن است. ما با یك تیم غیر دولتی مواجه هستیم كه فرهاد حمیداوی مالكیت آنرا بر عهده دارد.

چنین تیمی طبعا باید بدون چشمداشت به منابع دولتی و عمومی، صرفا با اتكا به منابع مالی خودش پیش برود و امورش را اداره كند. با این حال، كمتر از یك سال پس از انتقال سهام پدیده به مالك جدید بار دیگر شاهد تكرار داستان استمداد باشگاه های خصوصی از دولت هستیم؛ چنان كه یحیی گل محمدی كه حالا دیگر نامش با برند تیم مشهدی گره خورده، روی سایت رسمی باشگاه سخنان مطالبه گرانه و عجیبی از این قرار به زبان آورده است:

«متاسفانه وعده وعیدهای زیادی كه بعد از آسیایی شدن دادند، هیچ كدام عملی نشد. شهردار مشهد به ما گفت مجسمه تان را می سازیم و حتی در بازی آخر قول پرداخت پاداش را داد و قول هایی دیگر كه هیچ كدام محقق نشد. حمیداوی بعنوان مالك باشگاه تلاش های زیادی كرده و خودم شاهد فعالیت او بوده ام، اما مگر یك فرد چقدر ظرفیت دارد؟ تمام مسئولان می گویند این تیم مربوط به شهر مشهد است. خب اگر این طور است چرا كسی كمك نمی كند؟ نمی گردد كه فقط موقع نتایج خوب همه چیز را مصادره كنند به نام خودشان، اما وقتی احتیاج به كمك داریم همه حرف های شان یادشان برود. حمیداوی به تنهایی كه نمی تواند جلو برود و احتیاج به حمایتی دارد كه تا امروز نشده است. نمی دانم از چه كسی باید كمك بخواهیم، ولی این شرایط اصلا مورد انتظار من نبود و كار برای ما سخت شده است. اگر این روند ادامه دار باشد، آینده خوبی برای باشگاه و این تیم نمی بینم. حداقل به خاطر هواداران و مردم مشهد هم كه شده، مسئولان باید تلاش بیشتری داشته باشند اما گویا تنها چیزی كه ارزشی برای آقایان ندارد، همین شاد شدن دل مردم است.»

ژست خصوصی می گیرند اما...

بخش عجیب كمك خواهی بی وقفه باشگاه های خصوصی از دولت، آنجاست كه مالكان چنین باشگاه هایی معمولا ژست كامل و شش دانگ تصدی گری بخش خصوصی می گیرند و از مواهب و امتیازات آن برخوردار می شوند، اما هنگام هزینه كرد، دنبال كمك خواهی از بخش های مختلف دولت مثل شهرداری یا استانداری می روند. در مورد همین باشگاه شهر خودرو، طی یك ماه گذشته مصاحبه های پرشماری از مالك مجموعه یعنی فرهاد حمیداوی انتشار یافته كه این مسلما به خاطر نقش وی در تیم موفق مشهدی بوده اما هنگام خرج كردن می بینیم كه باشگاه به دنبال شریك دولتی برای خود است.

وقتی پرسپولیسی ها خواستار جذب یحیی گل محمدی شدند یا استقلالی ها تلاش كردند مهدی رحمتی را برگردانند، حمیداوی با مقتدرانه ترین ژست ممكن مخالفتش را با مبحث اعلام نمود كه صد البته حق او بود. الان هم كه پای هزینه های تیم داری وسط آمده، او باید با همان اقتدار كارش را پیش ببرد. تعریف پدیده شهر خودرو، یك باشگاه «خصوصی» است و این كه شهرداری مشهد به چنین تیمی كمك نماید، مثل آن است كه فردا شهرداری تبریز هم منابع مالی اش را در اختیار تراكتورسازی و محمدرضا زنوزی قرار بدهد. مثال زدن چشم بسته از پرسپولیس و استقلال هم در این فقره كارساز نخواهد بود، چون هواداران سرخابی از ته دل علاقه دارند دولت دست از آنها بكشد و این تیم ها با پتانسیل قابل توجهی كه دارند، توسط خود مردم اداره شوند.

دولت چطور می تواند كمك كند؟

البته كه مثل همه جای دنیا در ایران هم دولت باید مددكار باشگاه های خصوصی و عامل گذار فوتبال به بخش غیر دولتی باشد اما این كمك باید از شیوه های استاندارد صورت بگیرد. پرداخت وام های بلندمدت و كم بهره و كمك به راه اندازی زمین تمرین و استادیوم اختصاصی، می تواند بخشی از برنامه های هدفمند در این زمینه باشد. از همه اینها بالاتر هم استیفای حق پخش تلویزیونی است كه تاریخ اقتصاد فوتبال ایران را متحول خواهد نمود. این مطالب مكرر گفته شده، اما به هر حال كسانی كه قصد سرمایه گذاری در فوتبال حرفه ای ایران را دارند باید بدانند شرایط فعلا همین است كه می بینند؛ دولت كمك چندانی نمی كند و از حق پخش هم خبری نیست. ازاین رو یا بدون حساب و كتاب جلو نیایند یا اگر آمدند، از ماه پنجم و ششم تیم داری دنبال جذب كمك های دولتی با انجام مصاحبه های تكراری نباشند.
1398/05/10
01:10:28
5.0 / 5
4475
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری