با خارجی خوشبخت می شوید؟

با خارجی خوشبخت می شوید؟

به گزارش بازی فوتبال آیا سرخابی ها با سپردن هدایتشان به سرمربیان خارجی خوشبخت می شوند؟به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «نوزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر در شرایطی در آستانه برگزاری است كه هر دو تیم پرسپولیس و استقلال درست مثل فصل پیش هدایتشان را به دست مربیان خارجی سپرده اند؛ استقلال برای نخستین بار در تاریخ یك سرمربی ایتالیایی آورده و آندره آ استراماچونی، سرمربی سابق اینتر، را بعنوان جدیدترین مربی خارجی روی نیمكت نشانده؛ این ایتالیایی جوان آمده تا جایگزین یك خارجی دیگر شود: وینفرید شفر. پیرمرد آلمانی درست در فاصله سه هفته مانده به پایان رقابت های لیگ در فصل گذشته از كار بركنار شد. پرسپولیس هم برای نخستین بار در تاریخ هدایتش را به یك مربی آرژانتینی سپرده است؛ آنها پس از عصر درخشانی كه با برانكو ایوانكوویچ داشته اند، حالا نیمكت را آرژانتینی كرده اند به این امید كه موفقیت هایشان در لیگ برتر ادامه داشته باشد. حال اما موضوعی كه قابل بحث است اینكه آیا این دو تیم با سپردن هدایتشان به سرمربیان خارجی خوشبخت می شوند؟

فقط امیر قلعه نویی!

رقابت های لیگ برتر از فصل ۸۱-۸۰ شروع شده و الان نوزدهمین فصلش را مقرر است تجربه كند. در این مدت استقلالی ها سرمربیان مختلفی را روی نیمكت نشانده اند كه استراماچونی ایتالیایی سومین خارجی ای است كه بعنوان سرمربی، هدایت استقلالی ها در لیگ برتر را برعهده می گیرد. البته این تیم فقط در یك بازی، با هدایت میك مك درموت به میدان رفت كه به علت اندك بودن حضورش بعنوان سرمربی در این دسته نمی گنجد. رولند كخ آلمانی نخستین مربی خارجی لیگ برتری استقلال بود. در فصل دوم او آمد تا جانشین امیر قلعه نویی شود ولی فقط یك سال دوام آورد و از كار بركنار شد. استقلال در عصر این مربی آلمانی هیچ جامی به دست نیاورد. سال های زیادی گذشت تا استقلال باردیگر در لیگ برتر به یك مربی خارجی اعتماد كرد؛ در واقع پس از فصل دوم این تیم با سرمربیان داخلی كار كرد تا اینكه نوبت به فصل هفدهم رسید؛ جایی كه وینفرید شفر تبدیل شد به دومین سرمربی آلمانی استقلال در رقابت های لیگ برتر. شرایط برای شفر خیلی بهتر از همتای دیگرش پیش رفت ولی او با وجود دوم كردن باشگاه در رقابت های لیگ برتر دستش به جام قهرمانی نرسید تا فقط با عنوان قهرمانی در جام حذفی، دل هواداران این باشگاه را خوشحال كند. شفر هم اما دو فصل كامل دوام نیاورد و از كار بركنار شد تا حالا عصر «ایتالیایی» این تیم شروع شود. برای استقلالی ها، سرمربیان خارجی در لیگ برتر تا اینجا قهرمانی نیاورده اند ولی در عوض امیر قلعه نویی، پرافتخارترین مربی شان بوده. او كه همیشه مخالف «اجنبی های چشم آبی» بوده، در مدت زمان حضورش در استقلال در لیگ برتر خوش درخشیده. قلعه نویی در چند نوبت روی نیمكت این تیم نشسته كه كلی هم افتخار آورده؛ او سه قهرمانی برای استقلال در لیگ برتر و یك عنوان قهرمانی در جام حذفی هم آورده تا نه تنها پرافتخارترین سرمربی لیگ برتری باشد، بلكه پرافتخارترین سرمربی استقلال در لیگ برتر هم لقب بگیرد. امیر اما به واسطه مشكلاتی كه با مدیران و بعضاً تماشاگران داشته، از استقلال دور مانده و این روزها با سپاهان به دنبال رسیدن به یك قهرمانی دیگر در لیگ برتر است. همین مرور كوتاه وضعیت استقلال در كار كردن با سرمربیان خارجی را نشان می دهد: آنها با خارجی ها (تا این لحظه) چندان خوشبخت نبوده اند.

برانكو و دیگر هیچ

برعكس استقلال، رقیب سنتی اش از مربیان خارجی «خیر» دیده است. پرسپولیس كه با علی پروین در نخستین دوره رقابت های لیگ برتر بعنوان قهرمانی رسید، دیگر تا رسیدن یك مربی «خارج دیده» دستش از رسیدن به جام قهرمانی در لیگ برتر كوتاه ماند. وینگو بگوویچ، راینر سوبل، آری هان و مصطفی دنیزلی لیست طولانی سرمربیان خارجی ای بودند كه روی نیمكت پرسپولیس نشستند، ولی كار پروین را نتوانستند تكرار كنند. این ناكامی تا زمانی ادامه داشت كه افشین قطبی از «ینگه دنیا» به ایران برگشت و پرسپولیس را در فصل ۸۷-۸۶ با وجود كسر امتیاز باردیگر بعنوان قهرمانی رساند. پس از قطبی، پرسپولیسی ها سه خارجی دیگر را هم روی نیمكت نشاندند كه با آنها هم جامی نیاوردند؛ نلو وینگادا، (مجدداً) مصطفی دنیزلی و مانوئل ژوزه. با این وجود آخرین خارجی ای كه روی نیمكت این تیم نشست، همه معادلات را عوض كرد؛ برانكو ایوانكوویچ چهار فصل روی نیمكت پرسپولیس نشست و شش جام برای این تیم به دست آورد؛ مهم ترینشان اما سه قهرمانی متوالی در رقابت های لیگ برتر بود كه این تیم را تبدیل كرد به پرافتخارترین تیم لیگ برتر ایران. برانكو در نهایت اما از پرسپولیسی ها جدا شد تا با عنوان «پرافتخارترین مربی خارجی باشگاه» تهران را ترك كند. ناگفته پیداست كه پرسپولیس در رقابت های لیگ برتر با نشاندن سرمربی خارجی روی نیمكتش به مراتب سود بیشتری در مقایسه با رقیب آبی پوش كرده است. نكته اما به تعداد حضور مربیان خارجی در این باشگاه هم برمی گردد؛ بر خلاف استقلال كه بسیار كم به سرمربیان خارجی اعتماد كرده، پرسپولیسی ها در ۱۸ دوره اخیر لیگ برتر تا دلتان بخواهد مربی خارجی داشته اند؛ قبل از كالدرون كه دهمین مربی خارجی باشگاه پرسپولیس در لیگ برتر است، برانكو نهمین خارجی ای بود كه روی نیمكت این تیم در لیگ برتر می نشست. به عبارت دقیق تر، پرسپولیس در لیگ برتر، بیشتر از آنكه با مربیان داخلی كار كرده باشد، هدایتش را به خارجی ها سپرده است.»
1398/04/14
15:04:42
5.0 / 5
4938
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری