پرچم ژاپن و معجزه دشمنی!

پرچم ژاپن و معجزه دشمنی!

بازی فوتبال: تماشای آن همه دشمنی و همدستی برای پایین كشیدن سرخ ها، بی هیچ تردیدی به تیم برانكو جان مضاعف بخشید؛ بطوریكه قرمزها امروز به شكلی ویژه باید قدردان سیاست هماهنگ رقبا باشند. شاید بد نبود اگر كنار آن پرچم ملی كرواسی، یك پرچم ژاپن هم در جشن قهرمانی سرخپوشان شركت داده می‎ شد؛ به پاس تأثیر شگفت انگیزی كه در تهییج بازیكنان این تیم برای پیمودن ادامه راه داشت!به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: «روز بازی رفت سپاهان و پرسپولیس، ۲۷ پرچم ملی ژاپن تنها در ضلع روبه روی جایگاه ورزشگاه نقش جهان به چشم می خورد. امیر قلعه نویی روز پیش از مسابقه در نشست خبری رواج استفاده از پرچم ژاپن توسط رقبای پرسپولیس را «لوس بازی» دانسته بود اما ۲۴ ساعت پس از بازی، آنرا «پرچم عدالت» توصیف كرد!

بهره برداری گسترده از این پرچم ها از زمان شكست پرسپولیس برابر كاشیما آنتلرز در فینال لیگ قهرمانان آسیا شروع شد. رقبای داخلی برای اختتام دادن به استیلای پرسپولیس بر لیگ برتر، رو به این جنگ روانی آوردند اما امروز به جرأت می توان گفت شمشیر سامورایی ها بیشتر جبهه خودی را قلع وقمع كرد. تماشای آن همه دشمنی و همدستی برای پایین كشیدن سرخ ها، بی هیچ تردیدی به تیم برانكو جان مضاعف بخشید؛ بطوریكه قرمزها امروز به شكلی ویژه باید قدردان سیاست هماهنگ رقبا باشند. شاید بد نبود اگر كنار آن پرچم ملی كرواسی، یك پرچم ژاپن هم در جشن قهرمانی سرخپوشان شركت داده می‎ شد؛ به پاس تأثیر شگفت انگیزی كه در تهییج بازیكنان این تیم برای پیمودن ادامه راه داشت!

روز بازی برگشت با كاشیما، درست همان دقایقی كه محمد انصاری با رباط پاره بعنوان نماد یك تیم بی یاور می لنگید و از زمین خارج می شد، خیلی از هواداران این تیم نگران سكته احتمالی اختتام نیم فصل بودند. بسیاری از تحلیل ها حول این بود كه پرسپولیس محروم تا اینجا هم خودش را با شوق قهرمانی آسیا بالا كشیده و حالا كه این رؤیا ویران شده، با مشتی بازیكن مصدوم و نیمه جان احتمالاً لیگ را نیز از دست خواهد داد. دشمنی ها اما به این تیم شوق زندگی داد. باوركردنی نبود اما پرسپولیس پس از بازی با كاشیما و پیش از باز شدن پنجره اش، ۶ بازی دشوار با فواصل زمانی نزدیك برگزار كرد و ۴ مسابقه را برد. آنها پیكان را در فیفادی و حتی بدون بشار و بیرانوند و نوراللهی شكست دادند، بعد از آن از سد ذوب آهن و ماشین سازی و پارس جم گذشتند و برابر سپاهان و تراكتورسازی هم مساوی كردند؛ نتایجی كه حتی از عملكرد تیم در مسابقات دور برگشت با پنجره های باز هم به مراتب بهتر بود.

پرسپولیس بی بازیكن در حضور پرچم های ژاپن از آن ۶ بازی ۱۴ امتیاز گرفت اما در نیم فصل دوم با همه نفرات جدیدش از ۶ مسابقه مشابه فقط موفق به كسب ۱۰ امتیاز شد؛ آری، این معجزه دشمنی است! این همه شوق و عطش پس از بزرگترین حسرت بین المللی تاریخ باشگاه، تعجب آور به نظر می رسید. پرسپولیسی ها برای بردن جامی كه دو سال قبل هم فتحش كرده بودند از همیشه تشنه تر بودند، چون بازیكنان این تیم به هر ورزشگاهی پا می گذاشتند فوجی از پرچم های كشور بیگانه را می دیدند؛ شاید نمادی از استیصال رقبا و ارسال پیغام «من شادم از غصه تو». پرسپولیس برای فرو نشاندن آن بیرق ها با تتمه جان و جوهرش به پا خاست و با همان امتیازات طلایی روزهای پایانی نیم فصل اول، اولین هت تریك قهرمانی تاریخش را رقم زد.

برانكو، جلال حسینی، بقیه بازیكنان و از همه مهم تر هواداران تیم در سومین قهرمانی پی در پی نقشی غیر قابل انكار داشتند، اما دیگر رل اصلی را پرچم ژاپن بازی كرد؛ پرچمی كه در «یادگار» و «نقش جهان» و «آزادی» بیشتر از فینال ایباراكی دیده شد! تراكتوری ها ركورددار استفاده از پرچم ژاپن بودند و در توجیهش می گفتند اینها را به عشق سوگیتا به ورزشگاه می آورند. آنها اما با سوگیتا و سه كاپیتان تیم ملی ایران سهمیه هم نگرفتند تا در عوض تیمی كه مدام به صورتش نفرت پاشیده می شد سه جامه شود. این یعنی گاهی دشمنی ها كارسازتر از دوستی هاست. می شود به چشم های دشمن زل زد و از او مقابل خودش انرژی گرفت. خصومتی كه گام آدم را محكم تر كند، هزار بار مفیدتر است از محبتی كه پشت آدم را باد بدهد. بگذار این مهم ترین درس اختتام یك فصل پرجدل در فوتبال ایران باشد. شاید همه ما در زندگی روزمره هم نیاز به یك «پرچم ژاپن» داریم تا یادمان بیاورد زنده ایم و این آدم زنده است كه دشمن دارد؛ اگر نه كسی وقتش را برای مردگان تلف نمی كند.»

منبع:

1398/02/30
14:38:59
5.0 / 5
4640
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری