دولتمردان رنگی

دولتمردان رنگی

به گزارش بازی فوتبال حضور سرزده محمود احمدی نژاد در ورزشگاه آزادی برای تماشای بازی استقلال و العین امارات بار دیگر بحث علاقه سیاسیون ایرانی به تیم های فوتبال را داغ كرد.به گزارش بازی فوتبال به نقل از ایسنا، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: همیشه حرف و حدیث های زیادی در مورد علایق رنگی سیاسیون وجود داشته كه بعضی از آنها پرتكرارتر هستند. در این میان اما حكایت دلدادگی احمدی نژاد به استقلال، جدی تر از سایر داستان هاست و به دفعات از جانب منابع گوناگون مورد تأیید قرار گرفته است. گفته می شود احمدی نژاد مخصوصاً به فرهاد مجیدی علاقه دارد؛ تا جایی كه به روایت عبدالرضا داوری، مشاور رئیس دولت سابق، در دوران مسؤولیت احمدی نژاد جلسات دوستانه زیادی بین طرفین برگزار می شده است.

از این نظر، احمدی نژاد معمولاً با رئیس دولت اصلاحات مقایسه می شود كه هوادار پرسپولیس بود. مشهورترین نمونه از تعلق خاطر رئیس دولت اصلاحات به پرسپولیس، مربوط به مداخله وی در پرونده شكایت السد قطر از سرخپوشان ایرانی به خاطر تخطی از قرارداد انتقال علی دایی می شد؛ جایی كه قرمزها از جانب فیفا محكوم به پرداخت غرامتی سنگین به باشگاه السد شدند اما چون پولی در بساط نبود، رئیس جمهور وقت مداخله كرد و در حاشیه دیدارش با امیر قطر با ذكر یك جمله به ماجرا فیصله داد.

واكنش فتح الله زاده و كواكبیان

طی چند روز گذشته اقدام ناگهانی احمدی نژاد برای تماشای بازی استقلال و السد، با واكنش های زیادی روبرو شده است. بعنوان مثال علی فتح الله زاده، مدیرعامل اسبق استقلال كه در دوره احمدی نژاد هم این مسؤولیت را بر عهده داشت تأیید می كند كه: «احمدی نژاد استقلالی بود اما رئیس دولت اصلاحات به پرسپولیس علاقه داشت.» روز گذشته اما در یك واكنش بامزه تر، مصطفی كواكبیان كه از نمایندگان اصلاح طلب مجلس به حساب می آید در مورد اقدام اخیر احمدی نژاد به سایت ورزش سه گفته: «به نظرم بهتر است به نام خوش استقلال توجه شده و این نام خوش را با این رفتار خراب نكنیم.»

مقایسه عملكرد سرخابی ها در دو دولت

به هر حال طبیعی است كه سیاسیون هم مثل شهروندان عادی به یك تیم خاص علاقه داشته باشند، اما مساله كلیدی اینجاست كه آنها نباید پس از رسیدن به مسئولیت، از قدرت شان در جهت تبعیض به سود تیم خودی و تخریب تیم حریف استفاده كنند. این اتهامی است كه معمولاً به رؤسای دولت «رنگی» زده می شود؛ اما حرف و حدیث هایی از این دست چقدر می تواند صحت داشته باشد؟ در این میان مقایسه دستاوردها و افتخارات سرخابی ها در دولت اصلاحات و مهرورزی (احمدی نژاد) می تواند قابل توجه باشد. دولت اصلاحات در ایران از نیمه نخست سال ۷۶ شروع شد و تا نیمه نخست سال ۸۴ به طول انجامید. در این دوران حال هر دو تیم سرخابی پایتخت نسبتاً خوب بود. در سال نخست استقرار دولت اصلاحات، این استقلال بود كه قهرمان لیگ آزادگان شد. آنها سه سال بعد در فصل ۸۰-۷۹ هم این قهرمانی را تكرار كردند، اما تا آخر دولت دوم اصلاحات دیگر جام قهرمانی لیگ را بالای سر نبردند. همینطور استقلال در این سال ها دو بار هم قهرمان جام حذفی شد.

در نقطه مقابل پرسپولیس در سال های ۷۷، ۷۸ و ۸۱ سه بار قهرمان لیگ سراسری شد و یك قهرمانی حذفی هم به دست آورد. پس هر دو تیم سرخابی در دوران اصلاحات ۴ جام به دست آوردند؛ پرسپولیس سه لیگ و یك حذفی، استقلال هم دو لیگ و دو حذفی. دولت مهرورزی به ریاست محمود احمدی نژاد از نیمه نخست سال ۸۴ آغاز شد و تا نیمه نخست سال ۹۲ ادامه یافت. در این دوران استقلال معمولاً از نظر در اختیار داشتن مهره های تراز اول در وضعیت مناسبی به سر می برد. استقلال بلافاصله در نخستین سال دولت احمدی نژاد اولین قهرمانی لیگ برتری اش را به دست آورد. آنها دو بار دیگر هم در سال های ۸۸ و ۹۲ این عنوان را تكرار كردند. در این بازه زمانی، استقلال دو قهرمانی جام حذفی هم به دست آورد تا مجموعاً پنج عنوان قهرمانی در دولت مهرورزی داشته باشد. در نقطه مقابل اوضاع برای پرسپولیسی ها چندان خوشایند نبود. این تیم طی دوران ۸ ساله صدارت احمدی نژاد، تنها یك مرتبه در سال ۸۷ قهرمان لیگ برتر شد و البته دو بار متوالی هم جام حذفی را به دست آورد.

وزیر پرسپولیسی، رئیس جمهور استقلالی؟

در دولت تدبیر و امید اما بیشتر اوضاع به كام قرمزها بوده و استقلال فعلاً در این پنج سال نتوانسته قهرمانی لیگ را جشن بگیرد. در این میان كلیدواژه «دولت پرسپولیسی» به ترجیع بند اعتراض استقلالی ها تبدیل گشته است. با این وجود گذشته از وزیر ورزش كه به خاطر هواداری علنی فرزندش از پرسپولیس تحت فشار است، گفته می شود شخص حسن روحانی بیشتر به استقلال گرایش دارد. مرداد ۹۴ سایت «نامه نیوز» در گزارشی كوتاه از دیدار روحانی با بازیكنان تیم ملی فوتبال كشورمان نوشت: «روحانی در زمان دیدن یكی از اعضای استقلالی تیم ملی خوش وبش گرمی با او داشت و یكی از افراد نزدیك به رئیس جمهوری، وی را بازیكن سابق تیم مورد علاقه روحانی معرفی كرده است!»
1397/12/26
14:26:48
5.0 / 5
4485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری