جام ملتهای آسیا - امارات؛

ایران و چین جدال ۴۲ ساله قدرت های شرق و غرب، یك آمار خطرناك!

ایران و چین جدال ۴۲ ساله قدرت های شرق و غرب، یك آمار خطرناك!

بازی فوتبال: تیم های ملی ایران و چین تابحال ۲۵ بار با هم دیدار داشته اند كه سهم ایران ۱۳ و سهم چین ۵ پیروزی است و ۷ بار هم دو تیم با یكدیگر مساوی كرده اند اما آمار در جام ملت های آسیا خطرناك است!به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، بازیهای مستقیم ایران و چین سابقه ای ۴۲ ساله دارد و قدرتهای غرب و شرق آسیا در این سالها ۲۵ بار با یكدیگر به مناسبتهای مختلف دیدار داشته اند.
* آغازین بازی
آغازین بار دو تیم در سال ۱۳۵۵ در تهران و در قالب همین مسابقات جام ملتهای آسیا یكدیگر را دیدار كردند كه این بازی با نتیجه ۲ بر صفر به سود ایران به پایان رسید.
* آغازین گل و آغازین گلزن
این آغازین بازی دو تیم، آغازین پیروزی و اولین كلین شیت ایران مقابل چین بود. در این دیدار دو تیم در ۹۰ دقیقه به تساوی بدون گل رسیدند اما ایران در دقایق ۱۰۴ و ۱۱۹ توسط علیرضا خورشیدی و حسن روشن به گل رسید تا نام علیرضا خورشیدی به عنوان آغازین گلزن تقابل های دو تیم ثبت گردد.
* آغازین مساوی
آغازین مساوی دو تیم در دومین دیدار آنها ثبت گردید. ایران و چین برای بار دوم در قالب انتخابی المپیك ۱۹۸۰ مسكو به مصاف هم رفتند كه این بازی با نتیجه مساوی ۲-۲ به پایان رسید.
این دیدار در ۱۳۵۸/۱۲/۸ و در سنگاپور انجام شد تا دو تیم برای اولین بار در كشوری ثالث با هم دیدار كرده باشند. در این بازی عبدالرضا برزگری و محمود ابراهیم زاده برای ایران گلزنی كردند.
* آغازین شكست ایران
آغازین شكست ایران در چهارمین بازی دو تیم ثبت گردید. این یك بازی دوستانه بود كه در تاریخ ۱۳۶۳/۴/۱۵ و در ورزشگاه كارگران پكن انجام شد كه تیم ملی چین با تك گلی كه در دقیقه ۲۷ به ثمر رساند برنده این بازی شد.
* بهترین نتیجه ایران
بهترین نتیجه ای كه تیم ملی ایران در بازیهای گذشته مقابل چین به دست آورده است، پیروزی ۴ بر صفر است و این نتیجه ۲ بار در تاریخ دیدارهای دو تیم تكرار شده است.
اولین بار تیم ملی ایران در ۱۳۶۳/۱۱/۴ و در دیداری كه در جام جواهر لعل نهرو صورت گرفت با نتیجه ۴ بر صفر پیروز شد. در این دیدار غلامرضا فتح آبادی (۲گل)، ناصر محمدخانی و عبدالعلی چنگیز هر كدام یك دفعه گلزنی كردند.
دومین باری كه تیم ملی ایران با نتیجه ۴ بر صفر به پیروزی رسید، ۱۳۷۹/۱۰/۳۰ بود كه دو تیم در مسابقات جام تمدنها در تهران به مصاف هم رفتند. در این بازی علی دایی، یدالله اكبری، محمدرضا مهدوی و علیرضا نیكبخت واحدی برای تیم ملی ایران گلزنی كردند.
* بهترین نتیجه چین
در نهمین تقابل دو تیم كه در تاریخ ۱۳۶۸/۴/۲۴ و در قالب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰ انجام شد، چینی ها در كشور خودشان با نتیجه ۲ بر صفر به پیروزی رسیدند كه این بهترین نتیجه ای بود كه آنها مقابل تیم ملی ایران گرفته اند.
* آمار عجیب در جام ملتها
اگرچه در ۲۵ بازی انجام شده چینی ها تنها ۵ بار برنده از میدان خارج شده اند، اما ۴ پیروزی از این ۵ پیروزی در جام ملتهای آسیا ثبت شده است. دو تیم ۶ بار در جام ملتهای آسیا با هم دیدار داشته اند كه ۲ بار ایران و ۴ بار چین به پیروزی رسیده اند.
* مناسبتهای مختلف
ایران و چین به ۵ مناسبت مختلف با هم دیدار داشته اند كه این ۵ مناسبت شامل مقدماتی جام جهانی، جام ملتهای آسیا، مقدماتی المپیك، بازیهای آسیایی و بازیهای دوستانه است. دو تیم ۶ بار در مقدماتی جام جهانی، ۶ بار در جام ملتهای آسیا، یكبار در مقدماتی المپیك، ۳ بار در بازیهای آسیایی و ۹ بار هم در بازیهای دوستانه و تورنمنتهای چهار جانبه با هم دیدار داشته اند.
* میزبان و میهمان
از ۲۵ بازی گذشته ۶ بازی در ایران، ۹ بازی در چین و ۱۰ بازی هم در كشورهای دیگر انجام شده است. تمام دیدارهایی كه به میزبانی ایران انجام شده با پیروزی تیم ملی ایران به اختتام رسیده است و چینی ها در ۴ بازی از ۹ میزبانی شان به پیروزی رسیده اند. در دیدارهایی كه در كشورهای بی طرف برگزار شده ۵ بار ایران و یكبار چین به پیروزی رسیده است و ۴ بار هم این بازیها با نتیجه مساوی به اختتام رسیده است.
* آخرین بازی
آخرین بازی دو تیم در تاریخ ۱۳۹۶/۱/۸ و به میزبانی تهران انجام شد. این دیدار در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ انجام شد كه تیم ملی ایران با تك گل مهدی طارمی با نتیجه یك بر صفر به پیروزی رسید.

1397/11/04
13:15:25
5.0 / 5
5164
تگهای خبر: المپیك , بازی , پیروزی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری