گزارش تحلیلی - خبری مهر؛

بررسی مسیر استقلال و پرسپولیس تا ناكجاآباد، تشنگان شهرت در صف!

بررسی مسیر استقلال و پرسپولیس تا ناكجاآباد، تشنگان شهرت در صف!

به گزارش بازی فوتبال تصمیم تكراری واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس درحالی اولین گام خویش را سپری نمود كه تا رسیدن این دو باشگاه به ناكجاآباد راه زیادی باقی مانده اما تشنگان شهرت از حالا صف كشیده اند!به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، درخواست سازمان خصوصی سازی از وزارت ورزش برای ارسال پرونده ها و صورتحساب های مالی پرسپولیس و استقلال به این سازمان، نخستین گامی بود كه پس از تصویب واگذاری دو باشگاه توسط هیات وزیران و در جهت آغاز روند آن انجام شد.
این درخواست هفته گذشته از سوی سازمان خصوصی سازی به وزارت ورزش اعلام گردید و البته هنوز هم به نتیجه نرسیده است با این وجود طی این مدت پیشنهادهایی در خصوص خرید دو باشگاه پرسپولیس و استقلال از سوی برخی افراد حقیقی و حقوقی مطرح شده كه به نظر می آید هیچ یك وجهه قانونی ندارد چون كه اصلا هنوز قیمت گذاری سهام دو باشگاه انجام نشده تا بر مبنای آن پیشنهادهای مطرح شده برای واگذاری آنها، بررسی شود.
روند قانونی برای واگذاری پرسپولیس و استقلال و حضور وزیر ورزش بدون حق رای
قیمت گذاری سهام كه پس از بررسی و ارزیابی پرونده های مالی سرخابی ها انجام می شود، دومین گامی است كه در جهت واگذاری آنها باید صورت گیرد. بر مبنای روند قانونی برای خصوصی سازی باید طی شود، پس از بررسی های و قیمت گذاری سهام، با تشكیل «هیات واگذاری» باید قیمت پیشنهادی در حضور اعضای این هیات بررسی شود. در واقع قیمت گذاری پرسپولیس و استقلال در این مرحله قطعی و نهایی خواهد شد.
اما «هیات واگذاری متشكل از چه افرادی است و آیا همه اعضای آن در تصویب و نهایی كردن قیمت سهام پرسپولیس و استقلال حق رای دارند؟»؛ طبق آنچه قانون مشخص كرده، برای پاسخ به این پرسش باید به حضور افراد زیادی از نهادهای مختلف اشاره نمود كه نماینده وزارت ورزش تنها یكی از آنها است كه حق رای هم ندارد!
هیات واگذاری به ریاست وزیر امور اقتصاد و دارایی و با حضور وزیر دادگستری همراه با روسای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون بعنوان اعضای اصلی تشكیل می گردد. این افراد در بررسی و تصویب نهایی قیمت گذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال حق رای دارند. دیگر اعضای هیات واگذاری كه متشكل از دو نماینده مجلس بعنوان ناظر بر امور و وزیر ذی ربط یعنی وزیر ورزش هستند، در این زمینه هیچ گونه حق رایی ندارند و فقط حضورشان برای تكمیل تركیب هیات واگذاری لحاظ می گردد.
با این شرایط، قیمت دو باشگاه پرسپولیس و استقلال نهایی می گردد. بعد از آن آگهی مزایده دو باشگاه در روزنامه منتشر می گردد. معمولا برای این كار انتشار آگهی در دو روزنامه كافی است اما به قول یك مقام مسئول در سازمان خصوصی سازی، به خاطر اهمیت و جایگاه ویژه پرسپولیس و استقلال در كشور، آگهی مزایده آنها در بیشتر از دو روزنامه سراسری منتشر خواهد شد.
بعد از آن است كه افراد و نهادهای مختلف به لحاظ قانونی می توانند برای طرح پیشنهاد در اختیار گرفتن دو باشگاه پرسپولیس و استقلال اقدام نمایند تا پیشنهادهای آنها در پروسه قانونی بررسی و ارزیابی شود. ازاین رو پیشنهادهایی كه تا به امروز برای خرید سرخابی ها از سوی افراد و نهادهای مختلف مطرح شده، در حد حرف و نمایش بشمار می رود و هیچ سندیت قانونی ندارد.

پیشنهادهای غیرقانونی برای خرید سهام سرخابی ها
به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، طی روزهای گذشته كه مبحث واگذاری پرسپولیس و استقلال برای چندمین بار طی سال های گذشته مطرح گردیده است، افراد زیادی نسبت خرید این دو باشگاه ابراز علاقه كرده اند؛ اتاق تعاون ایران نخستین نهادی بود كه برای حضور جدی در واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس آنهم با طرح پیشنهاد تشكیل شركت های تعاونی به نام سهام عام پرسپولیس ایرانی ها و سهام عام استقلال ایرانی ها اعلام آمادگی كرد.
شركت پیشكسوتان پرسپولیس هم دیگر متقاضی خرید این باشگاه است و حتی اینگونه عنوان شده كه علی پروین بعنوان رئیس هیات مدیره پیشنهاد خرید پرسپولیس را به مجلس شورای اسلامی هم عرضه كرده است.
علاوه بر این اما افرادی حقیقی هم برای ورود به بحث واگذاری پرسپولیس و استقلال پیشقدم شده اند. همچون این افراد تاجر استقلالی است كه ظاهرا در عرصه خوانندگی هم فعالیت هایی داشته و هم اكنون هم مدیریت یك شركت تولید موسیقی را عهده دار است. فردی كه چندماه پیش هم برای تامین هزینه های لازم برای تمدید قرارداد تیام و جباروف ادعا نمود و حتی اینگونه ادعا كرده كه سند كمك به استقلال را هم دارد. وی در تازه ترین ادعای مجازی خود، خرید باشگاه استقلال را در پروسه جدید خصوصی سازی آن مطرح كرده است.
البته امیر احتشام زاده كاپیتان پیشین تیم ملی تنیس روی میز هم برای خرید سهام باشگاه پرسپولیس اعلام آمادگی كرده است. وی مدعی شده كه در كنار بعضی از دوستانش كه توانایی مالی برای در اختیارگرفتن سهام پرسپولیس را دارند، برای این كار اقدام نموده است.
این پیشنهادها از سوی این افراد حقیقی و حقوقی در حالی مطرح شده كه هنوز قیمت گذاری پرسپولیس و استقلال مراحل قانونی خویش را برای تصویب نهایی طی نكرده و بر همین مبنا پیشنهادهای فوق هم قانونی نبوده و ملاك عمل به حساب نمی آید.
اسفندماه مزایده سرخابی ها برگزار می شود؟
به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، اینكه قیمت پایه و شرایط واگذاری پرسپولیس و استقلال برای تصویب در هیات واگذاری چه زمانی صورت گیرد و پس از آن آگهی لازم در روزنامه چه تاریخی درج شود، به زمان در اختیار گذاشتن پرونده های مالی دو باشگاه توسط وزارت ورزش به سازمان خصوصی سازی بستگی دارد. این سازمان مدعی است در صورت تحویل به موقع این مدارك به گونه ای كارها پیش می رود كه تاریخ مزایده تا آخر اسفندماه مشخص و صورت گیرد.

1397/10/02
15:25:07
5.0 / 5
4256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری