تیراژ كتاب ها فاجعه است؛

فردوسی پور: دو قطبی آزاردهنده ای در فوتبالمان شكل گرفته است

فردوسی پور: دو قطبی آزاردهنده ای در فوتبالمان شكل گرفته است

بازی فوتبال: تهیه كننده و مجری برنامه نود با اشاره به اینكه از سرانه پایین مطالعه در ایران افسوس می خورد، به مشكل فعلی فوتبال هم اشاره نمود و اظهار داشت: دو قطبی آزاردهنده در فوتبالمان شكل گرفته است.به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، عادل فردوسی پور درباره هفته كتاب خوانی و فرهنگ مطالعه در كشور ایران اظهار داشت: كمبود سرانه مطالعه مشكلی است كه كل جامعه با آن گریبان گیر است و با یك هفته كتاب خوانی یا یكی دو برنامه این معضل حل نمی گردد. این معضل فرهنگی جامعه است. میانگین ۱۲ تا ۱۸ دقیقه مطالعه در ایران تازه خوشبینانه در نظر گرفته شده است و به سمت صفر می رود.
وی كه با رادیو تهران گفتگو می كرد، اضافه كرد: خارج از ایران هركسی را كه ببینید دارد كتاب می خواند ولی مردم ما یا با گوشی خود بازی می كنند یا دنبال لایك كردن و لایك گرفتن هستند. كتاب واقعا فوق العاده است. كسانی كه وارد عرصه كتابخوانی می شوند، خودشان با یك دنیای دیگر آشنا می شوند. افسوس و حسرت می خورم كتاب كم خوانده میگردد و می گویند كتاب گران است. قیمت یك پیتزا از یك كتاب گرانتر است. نمی توانم درك كنم چرا به این سمت می رویم و بدتر هم میگردد. تیراژ كتاب حتی به ۱۵۰ و ۲۰۰ نسخه رسیده است كه این فاجعه است.
تهیه كننده و مجری برنامه نود تصریح كرد: كتابهایی كه من ترجمه كرده ام مثل هنر شفاف اندیشیدن چاپ هفتاد و پنجم است. هنر خوب زندگی كردن چاپ پانزدهم و فوتبال مقابل دشمن چاپ دوازدهم. اگر همین فوتبال مقابل دشمن را حساب نماییم و جمع بزنیم میگردد ۳۰ هزار تیراژ. این خیلی كم است. چرا باید كتاب اینقدر كم خوانده شود و چرا باید تیراژ كتاب در ایران ۱۵۰ تا ۲۰۰ باشد؟
فردوسی پور افزود: صنعت كتاب و چاپ دارد به یك صنعت ورشكسته تبدیل میگردد. خیلی از انتشارات خوب ما ورشكسته شده اند. همین تسری پیدا می كند در جامعه كه پرخاشگری می نماییم. یكی از دلایلش همین كتاب نخواندن و نرفتن سمت فرهنگ است. عاجزانه از مردم تمنا می كنم كتاب خواندن را امتحان كنند.
وی در پاسخ به این سئوال كه مشكلات اقتصادی چقدر در كتاب نخواندن مردم تاثیر دارد؟ اظهار داشت: مسائل اقتصادی تاثیر گذار است ولی نه به اینصورت كه برای خرید كتاب ۲۵ هزار تومانی مشكل احداث كند. اینكه مشكلات اقتصادی دل و دماغ رفتن به سمت كتاب را نمی گذارد قبول دارم. كسی كه دغدغه نان شب را داشته باشد شاید حالِ اینكه سمت كتاب برود را نداشته باشد. ولی من از این منظر نگاه می كنم كه یك كتاب خوب می تواند حال بد آدم را خوب كند. وقتی قیمت یك كتاب را با پیتزا مقایسه می كنید می بیند كه خیلی هم گران نیست.
فردوسی پور در پاسخ به این سئوال كه كدام یك از كتاب هایی كه ترجمه كرده است را دوست دارید؟ اشاره كرد: مثل بچه های یك خانواده كه پدر و مادر یكسان دوستشان دارند، من هم چنین حسی به كتابهایم دارم. فكر می كنم كتاب فوتبال مقابل دشمن مظلوم واقع شده است. این خیلی كتاب خوبی است حتی بهتر از كتابهای دیگر. همه كتابهایم را دوست دارم ولی فوتبال مقابل دشمن را بیشتر دوست دارم چون صرفا كتاب فوتبالی نیست. ابتدای كتاب نوشته شده است كه اگر فوتبال را دوست دارید حتما كتاب را بخوانید. اگر فوتبال را هم دوست ندارید این كتاب را بخوانید. این كتاب نگاه سیاسی و اجتماعی به فوتبال دارد و به آن فراتر از مقوله ورزش نگاه می كند. خود سایمون كوپر نویسنده كتاب به كشورهای مختلف رفته است و همه چیز را تجربه كرده است.
وی درباب اینكه آیا باتوجه به تجربه ای كه دارد امكان نگارش یك كتاب یا یك اتوبیوگرافی را دارد؟ با خنده اظهار داشت: آنقدر گفتید باتجربه كه مرا پیر كردید. هنوز ۴۴ سالم تمام نشده است. آنقدر لجم می گیرد بعنوان باتجربه از من یاد می كنند. الان زود است ولی به آن فكر می كنم.
تهیه كننده و مجری برنامه نود درباب وضعیت تیم ملی فوتبال در آستانه جام ملت های آسیا، اظهار نمود: تیم ما خیلی تیم خوبی است و در آن تردید نیست ولی اینكه آیا فضای جامعه و رسانه و اطراف تیم ملی واقعا آماده است یا خیر، به نظر من نه. حس می كنم آن اقبالی كه باید به تیم ملی داشته باشیم را نداریم. یك دو قطبی آزاردهنده در فوتبالمان شكل گرفته است. در مدت باقیمانده باید خیلی تلاش نماییم فضا را به سمت همدلی و اتحاد ببریم. به این تیم امیدوارم. اگر قرار باشد یك دوره قهرمان جام ملت ها شویم، همین دوره است.
فردوسی پور درانتها اظهار داشت: حریفان سرسختی داریم. روز گذشته كره جنوبی در بازی دوستانه به ازبكستان ۴ گل زد. كره احیا شده است. این تیم همیشه نزدیك جام ملتها خوب میگردد و ما را می برد. آنها یك مربی پرتغالی هم آورده اند و كارلوس كی روش هم همیشه با هموطنانش كُری دارد. البته مسیر ما طوری است كه تا فینال به كره نمی خوریم و احیانا در نیمه نهایی به ژاپن یا استرالیا می خوریم. ما در هر پست دو سه بازیكن طراز اول داریم و به این تیم امیدوارم.


1397/08/30
14:55:28
5.0 / 5
4564
تگهای خبر: بازی , بازیكن , برنامه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری