طالبی در گفتگو با مهر:

بزرگترین حربه تیم كی روش انگیزه است، با روش قدیمی آمریكا را بردیم

بزرگترین حربه تیم كی روش انگیزه است، با روش قدیمی آمریكا را بردیم

بازی فوتبال: سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران اظهار داشت: بزرگترین حربه ایران در جام جهانی روسیه شجاعت و انگیزه بازیكنان است.به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، تیم ملی فوتبال كشورمان تابحال در چهار دوره از ۲۰ دوره گذشته جام های جهانی شركت داشته است. طی این چهار دوره بهترین نتایج ملی پوشان كشورمان در جام جهانی ۹۸ فرانسه به دست آمد. در آن دوره مسابقات تنها پیروزی تیم ملی كشورمان در تاریخ مسابقات جام های جهانی به دست آمد و فرانسه تنها جایی بود كه تیم ملی ایران در گروه خود آخر نشد.
سرمربی تیم ملی ایران در آن مسابقات جلال طالبی، مرد نام آشنای فوتبال ایران بود. وی كه در كنار كی روش تنها مربی تیم ملی است كه پیروزی در جام جهانی را یكبار تجربه كرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین شرایط تیم ملی ایران در روسیه و همینطور حاشیه های جام جهانی ۹۸ فرانسه توضیحاتی عرضه داد.
* خبرگزاری مهر: به نظر شما تیم ملی ایران برای جام جهانی روسیه خوب بسته شد؟ این بهترین تیمی است كه می توانست راهی روسیه شود؟
- جلال طالبی: صحبتم را با این جمله كلیشه ای آغاز می كنم كه مربیگری سلیقه ای است. شما اگر ۱۰ نفر مختلف را سرمربی تیم ملی در یك مقطع بگذارید می بینید كه ۱۰ تیم مختلف را می بندند. البته پایه كار همه یكی است اما بطور قطع در جزئیات با هم اختلاف دارند. اگر من هم جای كی روش بودم اغلب این افراد را انتخاب می كردم اما شاید در بعضی پست ها برخی نفرات دیگر را جایگزین تعدادی از بازیكنان فعلی می كردم. در عین حال این را می گویم الان باید به همه تصمیمات كی روش احترام گذاشت و از او و به خصوص از تیم ملی حمایت كرد. به هرحال كی روش ۷ سال است در ایران كار می كند و شناخت خوبی از بازیكنان ما و شرایط آنها دارد. او به زعم خودش بهترین تصمیم ها را گرفته و بهترین ها را انتخاب كرده است.
* در مجموع تیم ملی فعلی فوتبال ایران را چطور می بینید؟
- شخصا این تیم را تیم خوبی می بینم و حتی بزرگترین حربه این تیم را شجاعت و انگیزه بازیكنان می دانم كه این مورد خودش را در بازی با مراكش هم نشان داد.
* به نظر شما كدام تیم ها در بیست و یكمین دوره جام جهانی شانس بیشتری برای قهرمانی دارند؟
- قدرت های سنتی فوتبال مثل آلمان، آرژانتین، برزیل، فرانسه و اسپانیا شانس بیشتری دارند. اگر اتفاق خاصی نیفتد یكی از این تیم ها قهرمان می گردد. البته از آنجایی كه بازی ها در قاره اروپا برگزار می گردد تجربه نشان داده است شانس كشورهای اروپایی بیشتر است.
* در جام جهانی ۹۸ فرانسه شما سرمربی تیم ملی ایران بودید و آن جام جهانی بهترین جام جهانی برای ایران بود. تنها پیروزی ما در جام های جهانی در آن مسابقات صورت گرفت و حالا هم كی روش این تجربه را برای ایران تكرار كرد. شما از آن مسابقات ناگفته ای دارید كه اینجا بگویید؟
- از آن جام جهانی ۲۰ سال می گذرد و شاید من ۲۰۰ مصاحبه در باره آن انجام داده باشم. شاید ناگفته ای نمانده باشد اما هربار كه خاطرات آن را مرور می كنم و درباره آن صحبت می كنم برایم تازگی دارد.
* شما در مدت زمان خیلی كمی مانده بود به جام جهانی مسئولیت تیم ملی را پذیرفتید.
- بله فقط ۲۴ روز پیش از نخستین بازی بود كه من سرمربی تیم شدم.
* تیم سال ۹۸ راه عجیب و طولانی را پیمود تا به جام جهانی رسید به خصوص اینكه چند مربی در این صعود و آماده سازی دخیل بودند. اما در نهایت قرعه جام جهانی به نام شما افتاد.
- پس از بازی كذایی تیم ملی ایران با تیم رم ایتالیا كه آن نتیجه عجیب رقم خورد، ساعت پنج و نیم بامداد آقای صفایی فراهانی با من تماس گرفت و گفت به این نتیجه رسیدیم كه شما سرمربی تیم ملی باشید. پیشنهاد وی خیلی غافلگیر كننده بود. به او گفتم چند دقیقه فرصت فكر كردن می خواهم. طی ۵ دقیقه همه سی چهل سال سابقه فوتبالی ام مثل یك فیلم پیش چشمم رژه رفت. به هرحال ریسك بالایی بود و می توانست تمام سابقه مرا خراب كند اما با خودم گفتم من كه در همه رده های ملی بازی كرده و مربیگری كردم، اگر الان این مسئولیت را نپذیرم به كشورم خیانت كردم. پنج دقیقه بعد دوباره آقای صفایی تماس گرفتند و من اوكی دادم.
* شرطی هم برای آقای صفایی گذاشتید؟
- تنها شرط من این بود كه آقای صفایی شخصا با همه وجود پشت تیم باشند و از تیم حمایت كنند.
* این شرط از سوی صفایی فراهانی اجرا شد؟
- بله؛ از نخستین روز تا آخرین روزی كه سرمربی تیم ملی بودم، انصافا آقای صفایی فراهانی تمام قد از بنده حمایت كردند. البته ایشون واقعا از همه مربیان حمایت كردند. چه از ایویچ چه از بنده و چه پس از من از مرحوم پورحیدری. به اعتقاد من صفایی فراهانی بهترین مدیر فوتبال پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود.
* شما در این فاصله كم با تیم چه كار كردید كه در جام جهانی متحول شد و حتی آمریكا را برد؟
- واقعیت این بود كه مرحوم ایویچ با تیم خیلی خوب كار كرده بود. به خصوص از نظر بدنی طوریكه بازیكنان در بهترین فرم بدنی قرار داشتند. ما تنها كاری كه كردیم این بود كه شرایط بدنی تیم را حفظ كردیم. كمی هم از نظر روحی و روانی روی بچه ها كار كردیم و البته از نظر فنی هم سیستم تیم را از ۲-۴-۴ به ۲-۵-۳ تغییر دادیم. در آن زمان سیستم غالب در فوتبال ۲-۵-۳ بود و من بازیكنان را به این سیستم كه خوب آن را می شناختند، بازگرداندم و چون بازیكنان در آن سیستم راحت بودند توانستند توانمندی های شان را نشان دهند.
* خیلی ها می گویند بازی ایران مقابل آمریكا بهترین بازی تاریخ فوتبال ایران در جام های جهانی بود. نظر شما هم همین است؟
- به نظر من بازی ایران مقابل یوگسلاوی بهترین بازی تاریخ ما بود. ما مقابل یوگسلاوی خیلی خوب بودیم و تنها روی یك حادثه گل خوردیم. كافی بود آن ضربه ایستگاهی گل نشود تا ما با ۴ امتیاز از گروه صعود نماییم. اما خب آن ضربه ایستگاهی استثنایی وارد دروازه ما شد تا صعود ایران به مرحله بعدی شكل نگیرد.
* شما برای بازی با آمریكا اقدام خاصی انجام داده بودید؟
- چون می دانستم فشار روانی روی بازیكنان زیاد است تا شب پیش از بازی درباره بازی صحبت نكردم تا فشار روانی بیشتر نشود. می دانستم هرچقدر حساسیت این بازی كم شود برای ما بهتر است. فقط تا جایی كه توانستم حساسیت ها را كم كردم.
* خاطره خاصی از آن بازی باقی مانده است؟
- از خود بازی نه ولی پس از بازی در خیابان های فرانسه یك پیرمرد ایرانی را دیدم كه پرچم ایران را روی دوشش انداخته بود و خوشحال این طرف و آن طرف می رفت. تا مرا دید جلو آمد و مرا به آغوش كشید و گفت شما كاری كردید كه من با افتخار و با غرور این پرچم را در خیابان های فرانسه حمل كنم.

1397/03/28
13:48:36
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: بازی , بازیكن , پیروزی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری