در گفتگو با مهر عنوان شد:

تیم ملی در دو پست ضعف دارد، هافبك های دفاعی پایین تر از سطح جهانی

تیم ملی در دو پست ضعف دارد، هافبك های دفاعی پایین تر از سطح جهانی

بازی فوتبال: كارشناس فوتبال كشورمان معتقد می باشد تیم ملی در ۹ پست از ۱۱ پست، بازیكنانی با استانداردهای لازم برای حضور در جام جهانی را دارد اما در ۲ پست دچار ضعف است.به گزارش بازی فوتبال به نقل از مهر، تیم ملی فوتبال كشورمان زیر نظر كارلوس كی روش در مسیر آماده سازی جام جهانی روسیه قرار دارد و در این مسیر دیدار با تیم هایی مثل سیرالئون و تونس دیده شده است. رقبایی كه سبب شد فدراسیون و كی روش هم مورد هجمه هایی قرار بگیرد و گاها انتقادات تندی را متوجه برنامه ریزی های آماده سازی تیم ملی كرد.
جلال چراغپور در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مسائل مربوط به تیم ملی و حریفان تداركاتی این تیم نظرات خویش را عرضه داد. وی با اشاره به شیوه آماده سازی كه كی روش برای تیم ملی در نظر گرفته بیان داشت: پیش از كی روش ما همواره شاهد این بودیم كه تیم های ملی ما سالیان زیادی یك چهره تكراری و ثابت داشتند. اما كی روش اتفاق دیگری رقم زد بدین سان كه او با نگاهی تیزبین به دنبال بازیكنانی می گردد كه از مردان منتخبش یا بهتر باشند یا در آینده بهتر بشوند و آنها را بدون هیچ رودربایستی با دیگران به تیم ملی دعوت می كند تا به موازات آماده سازی تیم اصلی اش، نگاهی هم به آینده داشته باشد.
* تیم ملی دائما نو می شود
سرمربی سابق تیم ملی كشورمان در ادامه بیان داشت: همانطور كه بدن یك انسان مرتب بافت های فرسوده را با جایگزین كردن سلول های جوان و تازه ترمیم می كند، كی روش هم با همین شیوه در همه این سالها به صورت مداوم خون تازه را با استفاده از نیروهای جوان به كالبد تیم ملی دمیده است.
كنار گذاشتن تدریجی بازیكنان بزرگی مثل نكونام، آندو، خسرو حیدری، بیگ زاده، امیرحسین صادقی، مهدی رحمتی، حقیقی و خیلی های دیگر و استفاده تدریجی از بازیكنان جوان و جا انداختن آنها در تیم ملی در جهت همین برنامه بوده است. اگر امروز می بینیم جوانانی مثل بیرانود، نورافكن، جهانبخش، عزت اللهی، سردار آزمون، قدوس و خیلی های دیگر در تیم ملی تبدیل به بازیكنان كارآمدی شده اند كه استانداردهای حضور در جام جهانی را هم دارند ناشی از همین طرز تفكر كی روش است.
در واقع می توان گفت تیم ملی با یك شیوه تدریجی در مدام در حال نو شدن و نو سازی است و در صورت تداوم همین روش ما می توانیم بدون وقفه تیم های ملی خوبی در همه سال های پیش رو داشته باشیم.
* تیم ملی در خط دفاعی عقب مانده
كارشناس فوتبال كشور خاطرنشان كرد: در فوتبال روز ۱۱ پست كلی تعریف می گردد كه برای هر یك از این پست ها بازیكنانی با خصوصیت های خاص وجود دارند كه زیر مجموعه آن پست كلی هستند. به عنوان مثال ما یك پست هافبك دفاعی داریم اما برای همان پست هافبك دفاعی لااقل می توان ۶ نوع بازیكن خاص تعریف كرد و داشت. یا برای مهاجم نوك لااقل ۴ نوع بازیكن می توان داشت. خوشبختانه در ۹ پست از ۱۱ پست ممكن دست كی روش حسابی باز است. مثلا ما در دفاع راست بازیكنان خوبی مثل غفوری و رضاییان را داریم كه هر دو دارای استاندارهای حضور در جام جهانی هستند. یا در دفاع چپ نفراتی مثل محمدی و نورافكن و یا در خط حمله نفراتی مثل سردار، جهانبخش، كاوه رضایی، انصاریفر، قوچان نژاد و... اما در ۳ پست دچار ضعف هستیم.
ما در قلب خط دفاعی یك بازیكن مثل مرتضی پورعلی گنجی را داریم كه كاملا در استانداردهای جهانی بوده و قابلیت حضور در جام جهانی را دارد. اما ظرفیت های لازم برای زوج سازی كنار پورعلی گنجی را نداریم. ما در قلب خط دفاعی دو طیف بازیكن داریم. یكسیری بازیكنانی مثل جلال حسینی و پژمان منتظری كه از تجربه بالایی برخوردار می باشند اما شرایط سنی آنها ایده آل نیست و یكسری هم بازیكنانی مثل مجید حسینی، خانزاده و روزبه چشمی كه در شرایط معكوس با حسینی و منتظری هستند. یعنی شرایط سنی ایده آل اما فاقد تجربه لازم برای حضور در جام جهانی.
این شرایط را در پست هافبك دفاعی هم داریم. شاید از نظر كمی بازیكنان زیادی برای پست هافبك دفاعی داشته باشیم كه شاخص ترین آنها امید ابراهیمی، سعید عزت اللهی و علی كریمی هستند. اما هر كدام از آنها دارای كمبودهایی هستند كه سبب می گردد از استانداردهای جام جهانی فاصله بگیرند. در این بین بهترین نفر امید ابراهیمی است. اما همین بازیكن از نظر فیزیكی از استاندارد لازم پایین تر است و فاقد قدرت سرزنی جلوی خط دفاعی است.
این بررسی ها نشان داده است كه تیم ملی ما در ۲ پست قلب دفاعی و هافبك دفاعی كه از پست های هم خانواده محسوب می شوند دارای كمبود بازیكن است و بنابراین تیم ملی در جام جهانی در خط دفاعی نسبت به سایر خطوط قدری عقب مانده است.
* فوتبال ما در این دو پست سازنده نبوده
چراغپور بیان داشت: من در این زمینه ضعفی را متوجه كی روش نمی بینم. او از همه آنچه كه فوتبال ما در اختیارش گذاشت بهره برد. حتی از امتحان نفراتی مثل خانزاده و كنعانی زادگان و امثالهم هم نگذشت. اما فوتبال ما در این دو پست و به خصوص در قلب دفاع سازندگی لازم را نداشته و یا بهتر بگویم دچار فقر سازندگی بوده است. لیگ ما نتوانسته در این سال ها بازیكنان زیادی را در این پست بسازد كه از بین آنها بهترین ها انتخاب شوند.
* باید نتیجه كار كی روش را نقد كرد نه شیوه آماده سازی اش را
وی با وارد دانستن انتقاد بر منتقدین بازی های اخیر تیم ملی بیان داشت: می خواهم یك سئوال طرح كنم. اگر ما یك استاد آهنگری استخدام نماییم و فولاد، كوره و دیگر ابزار آهنگری را هم خودمان در اختیارش قرار دهیم و از او بخواهیم با آن متریالی كه در اختیارش قرار دادیم یك شمشیر برای ما بسازد، آیا باید از نوع روشن كردن كوره و در كوره قرار دادن آهن و چكش زدن بر آهن ایراد بگیریم یا باید منتظر باشیم تا نتیجه كارش كه یك شمشیر باشد را به ما تحویل بدهد و بعد اگر آن شمشیر مشكل داشت آن را قضاوت كنیم؟
در واقع كی روش همان استاد آهنگر است و بازیكنانی كه فوتبال ما به او داده همان فولاد خام است و امكاناتی كه در اختیارش گذاشتیم همان ابزار كار هستند. ما نباید لحظه به لحظه از كی روش و نحوه آماده سازی اش ایراد بگیریم. بلكه باید حاصل كار او را در جام جهانی ببینیم و سپس اگر مشكلی بود آن را بیان نماییم.
سپردن كار به كی روش آزمون و خطا نیست. او یك مربی بزرگ و در كلاس جهانی است كه امتحانش را چه در ایران و چه در تیم های دیگر پس داده است. این سزا نیست كه ما اینچنین بر او بتازیم و از قدم به قدم كارش ایراد بگیریم. بازی با تیم هایی نظیر تونس و حتی سیرالئون هم می تواند یكسری خصوصیت های مثبت برای فوتبال ما داشته باشد.
* در نبردهای تن به تن حریف سیرالئون نشدیم
سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال كشورمان خاطرنشان ساخت: همین سیرالئون كه این همه از آن ایراد می گیرند پیش از جام جهانی به ما نشان داد كه تیم ملی از نظر قوای جسمانی مقابل تیم های قوی كم می آورد. بازیكنان ما نتوانستند از نظر بدنی بر بازیكنان این تیم فائق امده و یا به تعبیر ساده تر بگویم در سراسر بازی از آنها كتك خوردند. پس ما این فرصت را داریم كه با شناسایی این نقطه ضعف در زمانی كه به آغاز جام جهانی مانده حتی المقدور این ضعف را از بین ببریم و حتی بتوانیم آن را به نقطه قوت تبدیل نماییم.

1397/01/04
21:36:59
5.0 / 5
4695
تگهای خبر: بازی , بازیكن , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فیفا و PES

بازی فوتبال
pesfifa.ir - حقوق مادی و معنوی سایت بازی فوتبال محفوظ است

بازی فوتبال

بازیهای کامپیوتری